Обігрівати квартири електрикою жителі райцентру Ямпіль змушені тому, що їхні будинки вже тринадцять років від’єднані від централізованого опалення.
«Тепер нас удруге «нагріли», — кажуть ямпільці. — З першого квітня за електрику доведеться платити втричі більше — 76,26 коп. (з ПДВ) за одну кВт-год. Це стосується тих, хто протягом місяця використовує більше 400 кВт-год. А в нас менше ніяк не виходить. Бо ж не тільки гріємося від електрики, а й їсти готуємо на пристосованих електроплитах...»—
У березні у мене нагоріло 820 кВт-год, — каже власниця 2-кімнатної квартири в будинку по вулиці Леніна, 114 пані Олена. — Врахуйте, що ми всі тулимося в одній кімнаті. Другу взагалі не обігріваємо. Та й у березні не всі дні були такі морозні, як зимою. А все одно «накрутило» більше 300 гривень. В сусідів мала дитина. Вони не виключали обігрівач, кажуть, що 700 гривень нагоріло. А що буде далі?..У постанові, прийнятій Національною комісією регулювання електроенергетики (НКРЕ), сказано, що підвищення тарифів не торкнеться споживачів, які проживають у будинках з кухонними електроплитами, а також тих, хто використовує світло для опалення будинків при наявності лічильників зонального обліку споживання електрики.
— Ми в квартирі встановили лічильник зонального обліку, — продовжує співрозмовниця. — Але енергетики кажуть, що наш будинок не пристосований для обігрівання електрикою, тому все одно доведеться платити втричі більше.
Представник місцевого підприємства районних електромереж, який доводив до відома мешканців будинку інформацію про нові тарифи, на прохання нашої співрозмовниці порахував, за яким тарифом вона сплачуватиме за електрику у квітні. Нагадаю, у квартирі жінки встановлено лічильник зонального обліку. Так, у години пік (з 8 до 11 ранку) доведеться платити по 1,15 гривні за кВт-год.
«При таких цінах моєї пенсії на електрику не вистачить», — каже жінка.Ситуація з багатоповерхівками у згаданому прикордонному місті парадоксальна ще й тому, що всі вони... газифіковані. Природний газ до райцентру не підведено. У дворах багатоповерхівок встановлено газгольдери, тобто ємкості для скрапленого газу. Раніше їх заповнювали привозним блакитним паливом, яке потім подавали у будинки. Ситуація змінилася після того, як у квартирах встановили лічильники обліку газу. Саме вони стали каменем спотикання між мешканцями будинків і постачальниками газу. Дані лічильників показували меншу кількість спожитого газу, ніж його зливали у газгольдери. Постачальники газу запропонували абонентам доплатити різницю. Ті на це не пішли. Мовляв, навіщо тоді лічильники? Натомість перестали завозити скраплений газ. Більше року будинки без газу. Дотепер частково виручала електрика...
— Плануємо обладнати всі багатоповерхові будинки міста системою електроопалення, — каже заступник міського голови Ямполя Володимир Копачевський. — Таку програму вже обговорювали на сесіях міської і районної рад. Нині детально вивчається питання, проводяться необхідні розрахунки. Це єдиний вихід із ситуації. Адже для відновлення газгольдерів потрібні немалі кошти. А перед тим, як відновити подачу газу, треба зробити ревізію мереж. Будинки відключені від централізованого опалення ще у 1996 році. Відтоді мешканці застосовували для обігрівання квартир різні схеми. Та й вартість газу зростає. Тому доцільніше переходити на електрику. Над чим ми тепер і працюємо.