У Харківській області чергова надзвичайна подія через земельний переділ. Уночі бандити напали на родину директора агрофірми «Молнія». Успішного підприємця Миколу Білецького застрелено, його дружину важко поранено. Господар будинку чинив убивцям збройний опір, убивши одного з нападників і поранивши іншого. Але сили виявилися нерівними.

Поки що важко точно сказати, як саме розгорталися драматичні події. Але за тією інформацією, що доступна пресі, можна стверджувати, що трагедія сталася між третьою і п’ятою ночі, і, найімовірніше, зловмисники потрапили в будинок родини Білецьких, розбивши вікно. За даними правоохоронців, нападників було четверо. Двоє забралися всередину, інші чекали на вулиці. Проникнувши в приміщення, вони зустріли опір з боку хазяїна будинку. За іншою версією, бандити після кривавої розправи влаштували різанину між собою.

Дружина керівника агрофірми, Галина Федорівна, у цих кривавих розбірках отримала численні поранення. Її, мабуть, урятувало лише те, що вона знепритомніла. Коли жінка отямилася — викликала «швидку» і правоохоронців, зателефонувала синові. Сусідка Білецьких Валентина, котра працює головним бухгалтером в агрофірмі «Молнія», розповідає, що вночі нічого підозрілого не чула, доки не задзвонив телефон — невістка Білецьких просила зайти до батьків, сказала, там щось трапилося.

Галина Білецька у вкрай важкому стані перебуває у відділенні політравми лікарні невідкладної медицини. Злочинцю, який залишився в живих, зробили операцію. Правоохоронці дуже розраховують на те, що він незабаром оговтається й дасть показання про мотиви злочину.

За попередніми даними, з будинку Білецького нічого не зникло, тому основна версія нападу — земля агрофірми, навколо якої вже не перший рік точаться конфлікти. Тут і раніше були і судові тяжби, і психологічні атаки, і навіть комбайнові бої за дозрілий урожай. За словами місцевих жителів, Білецькому не раз погрожували, підпалювали його будівлі, нападали на сина. Убивство, упевнені селяни, теж могло статися через землю.

Це вже аж ніяк не перша смерть через землю в Харківській області. Ще в червні 2002 року голова агрофірми «Прометей» Ігор Момот у селі Сенькове Куп’янського району сів за кермо комбайна і спрямував машину на людей, які вийшли захищати свої ділянки. Під колесами загинула жінка. Момота засудили до 15 років позбавлення волі. У липні минулого року в Близнюківському районі сталося ще жахливіше вбивство через землю, коли було викрадено і по-звірячому вбито керівника агрофірми «Імені газети «Известия» Юрія Ігнатенка. Разом з ним загинув і його охоронець. У селі Леміщине Золочівського району селяни розділялися на два табори й практично були готові йти стінка на стінку. Тільки своєчасне втручання районної влади зупинило кровопролиття. В 2005 році селяни у двох харківських районах, Валківському і Красноградському, були готові перекрити рух транспорту через незаконне, на їхній погляд, захоплення врожаю. У селі Заміському Валківського району пайовики лягали під комбайни, які виїхали косити соняшник, щоб зупинити збирання врожаю. Суперечка між селянами й орендарями також сталася через земельну ділянку, доля якої вирішувалася в суді. Пайовики чергували біля комбайнів кілька діб, доки конфлікт не зупинили стражі порядку. У селі Ленінка Красноградського району протистояння через соняшник дійшло до погроз вогнепальною зброєю й барикад із тракторів — пайовики одного з господарств уже зібрали врожай, коли інші орендарі разом з виконавчою службою приїхали вилучати насіння. Конфлікт був вичерпаний лише після втручання голови райдержадміністрації, котрий особисто приїхав на місце протистояння. Про незаконне захоплення земель уже цього року повідомляли з Вовчанського, Балаклійського та декількох інших районів. На недавній сесії облради було вирішено розробити спеціальну програму, щоб навести лад у користуванні земель. Так, на сьогодні, за даними управління агропромислового комплексу, в області залишаються вільними 200 тисяч гектарів землі, і через це вони вже можуть називатися конфліктними, через велику кількість бажаючих їх орендувати. Отож причини земельних воєн очевидні — недосконале законодавство й відсутність дієвого контролю з боку влади.

Три тижні тому Миколі Білецькому виповнилося шістдесят. Він був заможним господарем, власником і директором підприємства «Молнія». Це одна із найбільших і найуспішних агрофірм у районі. Білецький вирощував зернові, займався тваринництвом і переробкою сільгосппродукції. У загиблого значилося 7 тисяч гектарів землі — і кілька судових справ через земельні й майнові суперечки. У селі Юрченковому кажуть, що людиною він був щирою і чуйною. Керівник — вимогливий, але справедливий. І для села зробив багато чого: відремонтував дороги, провів газ, побудував школу. Конфліктував лише з підприємцями із сусідньої агрофірми.

Начальник обласного управління МВС Віктор Развадовський уже заявив, що особистості злочинців слідству відомі й злочин буде розкрито найближчим часом.

Харківська область.