Звернутися по допомогу до
«Голосу України» співробітницям Дніпродзержинської міської служби у справах дітей підказав випадок. Напередодні Нового року приїхала до них із Закарпаття жінка, щоб усиновити одну дитину, а додому повезла трьох...— Дуже сподобалася їй шестирічна дівчинка, яка мала ще двох менших братів. За законом, дітей розлучати не можна. Жінку поставили перед вибором: або брати всіх, або нікого. Тобто нікого з цієї родини, бо вона ж могла вибрати собі якусь іншу дитину. Недавно телефонувала нам, каже: задоволена усіма трьома, — розповідає начальник служби у справах дітей Дніпродзержинської міської ради Ольга Свистун. — У нашому місті складно знайти для таких дітей усиновителів чи опікунів, от ми й вирішили пошукати їх з вашою допомогою.
З одного боку, закон, не дозволяючи роз’єднувати братів і сестер під час усиновлення, зберігає їм родинні зв’язки, щоб не шукали через п’ятдесят років один одного у
«Ключовому моменті». А з другого боку, у таких ситуаціях через старших дітей (їх неохоче усиновлюють та й самі вони не завжди прагнуть цього) страждають їхні молодші брати і сестри, які із заздрістю проводжають своїх друзів у їхні нові сім’ї. Винятки можливі: якщо одна дитина серйозно хвора, то міська влада вправі дати дозвіл на усиновлення другої, здорової. А оскільки існує таємниця усиновлення, то навряд чи вони, ці рідні люди, ще колись зустрінуться. Все залежить від доброї волі нових батьків.І тут приклад показують іноземці. Двох дітей (не рідних) із дніпродзержинського дитбудинку усиновили дві різні італійські сім’ї. А тепер шлють фотографії, на яких хлопчик і дівчинка разом з новими батьками на спільних прогулянках, пікніках.
«Якщо ще хтось з Італії братиме у вас дітей, давайте їм наші адреси», — просять адміністрацію дитбудинку ці італійці. Вони не намагаються стерти з пам’яті дітей минуле. Навпаки, прагнуть зберегти для них, якщо життя дає такий шанс, друзів дитинства, спогади про батьківщину, можливість спілкуватися рідною мовою.17-річних не беруть, а пенсіонеркам відмовляють
На сьогодні в Дніпродзержинську підлягають усиновленню 287 дітей. 140 з них — круглі сироти, решта — сироти при живих батьках. Показник стабільно високий протягом останніх трьох років.
— Найбільший шанс бути усиновленим — у малюків до року, — розповідає заступник начальника служби у справах дітей Дніпродзержинської міської ради Марина Вєтрова. — Якщо до десяти років дитина не усиновлена, їй, як правило, доводиться розраховувати тільки на державне забезпечення.
Із 287 дніпродзержинських дітей, які мріють про батьків, більше десятка — до трьох років, 18 — десятирічних, 38 — 16—17-річних і 35-ти невдовзі виповниться вісімнадцять. У дітей двох останніх вікових категорій мрії про сім’ю тануть щодень.
Хоча все могло б бути інакше. Працівниці служби змушені були відмовити самотнім 56—57-річним жінкам, які хотіли усиновити дітей, тільки через те, що вони вже переступили пенсійний рубіж.
— Шкода було відмовляти, — каже Марина Вєтрова. —Бо їм не даси їхнього віку — енергійні, забезпечені, вони могли б ще попіклуватися про когось й отримати у відповідь радість спілкування і підтримку на старості. До речі, один виняток ми таки зробили. А точніше, це сама жінка була така наполеглива і зробила все для того, щоб їй довірили дитину.
А поки що перспектива у 16—17-річних дитбудинківців незавидна.
— Коли одинадцять років тому відкривали дитячий будинок, то в статуті передбачили, що тут дітей утримуватимуть до 17 років, а потім вони одержуватимуть соціальне житло. Міський голова нині впритул займається цим питанням, — розповіла начальник управління освіти і науки Дніпродзержинської міськради Наталя Виборна. — Планується відремонтувати кілька гуртожитків: один — для вчителів, другий — для медиків, а третій — для таких дітей.
Випускники дитбудинків здебільшого ідуть в училище чи технікум і, поки вчаться, живуть у гуртожитку. За відсутності власного житла 15-річних ставлять на чергу, але коли вона дійде, невідомо. Якщо у дитини є житло і вона сама там прописана, то це — найкращий для неї варіант. Але якщо це —
«рукавичка», де мешкають батьки, то після дитбудинку вона змушена повертатися назад у те середовище, з якого її витягли. І можна тільки гадати: втримається вона на плаву чи піде на дно?Усі вони мріють про маму
«
Я б їх усіх сфотографувала! — каже директор дитбудинку Ірина Гончарук, вибираючи кандидатів для публікації. Найважче, зізналася вона, відповідати на запитання: «Чому мене не беруть?»Тут усі радіють, коли дитина йде у родину. Не завжди це виходить з першого разу: ось Владика кілька разів хотіли забрати, а він відмовлявся, і тільки тепер погодився піти у прийомну сім’ю.
Зараз у дитячому будинку виховується 91 дитина: двадцять — круглі сироти, решта — позбавлені батьківського піклування. Діти ситі, одягнуті, доглянуті, вчаться в школі, займаються у спортивних секціях і гуртках — стіни завішені їхніми малюнками і вишивками. Але хоч би як тут було добре, всі вони мріють про свій дім і про маму — єдину, а не одну для всіх.
Тому охоче фотографувалися і ні про що не питали — вони знають для чого. 11-річний Ростислав, який захоплюється математикою й українською мовою, грає у футбол, теж не хотів втрачати такої нагоди. Сестричка захворіла, і він вирішив сфотографуватися один, а про Сніжану просив написати: їй десять, вона теж любить футбол і кататися на велосипеді...