На Донеччині різко скоротилася кількість «копанок» — шахт, де нелегально видобувають вугілля, — заявив в. о. начальника територіального управління Держгірпромнагляду по області Костянтин Дорофєєв. Позицію наглядовців із цієї проблеми керівник пояснив так: «Під час узгодження планів гірничих робіт власнику, на території якого знаходяться «копанки», ми не узгоджуємо плани. Власник повинен сам займатися ліквідацією. Держава йому дала гірничий відвід — значить, у нього є повноваження». Керівник теруправління зазначив, що законів, які б легалізували такий видобуток палива, немає: «Часто-густо правила безпеки для малих шахт просто неможливо виконати. Ми давали низку пропозицій із цих питань, але вони поки що не розглядаються».

За оцінками фахівців, заслуги правоохоронних органів чи наглядовців у закритті «копанок» небагато. «Дірки», як називають такі міні-шахти, простоюють через відсутність попиту на паливо. Донедавна нелегальний видобуток вугілля був не способом виживання безробітних шахтарів (на легальних шахтах підземників завжди не вистачало), а добре організованим кримінальним бізнесом, який приваблював гірників щоденною свіжою копійкою. Збут вугілля був чітко організований: у певні дні й певні години вантажні автомобілі відвозили паливо споживачам. Через посередників воно зрештою потрапляло до теплових електростанцій.

Але після того, як уряд заборонив державним енергогенеруючим компаніям купувати паливо у приватних структур, без каналу збуту залишилися нелегальні «копанки» та малі приватні шахти, які працюють на законних підставах. Робітники перебувають у вимушеній відпустці, яка може затягнутися до наступного опалювального сезону.

А тим часом міліція розслідує кримінальну справу, пов’язану з роботою підпільної «дірки» в Шахтарську. Організатором видобутку вугілля став 29-річний мешканець міста, який залучив до роботи двох 16-річних учнів ПТУ. За роботу господар платив хлопцям 300—400 гривень на тиждень на двох. Під час розслідування стало відомо і про інші факти експлуатації дитячої праці: підлітки разом із 14-річним школярем виносили з аварійного будинку неподалік від «копанки» дерев’яні дошки вагою по 100 кілограмів кожна, які використовували для зміцнювальних конструкцій у шахті. Якщо провину організатора «виробництва» доведуть, на нього чекає позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.