На права інвалідів закривали очі

Далеко не всі органи місцевого самоврядування Львівщини сумлінно і з дотриманням букви закону здійснюють соціальний захист інвалідів — такого висновку дійшли працівники Львівської обласної прокуратури після останніх перевірок.

Права інвалідів порушуються практично в усьому. Починаючи з права на пільговий проїзд у міському, приміському транспорті та на міжміських маршрутах і закінчуючи розподілом автотранспортних засобів. Замість того щоб сприяти таким людям, їм стають на перешкоді у безплатному одержанні медикаментів за рецептами лікарів, забезпеченні санаторно-курортним лікуванням, при розгляді документів на пільги в оподаткуванні та надання безповоротної фінансової допомоги.

Безконтрольність із боку органів праці та соціального захисту призводить до того, що отримувана батьками дітей-інвалідів державна соціальна допомога не використовується на потреби дітей. Одним із резонансних став випадок, коли мати тривалий час не доглядала дитину-інваліда, не давала ліків, обмежувала в харчуванні, що призвело до найстрашнішого — смерті дитини. Державну ж соціальну допомогу та пенсію, які жінка отримувала, вона пропивала. Тепер проти неї порушено кримінальну справу.

В області не завжди створюються й належні умови для навчання дітей з вадами у розумовому та фізичному розвитку. Часом діти направлялися у відповідні заклади без урахування стану їхнього здоров’я та можливості там навчатися. Крім цього посадовими особами дитячих установ не забезпечується своєчасне оформлення пенсій, допомог, аліментів, документів про інвалідність, що порушує право дітей-інвалідів на повноцінне медичне лікування.

Лише за наслідками вказаних перевірок у 2009 році органи прокуратури області внесли 99 подань та приписів, 11 протестів, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 17 осіб, поставлено питання про відповідальність майже 60 посадових осіб, заявлено до суду 45 позовів, порушено 6 кримінальних справ. Загалом за наслідками проведених перевірок із зазначених питань у 2008—2009 роках органами прокуратури області внесено 519 подань та приписів, заявлено до суду 186 позовів, порушено 13 кримінальних справ, з яких до суду скеровано вже 8.

Думка експерта

Ярослав Грибальський, обласний депутат, керівник Ресурсного центру незалежного життя, і сам — інвалід першої групи, каже, що люди з особливими потребами, як це не дивно, самі не дуже часто звертаються з різними скаргами в державні установи. Вони просто втратили впевненість у тому, що їх вислухають і належним чином відреагують. А часто інваліди просто не знають своїх прав, які їм повинні пояснити, зокрема, чиновники, що працюють в органах місцевого самоврядування. І якби останніх суворо карали і ці факти набували широкого розголосу, вони змінили б своє ставлення до інвалідів.

Львів.