Кілька сотень підприємців вийшли з пікетами на центральну площу обласного центру, протестуючи проти обмежень, які збирається запровадити Хмельницька міськрада щодо продажу алкогольних напоїв.
Поки що це лише наміри: для громадського обговорення опублікований проект рішення щодо посилення профілактики та протидії пияцтву. Якщо він буде схвалений громадою, то набере чинності не раніше травня. І хоча запропоновані заходи аж ніяк не назвеш сухим законом, незадоволення ними з боку торгівців виявляється вже тепер. Проект лише пропонує обмежити час продажу алкогольних напоїв у торговельних закладах з 11.00 до 22.00, а в ресторанах до 23.00. Ще одне обмеження — це заборона продажу спиртного у приміщеннях та на територіях навчальних закладів і закладів охорони здоров’я та на прилеглих територіях у межах двохсот метрів. Такі самі правила стосуватимуться і торгівлі алкоголем у місцях проведення спортивних змагань, закладах культури, гуртожитках, а також на авто- та залізничних вокзалах.
Причини, що спонукали до таких кроків, очевидні. На Хмельниччині зареєстровано понад 24 тисячі хронічних алкоголіків. Наркологи стверджують: реальні показники у кілька разів більші від офіційної статистики. Лікарі переконані: третина чоловіків від 29 до 50 років — алкоголіки. Ще більшої актуальності проблемі надає розвиток раннього алкоголізму та пивної залежності. Молода людина із пляшкою пива в руках — це вже своєрідний символ сучасного покоління.
Щоб переконати громадськість міста, що все це не порожні слова, міське управління торгівлі разом зі співробітниками міліції провело рейди, які мали виявити і притягнути до відповідальності тих, хто втягує неповнолітніх у протиправну діяльність, продаючи цигарки та алкоголь. Довго шукати факти продажу неповнолітнім горілки та цигарок у кіосках та магазинах не довелось — їх було зафіксовано близько десятка. А за інформацією правоохоронців, протягом минулого року було виявлено майже сім десятків подібних адміністративних порушень.
Б’ють тривогу і медики. Майже щодня в міській лікарні приймають клієнтів у стані сильного алкогольного сп’яніння. При цьому переважна більшість пацієнтів, котрих доводиться направляти до травматологічного пункту, — молоді люди віком від 18 до 20 років.
«Молодшою» стає злочинність. Жорстокі розбої, крадіжки й навіть убивства скоюють діти, для котрих вживання спиртного стало звичною справою.З огляду на все це міська влада і вирішила зробити перші кроки на шляху боротьби із масовим алкоголізмом. Однак дрібні підприємці виступили категорично проти, назвавши такі кроки незаконними. Аргумент — обмежувальні заходи не дадуть результату. Розпочинати потрібно із виховної роботи та навчання культурі вживання спиртного. Не приховують торгівці і ще одного, чи не найголовнішого свого аргументу. Обмеження продажу алкоголю позначиться на їхніх прибутках. Саме тютюн та спиртні напої залишаються найбільш рентабельним товаром. Відділи з їх продажу дають змогу утримувати й інші, де продаються хоч і соціально важливі, але такі малоприбуткові товари, як хліб, молоко, бакалія. На думку підприємців, обмеження на алкоголь змусять скоротити штат продавців, а подекуди і просто закрити невеликі крамниці.
Найбільше стривожені власники крамниць, збудованих на тролейбусних зупинках. Адже свого часу вони отримали право будівництва своїх магазинів у цих місцях за умови належного утримання зупинок. Нові ж обмеження роблять такі торговельні заклади менш привабливими з точки зору отримання прибутків.
Чи запрацюють ці обмеження — питання залишається відкритим. До травня триватиме обговорення проекту на громадських слуханнях. Висловити свою точку зору зможуть і пересічні хмельниччани, котрі не отримують жодних дивідендів від приватного бізнесу. Для більшості з них алкоголізм є серйозним соціальним злом. А тому й перші кроки з його подолання вони сприймають позитивно.
Фото автора.