Уже не один рік районний центр Кодима обговорює тривале протистояння між міським головою Аллою Миколаївною Ларійчук і депутатами міської ради. Протистояння уже вийшло за рамки міста, про нього добре знають в Одеській обласній раді, Верховній Раді, Генеральній прокуратурі та Верховному Суді.
Сьогодні межа між народними обранцями виявилася настільки глибокою, що подолати її можна тільки з допомогою місцевих позачергових виборів.
Квадратні метри як джерело протистояння
У 2006 році в Кодимі здавали в експлуатацію житловий будинок, побудований за державною програмою забезпечення житлом військовослужбовців. Для невеликого містечка — це подія непересічна. Хоча б тому, що відповідно із чинним законодавством кілька квартир надавалося для потреб міста і району. Квартира номер 7 у будинку номер 83 на вулиці Леніна виділялася для міської ради. Кодимчани припускали, що на неї могли претендувати мешканці міста, які стоять на житловому обліку, — афганці, чорнобильці, військовослужбовці запасу. Загалом у черзі на одержання житла в Кодимі перебуває 126 осіб. Тож який був їхній подив, коли рішенням житло-побутової комісії виконкому Кодимської міської ради квартиру загальною площею 47,8 квадратних метра було вирішено надати міському голові Ларійчук Аллі Миколаївні. Так записано в протоколі №8 засідання житло-побутової комісії. Наступного дня, 29 серпня 2007 року, виконком Кодимської міської ради затвердив це рішення. (Завидна оперативність! — Авт.).
З’ясувалося, що незадовго до введення будинку в експлуатацію Алла Миколаївна Ларійчук у сусідньому місті Балта розлучилося з чоловіком. Колишнє подружжя уклало мирову угоду, згідно з якою міський голова не претендувала на займану нею раніше житлоплощу.
Депутати міської ради провели власне розслідування обставин одержання Аллою Ларійчук ордера. Що їм удалося з’ясувати?
Компетентна думка
Людмила САЖИНА, депутат Кодимської міської ради:
— Члени житло-побутової комісії Володимир Зволянський і Ніна Гіль у письмових поясненнях повідомили, що засідання житло-побутової комісії, на якому розглядалося питання про виділення житла для міського голови, узагалі не проводилося. А секретар цієї комісії Жанна Дьяченко взагалі перебувала у відпустці. Тобто протокол №8 від 28 серпня 2007 року є сфальсифікованим.
Природно, що депутати міськради запропонували міському голові добровільно здати незаконно отриманий, на їхню думку, ордер на квартиру. Та відмовилася, і тоді на сесії міськради 31 жовтня 2007 року повноваження міського голови було достроково припинено. На період з 31 жовтня 2007 року і до вступу на посаду нового міського голови обов’язки градоначальника поклали на секретаря міськради Олександра Мелешка.
У свою чергу, міський голова звернулася з адміністративною позовною заявою до Кодимського районного суду з проханням скасувати рішення сесії міськради про дострокове припинення її повноважень. Районний суд клопотання задовольнив і відновив Аллу Ларійчук на посаді.
Однак депутатів міської ради це рішення не задовольнило, і вони звернулися з апеляційною скаргою до Одеського апеляційного адміністративного суду. Цей суд залишив чинним рішення Кодимського райсуду.
Здавалося б, конфлікт вичерпано. Депутатам і міському голові необхідно об’єднати зусилля для виконання обов’язків. Але мир між депутатами і міським головою не настав: вони продовжують працювати поруч, але не разом.
Ордер визнати недійсним
За дорученням сесії міської ради секретар міськради Олександр Мелешко звернувся з позовною заявою до районного суду про визнання ордера на службове приміщення, отриманого Аллою Ларійчук, нечинним і виселення її з квартири без надання іншого службового приміщення.
Суд, вивчивши обставини справи, дійшов висновку,
«що міський голова Ларійчук А. М. одержала ордер на службове приміщення незаконно, тобто порушила порядок і умови надання житлових приміщень, і тому ордер №54 від 2 жовтня 2007 року про надання Ларійчук Аллі Миколаївні службової квартири №7 по вулиці Леніна, 83 у місті Кодима Одеської області визнається недійсним». Далі в судовому рішенні сказано: вимога міської ради про виселення міського голови зі службової квартири без надання іншого житла не відповідає закону, а тому не може бути задоволена. Суд ухвалив: виселити Аллу Миколаївну Ларійчук із займаної нею службової квартири з наданням їй іншого житла.Точка зору
Алла ЛАРІЙЧУК, кодимський міський голова:
— Я готова виконати рішення суду. Але видача ордера відбулася на підставі рішення виконкому міської ради. Я готова звільнити займане службове приміщення і виїхати в інше, котре мені нададуть. У цьому протистоянні дуже багато несправедливості. Я так багато доброго зробила для мешканців Кодими, в мене такі чіткі й конкретні плани з виконання передвиборної програми, а мені підрізають крила. Не знаю, яке я прийму рішення, але знаю одне — я не винна в тому, в чому мене намагаються обвинуватити депутати.
Алла Ларійчук буквально кожним своїм кроком, розповіли депутати міської ради, намагається довести жителям міста, що хазяїн Кодими вона, а не депутати. Якщо хтось із них покритикує міського голову, одразу з’являється судовий позов до
«сміливця».Варто було Валерію Миколайовичу Паламарчуку, депутату міськради, виступити зі статтею
«Хто покладе край самоправству посадової особи» у місцевій газеті «Вісті Кодимщини», як Алла Миколаївна тут же пред’являє йому позов про захист честі, гідності, ділової репутації і відшкодування моральних (нематеріальних) збитків і просить суд стягнути з пенсіонера 11 000 гривень. Адвокатом міського голови виступає її син Андрій, який проживає в Одесі.Юридичний аспект
В. о. прокурора Кодимського району Василь ШЕВЧУК:
— Ситуація в міській раді критична. Вона ускладнюється тим, що порушення чинного законодавства допускають і міський голова, і депутати міської ради. Ігнорування вимог закону обома конфліктуючими сторонами призводить до того, що в міській раді настає правовий колапс. Прокуратура району опротестовувала низку рішень сесій міськради, а депутати відхиляли протести. Необхідно повертатися на вихідну правову позицію, якою мають стати дострокові вибори міського голови
».13
лютого відбулася сесія Кодимської міської ради на якій розглядали питання про бюджет міста на нинішній рік. Бюджет було прийнято. Водночас сесія достроково припинила повноваження Кодимського міського голови А. М. Ларійчук. Виконувати обов’язки градоначальника знову доручили секретарю міськради Олександрові Мелешку. Сесія також звернулася до Верховної Ради з клопотанням призначити позачергові вибори кодимського міського голови. Це рішення підтримав 21 із 23 присутніх на сесії депутатів.Одеська область.