39 осіб претендують нині на одне вільне робоче місце на Вінниччині (торік було 15). Понад 60 відсотків безробітних в області — це сільські жителі. Нині у них виникли проблеми з отриманням довідок на реєстрацію у центрах зайнятості.
З 13 січня ц. р. набув чинності закон, покликаний запобігти впливу фінансової кризи, зокрема, у сфері зайнятості населення. У документі, зокрема, змінено визначення категорії безробітних у сільській місцевості. Але зроблено це не зовсім чітко, наголошують керівники територіальних громад. Спершу треба було визначити критерії, кого в селі вважати безробітним, а вже тоді ухвалювати сам закон.
Обов’язки складати списки тих, хто залишився без роботи, і передавати їх до центрів зайнятості, покладено на сільських голів. Як зазначив один з них, поки що нема навіть форми довідки, яку слід подавати до служби зайнятості.
«Я так розумію, вона має бути єдиною для всіх, а не кожен винаходитиме велосипед по-своєму, — наголосив співрозмовник. — Люди звертаються, а я не знаю, що їм відповісти. Направляю в район, у центр зайнятості. Там кажуть, що в них теж нема таких довідок».—
Раніше безробітних у селах визначали за сукупним доходом отриманих прибутків, — пояснює Світлана Аляб’єва, начальник інспекції з контролю за дотриманням законодавства Вінницького обласного центру зайнятості населення. — Якщо цей дохід не перевищував рівень мінімального прожиткового мінімуму, то такі сільські працівники отримували право на надання їм допомоги з безробіття. Тепер законодавець передбачив іншу норму. Зайнятою категорією вважаються ті, для кого робота в особистому селянському господарстві є основною. Розробляється методика, за якою визначатимуть таку категорію працюючих селян.— Якщо селянин передав свій земельний пай в оренду власнику, то можна його зарахувати до зайнятої категорії працівників, чи ні? — запитую у співрозмовниці.
— На мою думку, це не є підставою відмовити людині у наданні допомоги з безробіття. Так само не можна всіх підряд записати у число незайнятих.
Ті з селян, хто зареєструвався у центрах зайнятості до 13 січня, й надалі отримуватимуть призначену їм допомогу, уточнила пані Аляб’єва. Їм нема чого хвилюватися. У подальшому реєстрація сільських працівників залежатиме від того, що напише в довідці сільський голова.
— Дотепер ми визначали безробітних за наявною кількістю землі у селянина, — продовжує розповідь сільський голова. — Як тепер бути, щиро кажучи, не знаю. Без чіткого роз’яснення не можу взяти на себе таку відповідальність. Кожен, хто живе у селі, працює біля землі. Як тут встановити, для кого ця робота є основною, а для кого — ні? Ми то можемо почекати, поки надійде роз’яснення. А як бути тим, хто залишився без роботи? Вони ж очевидно втрачають — поки не стануть на облік, доти не отримають допомогу.
— Хочу, щоб усі зрозуміли одне, — веде далі Світлана Аляб’єва, — служба зайнятості — це не соцзабез, головне наше завдання — допомогти знайти роботу. Тому працюємо не тільки з безробітними. Приймаємо усіх, хто звертається. Навіть тих, хто має роботу, але хоче її змінити чи перекваліфікуватися.
Вінницька область.
170 тисяч вакансій
У базі даних Державної служби зайнятості України — приблизно 170 тисяч вакансій. Дізнатися про них можна на сайтах: www.dcz.gov.ua або www.trud.gov.ua.
Безоплатно інформацію про вільні місця надають за телефонами: 8-800-50-50-600 (зі стаціонарного) та за номером 730 з мобільного.
Можна також замовити розсилку вакансій. Для цього надішліть смс-замовлення на номер 730. Зазначте місто, де хочете працювати, а також роботу, посаду.
(Інформацію надано Вінницьким обласним центром зайнятості населення).
Коментар
Іван ШЕВЧУК, заступник директора Вінницького обласного центру зайнятості населення:
— Ми чекаємо роз’яснення з Мінпраці з цього приводу. Нам пояснили, що документ ще мають погодити в Міністерстві юстиції. Незважаючи на це, продовжуємо працювати з безробітними із села. Залежно від того, який документ видає людині сільрада, таке й приймаємо рішення. При цьому хотілося б застерегти працівників, які звільняються, щоб роботодавець записував у наказі ту причину звільнення, яка відповідає дійсності. Дотепер переважали записи