Напевно, москвич французького походження Люсьєн Олів’є навіть у жахливому сні не припускав, що його аристократична страва під соусом
«Провансаль» майже через 150 років перетвориться на загальнонаціональний новорічний закусочний салат.У середині 1860 року в Москві на Трубній площі було зведено будівлю з білоколонними залами, окремими кабінетами, що виблискували дзеркалами та люстрами. Заклад назвали трактир
«Ермітаж Олів’є». Тільки тут можна було скуштувати власний винахід господаря незвичайного смаку — салат «Олів’є». Істинний рецепт салату не зберігся. Чимало московських кухарів того часу, за спогадами гурманів і завсідників трактиру, намагалися його відновити. Але все це було не те.Для особливо багатих майже оригінальний VIP-РЕЦЕПТ:
- м’ясо двох відварних рябчиків,
- один відварний телячий язик,
- 100 грамів чорної паюсної ікри,
- 200 грамів свіжого салату,
- 25 відварних раків або 1 великий омар,
- півбанки дрібних маринованих огірочків (пікулів),
- півбанки консервованої без томату сої,
- 1 свіжий огірочок,
- 100 грамів каперсів (колюча овочева культура, в якої маринують квіткові бруньки),
- 5 великих зварених круто курячих яєць,і головне
- заправка: майонез
«Провансаль», приготовлений вручну з 400 грамів рафінованої маслинової олії, двох свіжих оранжевих жовтків, оцту, гірчиці, цукру та солі.Усі інгредієнти дрібно нарізати, розкласти на великому блюді, не перемішуючи, і залити соусом.
Одне слово — гуляли буржуї!
Існує ще одна версія легендарної страви. Більшість купецької публіки трактиру така гурманно-салатна вишуканість, що її подавали на великій тарілці, не вражала. Ну як можна, випивши із запітнілої чарки горілки, наколювати на вилку маленьку крихту рябчика, а потім огірочка! Тоді якийсь простодушний купець узяв — і змішав усю цю розкіш. З прикрістю і здивуванням спостерігав француз Олів’є, як його вишукану страву, що перетворилася на якесь місиво, із задоволенням поглинала публіка.
Сумно завершивши свою історію в рідному ресторані, салат
«Олів’є» сміливо перейшов на святкові столи народу. Основа радянського «Олів’є»: варена картопля добре поєднувалася зі звичайною «Лікарською». Але є і варіанти.«
Просунутий» рецепт для середнього класу:- одна куряча грудинка або 200 грамів вареної яловичини,
- 400 грамів вареної картоплі,
- 2 середні мариновані (чи солоні) огірочки,
- 1 свіжий огірок,
- 1 склянка консервованого зеленого горошку,
- 1 середня цибулина,
- 2 зварені круто яйця,
- чорні маслини,
- зелені гілочки петрушки,
- майонез
«Провансаль».Найскладніше в приготуванні салату — посадити домочадців за стіл для нарізування щонайменше тазика, щоби на тиждень вистачило.
Кілька порад від професійних кухарів:
- м’ясо чи ковбасу краще різати тупим ножем чи рвати на дрібні шматочки,
- дрібно нарізану цибулю перед змішуванням обдати окропом.
Студентський рецепт
«Олів’є» із солоними огірками на десять порцій:- половина звареного круто яйця,
- половина огірка,
- половина картоплини,
- столова ложка зеленого горошку,
- четвертинка цибулини,
- нетовстий кружечок
«варенки»,-
багато майонезу.Культура споживання: запивати чи закусувати?
Фахівці вважають: усе залежить від того, після якої чарки йде відлік. Після першої
«Олів’є» — це, безумовно, чудова закуска. В міру просування свята його спочатку запивають, а вже наприкінці — кому як пощастить.Смачного і з Новим роком!
Дякую Коледжу ресторанного господарства Національного університету харчових технологій і особисто технологові Любові Салаті, голові комісії технології приготування їжі Галині Бугаєвій, студентам ІІІ курсу Ганні Редько та Ірині Щербині (на знімку) за надану інформацію і допомогу в підготовці матеріалу.