Ми вже не раз писали про проблеми і самого Міжнародного дитячого центру «Артек», і колишніх його співробітників, що проживають на його території, яких намагаються відселити подалі, і про складні «земельні стосунки» керівництва табору та селища Гурзуф. Але такого «Артек» ще не переживав.

На знак протесту проти хронічного недофінансування оголосив публічну голодовку й потрапив до реанімації генеральний директор центру Борис Новожилов, який заявив, що боїться його закриття, загрози знищення і спроб захоплення земель території уславленої дитячої оздоровниці.

Спорожнілий без дітей табір за борги від’єднали від електрики та опалення. Від неуваги до себе збунтувався колектив, вдався до перекриття траси. До розв’язання проблеми підключилися навіть деякі політики і партії. Дедалі частіше стало лунати, що «Артек» зумисне доводять до банкрутства. Не залишилася осторонь бід МДЦ і Росія, яка обіцяла надати йому допомогу. Власними зусиллями закликала врятувати «Артек» омбудсман Ніна Карпачова...

Звинувачують в багатьох бідах «Артека» органи виконавчої влади, вимагають прийняти на найближчому засіданні Кабміну України комплекс невідкладних організаційних і фінансових заходів задля порятунку й підтримки дитячого центру.

ДоПЕКЛО: співробітники «Артека» готові до най відчайдушніших протестних акцій.

А тим часом...

18 мільйонів гривень винні «Артеку» ще за літні путівки. Близько 3 мільйонів не надійшло з бюджетної казни, але основну частину коштів не виплатив один вітчизняний туроператор, з яким нині центр судиться. Через це зупинено виплату зарплати. Та ще й Рахункова палата оприлюднила факт, що загальні борги МДЦ становлять 36,5 мільйона гривень.

Це означає закриття табору з причини його збитковості. Безробіття стало загрожувати більш як тисячі співробітників — висококваліфікованим педагогам і лікарям.

Фактично одночасно зі спробами «роздерти «Артек» на земельні ділянки» повністю припинилося його державне фінансування, почалися систематичні відключення електроенергії, води й газу, затримки зарплати.

Інформація керівництва «Артека»: третій рік не виділяються кошти на благоустрій центру. Витрати на відпочинок дітей за рахунок держбюджету цього року скорочено втричі.

«На відомий дитячий оздоровчо-розважальний центр постійно здійснюється адміністративний і економічний тиск. Різні інстанції проводять необґрунтовані перевірки, пов’язані з функціонуванням «Артека», — стверджують його чільники. Лише протягом двох останніх років «Артек» відвідало 39 усіляких комісій. Унаслідок їх перевірок не було виявлено жодних порушень.

Керівники «Артека» закликають зіставити всі ці речі й кажуть, що «дитячий центр може й повинен вижити, іншої такої відомої, великої й комфортної дитячої оздоровниці немає ні в Україні, ні в державах близького та й далекого зарубіжжя».

«Доки унікальний дитячий табір перебуває в підпорядкуванні Державного управління справами Президента України, ситуація не зміниться: землі розійдуться шматками».

Плакат на паркані: «Артек» пережив СРСР, та може не пережити ДУСю.

Щоб зберегти відомий у всьому світі дитячий табір, дирекція пропонує створити новий керівний орган — Раду керуючих, до складу якої повинні увійти представники «Артека», ЮНЕСКО та українського уряду. Адже держава нехтує проблеми центру, нині не виконуються відповідні нормативно-правові акти, міжнародні зобов’язання щодо його підтримки і розвитку.

Аргументи «комітетчиків»

...До боротьби за збереження Міжнародного дитячого центру закликає на мітингах і в численних зверненнях громадський комітет порятунку «Артека». Його долею стурбовані також 800 ветеранів і півтора мільйона «артеківців», котрі мають намір вдатися до протестних акцій, хочуть оприлюднити прізвища всіх чиновників, які прагнуть знищити табір.

Активісти комітету стверджують: «Багатомільйонні борги, отримані в результаті сумнівних схем реконструкції, як дамоклів меч, висять над центром. Протягом багатьох осінньо-зимових сезонів дітей тут уже не приймають. Хоча традиційно «Артек» повнився дитячими голосами цілий рік, тому що це потрібно було державі. Нинішнє переведення центру на сезонну роботу означає знищення трудового потенціалу, кваліфікованих кадрів».

А як пояснити те, що центр не заповнюється навіть улітку: простоюють цілі табори? Бажаючих багато, а у вільному продажу путівок немає...

Насправді це державний злочин у царині оздоровлення й розвитку дітей, вважають активісти комітету порятунку «Артека». Вони впевнені, що однією з численних причин відсутності дітей в центрі є штучне завищення вартості путівок. А те, що за декілька останніх років змінилося аж п’ять складів керівництва, свідчить про бажання деяких структур остаточно звести нанівець усі напрацювання закладу.

Усі кажуть: «Артек» неподільний. Тоді чому в селищну раду Гурзуфа регулярно подають документи на затвердження нових актів? Що це за акти? Хто за всім цим стоїть, дізнатися неможливо. Штучно створюється й резервація для співробітників, які змушені проживати на території «Артека».

Гурзуфці: «Артек» став яблуком розбрату, а може стати соромом України.

...Обурюються й жителі Гурзуфа: не маючи на руках державного акта на землекористування, адміністрація «Артека», попри закон про приватизацію, не дає дозволу на приватизацію житла. Вони закликають створити піклувальну і громадську спостережні ради з порятунку і розвитку «Артека». Й у свою чергу звертаються до нинішнього керівництва центру із запитами: де гарантований цілорічний режим роботи всіх дев’яти таборів «Артека»? Де 2500 дітей, яких повинен приймати центр узимку? Де обіцяне фінансування програм з боку ЮНЕСКО, емблема якого красується на трасі? Чому керівництво вимагає виділити зі складу «Артека» землю готелю «Аю-Даг», де повним ходом триває ремонт особистих апартаментів на всьому четвертому поверсі?

Замість цього інші «грандіозні» досягнення: систематичні провали навіть літніх сезонів. Третій рік тривають намагання вигнати дітей місцевої спеціалізованої школи. Постійними стали загрози масового скорочення працівників «Артека», як і проживання численних керівників з родинами, няньками, друзями в готелях «Артека» за сміховинну плату.

Чому Державне управління справами вперто мовчить?

Люди нагадують: свого часу дитячий табір був невід’ємною частиною Гурзуфа, бюджетоутворюючим підприємством, в якому працювали половина жителів селища. «Артек» спорудив тут половину будинків і майже всі об’єкти культури. Нині ж людей хвилює тенденція не лише банкрутства, занепаду й розвалу «Артека», а й реальна загроза того, що внаслідок махінацій вони можуть втратити понад 208 гектарів землі на морському узбережжі, де лише на пляжну зону припадає майже шість гектарів.

Гурзуфці розповідають про численні судові процеси, що тривають уже 16 років, в яких беруть участь півтисячі місцевих жителів. Люди судяться з «Артеком», бо його керівництво, не маючи на руках державного акта на землекористування, водночас не дає дозволу на приватизацію їхнього житла і земельних ділянок.

Досі їм ніхто не може пояснити, яким чином на території оздоровниці опинилися два гурзуфські цвинтарі, дорога спільного користування, селищні пляжі та... селище Осман.

«Артек» порушує законодавчі норми й конституційні права громадян, — переконаний селищний голова Гурзуфа Віктор Гамаль.

— З ініціативною групою місцевих депутатів керівництво зустрічі уникає. Ми ж прагнемо пояснити, що вся земля в Гурзуфі належить громаді. Її тимчасово передано в користування державного підприємства МДЦ «Артек», яке має всі повноваження, щоб написати нам листа, в якому відмовитися від кладовища, доріг спільного користування і житлового фонду, що переданий нині у власність Гурзуфської селищної ради. Цього вимагає закон, норми якого не дотримуються.

За словами Віктора Гамаля, пляжі під Аю-Дагом комунальні, Гурзуфської селищної ради, а керівництво «Артека» необґрунтовано встановило там огорожу.

Тож поруч з оприлюдненими заявами керівництва «Артека» до вищих посадовців держави з проханнями врятувати «Артек», який не лише починає втрачати свій високий міжнародний імідж, а й неухильно прямує до банкрутства (отже, знищення), на столи Президента України, Генпрокуратури та секретаріату глави держави лягають ще й листи від жителів і депутатів селищної ради Гурзуфа та громадського комітету порятунку «Артека». Усі стурбовані долею всесвітньо відомої «Дитячої республіки щастя» і чекають на реакцію та дії стосовно порятунку «Артека» від найвищих керівників держави.

Крим.

Фото Анастасії СИРОТКІНОЇ.