Новий проект ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання», на перший погляд, нібито не вписується в рамки логіки. Луганщина, котра добуває основну частину всього вугілля в Україні, котра має найбільші запаси цього стратегічного палива, серйозно задумалася над освоєнням вітроенергетики. Але, з другого боку, як показує українська карта вітрів, саме в цього регіону найпотужніший вітропотенціал. То чому не використовувати такі природні особливості краю? Задумалися над цим не лише сьогодні. У 90-х роках в області з’явилися сміливці, що ризикнули вкласти кошти у створені ними ж альтернативні джерела електроенергії. На жаль, жодна зі спроб установлення вітрогенератора на той момент не увінчалася успіхом. Позначалися відсутність досвіду й підтримки органів влади. Новий проект, презентований «ЛЕО», — це вже серйозний підхід до розв’язання проблем енергопостачання і сміливий крок у галузі капіталовкладення. Попередня вартість вітростанції —150—160 мільйонів євро.

Генерація підприємства стала для керівників «ЛЕО» одним із головних напрямів подальшої стратегії з поліпшення енергопостачання населення регіону. Перспективний розвиток мереж, капітальне будівництво важливих об’єктів керівники підприємства вбачають саме в освоєнні нових технологій, які дають можливість перейти від теплових джерел до використання вітрового потенціалу. Умови степового ландшафту області цьому сприяють. Відповідно до проекту, на території трьох регіонів — Красного Луча, Свердловська і Краснодона — планується створення вітрової станції з 50 установок, яка вироблятиме до 100 мегават електроенергії. Лише одна така установка дасть змогу забезпечити своїм продуктом до 5 тисяч населення.

Проект «довгограючий». На початковому етапі передбачається глибоке вивчення сили й напрямку вітру на заданій території. Цим будуть опікуватися фахівці датської кампанії «Вестас», що має сертифікат на вивчення карти вітрів. Дані зніматимуть кожні п’ять хвилин щодня — і так протягом цілого року. Ця відома кампанія виступить інвестором з постачання спеціального обладнання, аналогів якому в Україні поки що немає. Але щоб доставити необхідну імпортну техніку й обладнання на Луганщину, потрібні хороші дороги, переїзди й мости, які зможуть витримати дуже великий вантаж. Тому другий етап буде присвячений саме будівельним і відбудовним роботам. Власне кажучи, на ці цілі визначено понад 30 відсотків коштів від усієї суми на створення вітростанції. За розрахунками фахівців, на підготовчу роботу може піти до чотирьох років.

Справедливості заради треба сказати, що вартість продукту на ринку вітрової енергетики на сьогоднішній день перевищує вартість енергії теплової: 1 кіловат без ПДВ вартує майже 66 копійок. Такі тарифи в усьому світі. Але фахівці стверджують, що років за десять «зелений тариф» зміниться, знижуватиметься й тоді вітроенергетика посяде досить вигідні позиції. Передбачувана рентабельність установок планується в межах 8—12 відсотків. Наскільки зміниться сама структура «ЛЕО» після створення нового підрозділу, поки що не розповідають. Конкретні схеми і суми будуть відомі тоді, коли пройдуть дослідження. Робота над проектом уже почалася й пошук інвесторів також. Уже відгукнулися декілька зарубіжних фірм.

Луганськ.