На Дніпропетровщині майже 360 об’єктів соціальної сфери та житлово-комунального господарства переводять на електроопалення.
У Криничках, наприклад, електрикою вже обігріваються будинок культури, амбулаторія і дитячий садочок. У Дніпропетровському районі за бюджетні кошти в Новомиколаївській середній школі встановили автономне електроопалення системою котлів ГАЛАН. Якщо раніше на вугілля тут витрачали майже 72 тисячі гривень, то тепер опалювальний сезон стає в 25 тисяч. За три з половиною року витрати на встановлення системи повністю окупляться.
Завдяки реалізації цих та інших заходів з енергозбереження в 2009 році в області планується зменшити споживання газу на 2,1 відсотка (електроспоживання при цьому збільшиться на 1,5 відсотка) і заощадити понад 633 тисячі тонн умовного палива. Цієї кількості достатньо, щоб забезпечити життєдіяльність таких міст, як Жовті Води, Марганець, Новомосковськ, Орджонікідзе, Першотравенськ, Синельникове, Тернівка, а також Дніпропетровського, Криворізького і Софіївського районів разом узятих.
— Саме такий стратегічний напрям — переведення на електроопалення об’єктів комунальної сфери та ЖКГ — обрано не випадково. Ми проаналізували інші підходи і варіанти й вирішили, що цей — найоптимальніший, — прокоментував ситуацію заступник голови облдержадміністрації Віктор Сергєєв. — Хоча не відмовляємося і від новітніх енергозберігаючих технологій, впровадження комбінованого виробництва теплової та електричної енергії (когенерації), використання низькопотенційних відновлюваних джерел енергії. У Магдалинівському районі, наприклад, діє установка з переробки тваринної біомаси на біогаз, на якому працює електростанція потужністю
180 кВт, що цілком задовольняє потреби господарства. Але такі електростанції можуть використовуватися лише в малих селищах або на невеликих підприємствах, оскільки потужність їх обмежена. Вітряні електростанції також поки що не здатні створити конкуренцію: собівартість виробленої ними кіловат-години електроенергії коштує 1,04 гривні, а сьогодні споживач платить 0,23 гривні за кіловат-годину. Щодо використання вторинного технологічного скидного теплового енергоресурсу, то ці проекти дуже дорогі й окупляться нешвидко. Наприклад, для того, щоб перекинути скидне тепло Придніпровської ТЕС на правий берег Дніпра для обігріву двох житлових масивів — Перемога і Сокіл, — потрібно витратити понад 52 мільйони гривень, а такі гроші в умовах кризи залучити важко.
Нині в містах і районах розглядають ще один варіант модернізації, який передбачає відмову від централізованого теплопостачання. Група компаній
«Теплон» пропонує для цього інноваційні технології електроопалення із застосуванням гідроакумулюючих ємностей.А в чотирьох середніх школах і чотирьох дошкільних закладах у шахтарському місті Павлоград установлюватимуть теплові насоси, які як енергію використовують тепло ґрунту. І хоч це також
«влетить у копієчку» (загальна вартість робіт перевищує 7 мільйонів гривень), а окупиться років через п’ять, — вигода очевидна. По-перше, тут повністю відмовляться від споживання природного газу (щорічна його економія перевищить 850 тисяч кубометрів), по-друге, у три-чотири рази зменшаться експлуатаційні витрати, а школи і дитсадки отримають стале автономне опалення та гарячу воду.