Я недавно залишилася без роботи. Поки що допомагають батьки (я незаміжня, живу окремо), але незабаром потрібно буде ставати на ноги. Роботу знайти не можу, але проблема ще й у тому, що я не знаю, чим би хотіла займатися. За освітою я бухгалтер, але більше працювати в цій сфері не хочу (10 років успішної роботи дали мені можливість зрозуміти, що справа має приносити не лише гроші, а й радість). Мені подобається робити щось своїми руками. Творити й бачити результат. Може, піти на курси дизайнера інтер’єру або фотографа? Ось так я постійно себе мучу... Підкажіть, як розібратися в собі?

Катерина БОНДАРЕВА.

Запоріжжя.

Відповідає психолог Тетяна ГУРЛЄВА:

— Якщо людина ставить собі таке питання, отже, прийшов час задуматися: Хто я? Яким хочу бути? Що зробити для того, щоб реалізувати себе максимально? І взагалі, заради чого жити?

Коли людина переживає кризу, то вона неминуче зіштовхується з екзистенціальними проблемами, вирішення яких наблизить її до нового рівня особистісного розвитку.

Людина думає, що вона втратила себе, однак насправді, можливо, вперше знайшла. «Я-нове», як маленька дитина, потребує підтримки й визнання. Вона вже особистість, але незміцніла. У неї є всі потенції до розвитку, і їх потрібно стимулювати, створити всі умови для зростання й удосконалення. Це нове «Я» дедалі голосніше й голосніше заявляє про себе, вимагаючи від людини мобілізації всіх зусиль. Хтось, можливо, скаже, важко — жити не хочеться. А хтось здивується — навіть дуже хочеться, і саме зараз, коли відкривається стільки можливостей! Глухий кут або вихід? — кожен відповідає на це питання по-своєму.

Якщо ви відчуваєте, що те, чим займалися раніше, донедавна, вам уже нецікаво, не відповідає вашим запитам, не розвиває, не висікає іскри творчості, вносіть корективи у своє життя! Зайнятися фотографією? Візьміть фотоапарат і зробіть кілька знімків. Вийде, потягне — підіть на курси фотографів. Або змініть інтер’єр у власній квартирі й запропонуйте друзям своє бачення нового простору. Не залишайте на завтра те, що можна відчути вже сьогодні.

Прислухайтесь до себе. Одна 50-річна жінка зізналася, що в дитинстві мріяла своїми руками ліпити глечики. Сьогодні вона здійснила свою мрію й має намір заснувати свій маленький бізнес. А проробила все життя бухгалтером. Інша, молода жінка, одна виховуючи дитину, закінчила фотошколу й зараз успішно використовує набуті вміння у власному інтернет-проекті. А хтось відкриває майстер-класи з суші для всіх бажаючих.

Від важкості кризової ситуації залежать і варіанти її подолання. Наприклад, це може бути відмова від діяльності, що не вдається й не приносить очікуваного задоволення. Можна спробувати «на дотик» пробувати себе в чомусь іншому, почати нову справу, але при цьому є ймовірність втрати бажання творити. «Бідний той, хто вже нічого не хоче», — писав Е. М. Ремарк. Найкраще вирішення проблеми — зберігши мотивацію творчості, знайти справу до душі.

У кожному разі, зокрема в період «без роботи», не варто засмучуватися й втрачати голову, а бажано вірити в краще й сміливо йти йому назустріч крок за кроком. Адже криза — це час, який дає можливість гусениці зробити вибір: піддатися страху темряви й невідомості або перетворитися на метелика. Своїм чудесним перетворенням знову й знову демонструючи постійний перехід від старого до нового, ототожнюючи глухий кут і одночасно вихід, острах і надію, зупинку й рух, падіння вниз і зліт....

Мал. Олексія КУСТОВСЬКОГО.