Кіровоградщина: 70 років — з добром до людей!

Кожна з досліджених на сьогодні історичних епох була представлена на теренах краю. А біля села Володимирівки Новоархангельського району знайдено одне з найбільших трипільських поселень — понад 200 наземних будівель, що дійшли до нас з ІІІ—ІV тисячоліття до нашої ери. На території нинішньої Кіровоградщини знайдено також рештки поселень чорноліської, черняхівської культур, скіфських племен. Античний історик Геродот вважав, що саме тут був розташований легендарний Ексампей — священні шляхи Скіфії. З І тисячоліття н. е. тут утверджувалися слов’яни як частка антського союзу племен. А наприкінці його північна частина області входила до складу Київської Русі. Побували ці землі й під владою Литви та Польщі.

У XV столітті на землях нинішньої Кіровоградщини виникло і кріпло в постійних сутичках із Кримським ханством, Османською імперією і польськими магнатами Запорозьке козацтво. Пізніше, протягом майже трьох століть, територія області здебільшого входила до земель Вольностей Війська Запорозького. Саме на території сучасної Кіровоградщини відбувалися знамениті козацькі битви — Марка Жмайла біля села Таборище (1625), Павла Бута та Карпа Скидана біля Крилова (1637—1638). Тут, в урочищі Княжі Байраки, на території сучасного Олександрійського району (с. Попільнясте) під Жовтими Водами, відбулася і перша битва Визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького (1648—1654). А в Торговиці Новоархангельського району впродовж десяти років діяв легендарний отаман запорожців Іван Сірко.

З середини XVІІІ століття розпочалось активне заселення краю вихідцями з Росії, Сербії, Болгарії. У 1752 році було адміністративно засновано Нову Сербію, а в 1754 році — фортецю Святої Єлисавети, що стала форпостом у боротьбі проти Туреччини. А згодом, із форштадтами, — містом Єлисаветградом (сучасний Кіровоград) — центром повіту Херсонської губернії.

Єлисаветград межі ХІХ—ХХ століть був відомий високим рівнем розвитку освіти, музичної та театральної культури. На території краю діяли аматорські гуртки, що дали початок українській професійній трупі, заснованій в Єлисаветграді Марком Кропивницьким восени 1882 року.

Справжні зразки боротьби за незалежність України продемонстрували краяни у 1917—1920 роках: це і діяльність Володимира Винниченка на посту голови уряду Української держави, й жертовна відвага тисяч безіменних героїв Канізького повстання та Холодноярської республіки.

У часи соціалістичної економіки область посідала одне з провідних місць за рівнем сільськогосподарського виробництва. На її підприємствах виробляли будівельні матеріали, меблі, взуття, видобували буре вугілля.

Своя ціна за волю

У роки Другої світової війни Кіровоградщина втратила 92 тисячі 860 чоловік, в оборонних та наступальних боях загинуло 152,2 тисячі осіб. Майже 400 визволителів області удостоєно звання Героя Радянського Союзу. Удостоєно цього високого звання і 135 воїнів-кіровоградців.

За роки незалежності

Зроблено помітні кроки у налагодженні господарства області, розвитку соціальної сфери. Область продовжує утверджувати себе у виробництві сільськогосподарської техніки, гірничовидобувної промисловості, сільського господарства та переробки. На Кіровоградщині традиційно вирощують зернові та технічні культури: пшеницю, ячмінь, горох, цукрові буряки, соняшник та ріпак, сою. Практично щорічно зростало загальне виробництво зернових культур і вперше за історію становило у 2008 році 3 мільйони тонн.

Щоб взяти, треба вкласти...

Щороку зростає інвестиційна активність підприємств області. За минулий рік в області освоєно 2 889 мільйонів гривень інвестицій в основний капітал. Одним з найбільших джерел інвестування є власні кошти підприємств і організацій — майже дві третини усіх капіталовкладень в основний капітал.

Значні обсяги інвестицій освоєні на будівництві об’єктів Новокостянтинівського уранового родовища, ТОВ «Чарнокіт», ЗАТ «Агродар», ЗАТ «Протеїн Продакшн», інженерних споруд ВАТ «Кіровоградолія», ТОВ «Побузький феронікелевий комбінат», ВАТ «Гідросила», ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат». Чималі інвестиції йдуть на будівництво ліній зв’язку, торговельних підприємств, житла, газових мереж, реконструкцію об’єктів електроенергетики...

Майже вдвічі за минулий рік збільшилися обсяги інвестицій у підприємства сільського господарства. Постійно зростають обсяги інвестицій в основний капітал галузей освіти, охорони здоров’я та соціальної сфери, культури, спорту.

Видатні історичні постаті Кіровоградщини

«Традиційно Кіровоградщина є центром не тільки в географічному розумінні. Тут проходило становлення багатьох видатних письменників, театралів, науковців і педагогів, — зазначає голова обласної ради Микола Сухомлин. — Особливо багатою є плеяда видатних діячів у галузі культури. Це — письменник, громадсько-політичний і державний діяч Володимир Винниченко; письменник, драматург і театральний актор Марко Кропивницький; драматург, актор і режисер, один із засновників професійного театру Іван Тобілевич (Карпенко-Карий); актор і режисер, театральний діяч, один із організаторів театру корифеїв Панас Тобілевич (Саксаганський); актор, режисер і громадський діяч, корифей українського побутового театру Микола Тобілевич (Садовський); видатна українська актриса Марія Заньковецька (Адосовська); український письменник Іван Микитенко; видатний письменник першої половини XX століття Юрій Яновський; український композитор, народний артист України Юлій Мейтус; живописець, ботанік і документаліст Петро Покаржевський; педагог та піаніст Генріх Нейгауз.

У галузі науки і освіти далеко за межами України відомі педагог і художник Олександр Осьмьоркін, учений-енциклопедист, культуролог, філософ, літературознавець, релігієзнавець, лінгвіст, славіст, дослідник української і слов’янської літератури, історії культур, філософії, релігійної думки та слов’янської духовності Дмитро Чижевський.

На особливу увагу заслуговує вчитель і вчений — Василь Сухомлинський. На Кіровоградщині свято бережуть і примножують скарбницю його педагогічного досвіду. У селищі Павлиші на Онуфріївщині успішно працює школа імені Василя Сухомлинського. Діє тут і своєрідна творча лабораторія виховання молоді — державний педагогічно-меморіальний музей його імені...»

До ювілею — з вагомими здобутками

«Протягом усього минулого року Кіровоградщина йшла до ювілею з випереджаючими темпами розвитку. За перші вісім місяців 2008 року обсяг експорту (до відповідного періоду 2007 року) становив 159,2 відсотка. Це — четверте місце в державі. Більш як удвічі зросли прибутки прибуткових підприємств. Більшим, ніж в середньому по Україні за дев`ять місяців 2008-го, виявився обсяг промислового виробництва. А обсяг валової продукції сільського господарства приростив більше сорока відсотків — теж четверте місце. І це — не межа, а заділ, який має стати основою подальшого розвитку економіки краю», — стверджує голова ОДА В. Моцний.

За словами начальника головного управління агропромислового розвитку Івана Владова, пшениці загалом по області отримано 1366,6 тис. т, що у 2,1 разу більше, ніж у 2007 році, ячменю — 843,4 тис. т (у 3 рази), кукурудзи на зерно — 696,3 тис. т (у 2,3 разу), цукрових буряків (фабричних) — 505,9 тис. т (на 27 відсотків), насіння соняшнику — 635,3 тис. т (у 1,6 разу), картоплі — 482,8 тис. т (у 1,6 разу), овочів — 247,4 тис. т (у 1,5 разу), плодоягідних культур — 19,8 тис. т (на 18 відсотків) більше. Збільшилося учетверо і виробництво ріпаку, і становило 331,3 тис. т. На обсяги виробництва сільськогосподарських культур вплинуло збільшення врожайності. З кожного гектара зібраної площі зернових та зернобобових культур — 36,1 ц, що на 20,4 ц більше, ніж торік, цукрових буряків (фабричних) — 357,7 ц (на 147,1 ц), насіння соняшнику — 15,5 ц (на 2,1 ц), картоплі — 107,3 ц (на 45,4 ц), овочів — 141,7 ц (на 47,8 ц) більше.

Збільшилися в області й прямі іноземні інвестиції та інвестиції в основний капітал. Майже на третину зросло введення в експлуатацію житла. З приростом в 62 відсотки підприємства Кіровоградщини забезпечили експорт. Зростають і доходи місцевих бюджетів (без трансфертів) — 136,3 відсотка. Четвертими в державі є кіровоградці й за приростом обсягів роздрібного товарообороту. Поступово, але темпами, що відповідають одному з перших у державі місць, зростає реальна заробітна плата працівників області. Майже на сорок відсотків зросла і середньомісячна номінальна заробітна плата.

Не закинута і соціальна сфера. Пріоритетним напрямом розвитку залишається охорона здоров’я. До ювілею добудовано онкологічний диспансер в обласному центрі, лікарню у селі Піщаний Брід Добровеличківського району, розпочато ремонт тубдиспансеру міста Олександрії та закуплено сучасний томограф для онкологічного диспансеру. Лікувальні заклади області отримали протягом року дванадцять автомобілів медичної допомоги. А сім’ї медиків — ключі від довгоочікуваних осель — новеньких трикімнатних квартир. 76 автомобілів отримали ветерани війни та інваліди. Більше десяти одиниць нового автотранспорту — кіровоградська міліція.

Багато з того, що зроблено, стало можливим після започаткування в області соціально-гуманітарного проекту «Людина — в центрі уваги влади», — стверджує голова облдержадміністрації Василь Моцний.

Надзвичайно активним став передювілейний період у сфері освіти та дошкільного виховання. Шкільний транспорт загальною вартістю

3 млн. 420 тис. грн. (20 автобусів) поїхав у сільські школи області, щоб з найвіддаленіших населених пунктів області школярі мали змогу комфортно діставатися до навчальних закладів, а не ходити щодня по декілька кілометрів сільськими дорогами. Усі автобуси вітчизняного виробництва — Чернігівського автозаводу. Десятки дитячих садочків і ясел вводяться в дію і відновлюють свою діяльність у населених пунктах області.

За словами голови обласної державної адміністрації Василя Моцного, Кіровоградщина — область, яка сама себе зробила. І продовжує себе утверджувати на благо кожного жителя, задля майбутніх поколінь.

Кіровоградщина гідно зустріла своє 70-річчя у складі великої, самостійної й незалежної України, як закарбовано на гербі області — «З добром до людей».

Чисельність постійного населення Кіровоградської області становить прогнозовано 1029,3 тис. осіб (близько 2,2 відсотка населення України), з яких 61 відсоток — жителі міст. Жіноче населення переважає — більше 54 відсотки. Частка населення в працездатному віці — майже 58 відсотків, у віці старше працездатного — 26. Середній вік жителів регіону — 40,9 року: для чоловіків — 38 років, для жінок — 43,3 року.

На території області обліковано 2625 фермерських господарства, з них 92 відсотки — діючі. В їх користуванні — 396 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь. Загальний розмір посівних площ — близько 354 тис. га. За минулий рік фермерами вироблено валової продукції на суму 246 млн. грн.

Підготував Петро МЕЛЬНИК.