У кримському парку знесли самобуд...
Нарешті сталося знесення кафе, незаконно зведеного на території Масандрівського парку. Щоб виконати це рішення Господарського суду автономії, виконавчій службі знадобилося майже шість місяців. Передували цій події численні пікети екологів і попередні суди, що тривали три роки.
Зламали незаконно збудоване кафе з підсобним приміщенням і вивезли його рештки з парку працівники комунального підприємства Ялти у присутності співробітників виконавчої служби і міської міліції, яка не дала змоги господарю завадити виконанню рішення суду. Хоча, згідно з цим само рішенням, саме власнику самобуду належало очистити паркову територію й самостійно знести кафе. Це, звісно, виконано не було, після чого справою зайнявся міськвиконком.
Тут визнають, що всі забудови у парках Південнобережжя здійснюються за схожою схемою: підприємець укладає договір з адміністрацією парків на благоустрій певної території, сяк-так опоряджає й підмітає закріплену за ним ділянку, а потім зводить там
«тимчасове» кафе, мовляв, мусить повертати вкладені в «благоустрій» гроші. У курортній місцині це найвигідніший варіант. Потім на розгляд виконкому виноситься питання про узаконення цього об'єкту, що — у випадку позитивного рішення — веде до вимог виділення землевідводу під кафе чи якийсь інший об'єкт, відмовити в якому за законом депутати вже не зможуть. Після цього власник землі в парку — навіть охоронному! — зможе будувати практично будь-яку вже капітальну споруду.Справді, такими поодинокими знесеннями ситуацію, що склалася, не вирішити. Потрібно прийняти міську, а краще — загальнокримську програму боротьби із самозахопленнями кримських оаз, і повернути кримінальну відповідальність за такі злочинні самоуправства. Збереження зелених перлин Криму потребує рішучих і системних дій.
До речі, присутніх на акції звільнення парку від самобуду прикро вразило те, як відчайдушно заважав діям судових виконавців і робітників, що зносили його незаконну
«паркову споруду» та виносили й описували майно, чоловік господарки кафе, депутат. Він звинувачував місцеву владу в зачіпанні його інтересів, притягував до події «розкол у рідній партії», який нині обговорюється не лише серед кримчан, що, звісно, не могло завадити очищенню парку. Присутній тут представник Ялтинської міськради, теж депутат від «регіоналів», наголосив, що вважає неприпустимим у цьому випадку прикриватися посвідченням народного обранця, й запевнив, що на кримській політраді партії обов'язково підніме питання про доцільність перебування таких людей у депутатському корпусі.Для усунення порушень в органи прокуратури направлено 939 матеріалів, порушено п`ять кримінальних справ. Виявлено майже дві тисячі фактів самовільного захвату й використання земельних ділянок на площі понад 70 тисяч гектарів. На порушників накладено штрафи на суму 260 тис. грн. Зокрема, на території Піонерського лісництва Сімферопольського району на землях лісового фонду виявлено факт самочинного вилучення земельної ділянки площею близько чотирьох гектарів під будівництво житла. У Феодосії на землях рекреаційного призначення не лише збудували багатоповерхівку, а й розташували промислові об'єкти.
Перевірка використання земельних ділянок заповідного фонду автономії показала, що, розпоряджаючись ними, місцева влада найчастіше перевищує свої повноваження. Приміром, Алупкінська міськрада протягом року ухвалила приблизно тридцять рішень про надання дозволів на розробку проектів землеустрою на території Ялтинського гірсько-лісового заповідника в районі Хоста-Баш. Нині законність цих землевідводів з'ясовує прокуратура.
А розпорядженням Роздольненської райдержадміністрації комерційній фірмі було виділено місце під спорудження комплексу пансіонатів на 2900 місць на території зони відпочинку
«Байкальська коса» усупереч Закону «Про природно-заповідний фонд України»...Через те, що генеральні плани забудови населених пунктів автономії розроблені ще в кінці вісімдесятих років минулого століття й потребують суттєвого корегування, майже у всіх містах, селищах і селах кримського узбережжя ведеться енергійна хаотична забудова. В цілому на землях оздоровчого й рекреаційного призначення виявлено 186 порушень на понад сорока гектарах, лісового фонду — 19 порушень на площі два гектара, житлової й громадської забудови — 2,5 тисячі порушень на площі 158 гектарів, заповідного фонду — 16 порушень на площі майже 3,5 тисячі гектарів.
Думка фахівця
Начальник Держінспекції з контролю за використанням й охороною земель в автономії Валентин Дяченко переконаний, що лише за умови врегулювання земельних відносин на законодавчому й місцевому рівнях можна змінити ситуацію й зняти напругу, що склалася в земельній сфері півострова. Для цього треба вирішити ще чимало проблем. Відсутність конкретності в нормах земельного законодавства України дає змогу органам місцевого самоврядування ухвалювати колегіальні рішення з порушенням інтересів держави та її громадян. Особливо це стосується економічних важелів регуляції питань надання і продажу земельних ділянок.
Але ж попереджувати численні порушення нині діючого законодавства, від яких особливо потерпають землі Криму, потрібно вже зараз. І те, що влада в Києві виступила з ініціативою вдосконалити земельне законодавство, дає надію, що ситуація в сфері земельних відносин зміниться нарешті на краще і в Криму.
Фото Альгемантіса МАСЕНАСА.