Шахтарі також вміють заощаджувати

Завдяки активному впровадженню енергозберігаючих заходів державні вугледобувні підприємства минулого року знизили проти 2007-го споживання електроенергії на 102,4 млн. кВт/год. Заощаджено десятки мільйонів гривень. Торік зменшено й питомі обсяги загального споживання електроенергії на тонну видобувного вугілля — більш як на 11 кВт/год. Найбільше знижено споживання електроенергії — на 74,6 млн. кВт/год. Це на підприємствах Центрального району Донбасу.

Добрих показників економії електроенергії досягли, зокрема, ВАТ «Донбас», державні підприємства «Макіїввугілля», «Добропіллявугілля», «Орджонікідзевугілля», «Антрацит».

Програмою «Енергозбереження-2009» планується зменшення вугледобувними підприємствами споживання електроенергії на 211,0 млн. кВт/год., що вдвічі більше досягнутого минулорічного заощадження. Грошовий еквівалент економії має становити 169 мільйонів гривень.

Яків ГАЛЬЧЕНКО.

Черкаська область

Замість газу — солома

На канівському заводі «Магніт» завершують монтувати тепловий генератор «RAU-2-600», який обігріватиме не лише виробничі площі підприємства, а й сусідні житлові будинки. Потужність технічної новинки, що працює на тюкованій соломі, інших зерновідходах, — 600 кіловат, або 0,5 гігакалорії. Спалювання однієї тонни соломи в котлі дорівнює використанню 400—450 кубів газу.

За словами директора заводу «Магніт» Сергія Чернова, ідея переведення підприємства на альтернативне джерело енергії належить акціонерам — київському акціонерному товариству «Інтелектуальні технології».

Теплогенератор, який встановлюють у Каневі, виготовлено в місті Кузнецовську на Рівненщині. Він відповідає датському аналогові, однак значно дешевший. Українська модель потребує для ефективної роботи близько тисячі тонн соломи на сезон. Як зазначив Сергій Чернов, лише в Канівському районі місцеві сільгосптовариства мають щороку понад 50 тисяч тонн соломи та зерновідходів.

Лідія ТИТАРЕНКО.

Луганськ

АМК зменшує споживання вдвічі

Три роки Алчевський металургійний комбінат працює над реалізацією енергозберігаючих програм. Цей напрям у діяльності металургійного велетня завжди був актуальний, а нині, в період газової кризи, — тим паче. Сьогодні на комбінаті впроваджують технології, які можуть замінити природний газ. Із другої декади січня на АМК тривають пусконалагоджувальні роботи установки із вдування пиловугільного палива німецького виробництва, а у другій половині березня планується почати подачу пиловугільного палива на всі доменні печі. Використання цієї технології вже сьогодні дасть змогу підприємству зменшити споживання природного газу вдвічі, а точніше — на 305 тисяч кубометрів на годину. Крім того, що така технологія дає комбінату певну енергонезалежність, вона підвищує затребуваність вугільної продукції шахтарів. Ще два напрями енергозберігаючих програм передбачають використання вторинних металургійних газів, а також заміну застарілого обладнання і способів виробництва на нові.

Алла АНТІПОВА.

Дніпропетровська область

Упроваджують сучасні технології

Уже другий рік поспіль в області реалізується пілотний проект з енергозбереження. Зокрема, в рамках цієї програми планується впровадження інноваційних проектів з модернізації теплових господарств міст Марганця, Нікополя, Орджонікідзе. У Першотравенську систему теплопостачання вже реконструйовано.

Завдяки використанню сучасних технологій передбачається щороку економити 6864 тис. куб. м (12 відсотків) природного газу, 2889 тис. кВт/год. (25) електроенергії, що у грошовому еквіваленті сягає 9,3 мільйона гривень. А витрати на впровадження цих технологій планується окупити за чотири роки.

Майже на всіх теплогенеруючих об’єктах обласного комунального підприємства «Дніпротеплоенерго» встановлено сучасні високоекономічні пальники з повною автоматизацією процесу спалення природного газу, які забезпечують коефіцієнт корисної дії котлоагрегату не менш як на 92 відсотки і зменшують споживання природного газу в середньому на 7—9 відсотків. Саме ці пальники дали змогу в період перебоїв тиску вхідного магістрального газу під час автономно-реверсної роботи газотранспортної системи України працювати котельням у Дніпропетровську на найнижчих параметрах середнього тиску і не допустити аварійної зупинки.

На енергозбереження спрямована й обласна регіональна програма щодо заміни дерев’яних вікон на металопластикові в усіх дошкільних та навчальних закладах міст і районів. Торік було замінено 15 тис. кв. м вікон, а в нинішньому році з обласного бюджету буде профінансовано завершення цієї роботи у школах, дитячих садках, інтернатах та дитячих будинках. Водночас у цих закладах буде мінятися й котельне устаткування. Усе разом дасть можливість зекономити близько 40 відсотків енергоресурсів.

Тетяна КОЛЯДИНСЬКА.