У Чернігівській області за останні кілька років з органів внутрішніх справ пішло понад дві тисячі міліціонерів. Цифра вражаюча, якщо врахувати, що у міліції працює нині трохи більше чотирьох тисяч атестованих працівників, а разом з вільнонайманими — понад п’ять з половиною тисяч.
Що сталося? Керівництво очистилося від
«баласту» чи на те були інші причини?Як з’ясувалося, головним стимулом таких кардинальних кадрових потрясінь стали зміни у чинному пенсійному законодавстві після 2000 року.
— Якщо за радянських часів співробітник міліції міг піти на пенсію, маючи 25 календарних років служби, — каже заступник начальника управління МВС України в Чернігівської області Віктор Титоренко, — то нині — маючи 20. При цьому значно розширено коло служб, у яких зараховується півтора року стажу за рік роботи. Навіть у добу СРСР така пільга надавалася незначній кількості людей, які працювали переважно у віддалених регіонах Сибіру. До років роботи в правоохоронних органах зараховується також час перебування в армії, навчання. Отож, попрацювавши 12 років у міліції, сотні молодих (33-35-літніх) людей стали пенсіонерами за вислугою років.
Начебто позитивна турбота законодавців про престижність праці правоохоронців насправді призвела до прикрих наслідків. Величезний загін офіцерів-професіоналів у розквіті сил залишив ризиковану роботу і вибрав пенсійне забезпечення. Тільки у Ніжині з цієї причини за останні 4 роки змінилося 4 (!) керівники міліції! І більшість з них, власне, від цього виграла. Адже набагато вигідніше отримувати пенсію, ніж практично за такі самі гроші проводити складні розслідування, пізно повертатися додому, працювати часто без вихідних.
А ось якісні параметри правоохоронної роботи після масових звільнень за вислугою років, зрозуміло, погіршилися.
Так, проводиться навчання кадрів, підвищення їх кваліфікації. Однак, попри це, стаж, професіоналізм офіцерів міліції все-таки є істотним моментом у розкритті злочинів. До того ж на вакантні місця після звільнень за вислугою років не завжди приходять відповідного рівня спеціалісти, трапляються й випадкові люди, які не додають авторитету службі (за минулий рік звільнено за ті чи інші порушення, негідну поведінку 24 особи).
На жаль, сьогодні у деяких районах навіть недосвідчених правоохоронців не вистачає.
Лихоманить з цього приводу Носівський райвідділ внутрішніх справ. Тут нині бракує 14 атестованих співробітників, очолює районну міліцію керівник, який проживає у сусідньому місті. Молоді офіцери, пропрацювавши рік у Носівці, переводяться в Київ, де їм платять більше. Місцеві жителі, налякані резонансними діями кримінальних злочинців, навіть створили на допомогу міліції загін самооборони, який патрулює уночі райцентр. Начебто й позитивний досвід. Та він і свідчить про поглиблення ситуації з кадровим голодом правоохоронців на місцях.
У Талалаївці некомплект становить 13 співробітників. З цього району місцеві випускники практично не вступають у вищі правоохоронні заклади, а тому пенсіонерів нікому замінити з числа молодих фахівців. Через це є села, які накинуті дільничним міліціонерам додатково.
Невелика зарплатня теж не додає чернігівській міліції кадрів. Торік 18 молодих фахівців звільнилися з міліції та перейшли працювати в інші правоохоронні структури: прокуратуру, суди та інші юридичні служби.
...Останнім часом відтік правоохоронців з органів внутрішніх справ зменшився. За минулий рік звільнилися три з половиною сотні офіцерів та сержантів. Однак це лише тому, що вже в органах внутрішніх справ мало залишилося людей, яким більше 40 років. На жаль, некомплект людей по міськрайвідділах становить 10,4 відсотка. Їх брак — це нерозкриті злочини, неоперативні розслідування.
В обласному управлінні МВС намагаються здолати негативну тенденцію насамперед створенням виїзних груп для відпрацювання певного району. Це, зрозуміло, підсилює погано забезпечені кадрами райони, допомагає у розкритті резонансних злочинів. Та все-таки не вирішує загальну проблему. А тим часом через прогресування безробіття, кризових явищ на селі зростає кількість злочинів. До честі чернігівських правоохоронців — більшість із них вони розкривають. Але не секрет, що в основному це відбувається за рахунок понаднормової роботи, великого напруження сил. Через такі навантаження лише одиниці зважуються після вислуги років продовжити роботу в правоохоронних органах.
Фото автора.