Вже з наступного місяця мешканці Львівщини зможуть знову брати кредити на придбання і встановлення пластикових вікон, систем індивідуального опалення. Відсотки за кредити сплачуватиме держава. Завдячувати цьому слід Львівській ОДА, яка продовжила дію Програми енергозбереження для населення, що була розрахована на 2006-2008 роки. На фінансування цієї програми передбачено 3,5 мільйона гривень. Сьогодні чиновники ОДА переукладають угоди з фінансовими установами, які в попередні два роки підтвердили свою надійність. Якщо раніше за такими кредитами можна було звернутися у 12 банків і 10 кредитних спілок, то цього року їх видаватимуть лише чотири банки і усі кредитні спілки області.

За два роки мешканці Львівської області отримали понад 5 тисяч кредитів на більш як 44 мільйона гривень. Причому протягом 2008 року спостерігалася стійка динаміка збільшення кількості і вартості кредитів. Якщо у 2007 році громадяни взяли понад 1,5 тисячі кредитів і їх вартість коливалася від 3 до 5 тисяч гривень, то у 2008-му кількість виданих кредитів зросла до 3,5 тисячі, а їхня вартість — до 5—8 тисяч гривень. На думку начальника відділу з питань енергозбереження ЛОДА Назарія Романчука, це свідчить про зростання довіри населення до програми: «На жаль, ми не можемо обмежити ставку за кредитами фінансових установ. Якщо раніше ставка банків була на рівні 20 відсотків, кредитних спілок — 30, то сьогодні це відповідно 25 і 35 відсотків. Проте, зі свого боку, ЛОДА гарантує відшкодування 15 відсотків цієї ставки.»

Процедура отримання кредиту доволі проста — мешканець приходить безпосередньо у банк і укладає угоду на кредит. До переліку документів, які зазвичай подаються для отримання кредиту, слід додати документ, який засвідчує його цільове використання. Роботи можна замовити у будь-якій організації чи підприємстві.

Програма енергозбереження 2006-2008 років була розроблена вперше в Україні на теренах Львівщини. До сьогодні досвід області з впровадження програми енергозбереження не має аналогів. «Дніпропетровськ, Запоріжжя, Тернопіль бажають перейняти цей досвід. На рівні уряду розглядається питання впровадження на основі львівського пілотного проекту загальнодержавної програми», — наголосив Н. Романчук.

Сміттєвий жах

На Львівщині лише 16 сміттєзвалищ із 572 отримали дозволи на функціонування у 2009 році. Про це повідомив начальник держуправління охорони навколишнього природного середовища Богдан Матолич під час засідання постійної комісії Львівської облради з питань планування території, містобудування, архітектури та ЖКГ. Більше половини населених пунктів області не мають схеми санітарної очистки території, люди викидають сміття де завгодно. Так, у Дрогобицькому районі із 32 діючих сміттєзвалищ лише два мають дозволи, у Золочівському районі із 63 також мають дозволи лише два. У Мостиському, Турківському, Яворівському, Сколівському районах жодне сміттєзвалище не має дозволу на розміщення відходів. Загалом торік державна екологічна служба провела майже 100 перевірок сміттєзвалищ, наслідки в усіх випадках — негативні, накладено більш як 300 штрафів.