Десятого січня Запорізькій області виповниться 70 років. Однак як адміністративно-територіальна одиниця такого масштабу край має дещо давнішу історію. Адже в 1920 році було створено Запорізьку губернію, котра хоч і недовго проіснувала, зате дала повітовому Олександрівську сучасну назву.

Втім, місцеві краєзнавці цьому факту мало приділяють уваги, як і самим подіям громадянської війни, і якби не наполегливість гуляйпільців, котрі підняли на щит махновську славу своїх дідів-прадідів, то й зовсім би воліли не згадувати про ті непевні часи. Інша річ — оспівана в думах козацька вольниця та урбаністичний прорив тридцятих років минулого століття, коли на берегах сивого Славути в рекордні строки було збудовано перший у світі технополіс.

Саме тому до ювілейної дати колектив обласного академічного музично-драматичного театру імені Володимира Магара готує переосмислену на сучасний лад виставу за утопічним романом Кампанелли «Місто Сонця». Але це не єдина творча знахідка запорізьких митців, бо вслід за натурною постановкою на славетній Хортиці, а потім — і екранізацією героїчної саги «Тарас Бульба» сьогоріч магарівці створили ще один сценічний шедевр — виставу «Мамай». Не спеціально до роковин краю, а тоді, коли Бог дав натхнення, написав поетичний роман «Мама Марія» голова обласної організації Національної спілки письменників України Григорій Лютий. Цей твір став знаковим для всього нашого красного письменства, про що написав у своєму листі автору розчулений Павло Загребельний, а за ним — і інші корифеї пера.

Загалом минаючий рік був багатий на мистецько-культурні події, котрі проходили під знаком ювілею Запорізької області. Це — не лише театральні та музичні постановки, фестивалі, художні та бібліотечні виставки, різні конкурси, в тому числі й літературні, а й міжнародні науково-практичні конференції, відкриття меморіальних дощок знаменитим землякам, урочистості з нагоди введення в дію різних новобудов.

Ще одним людським виміром стало проведення в області Всеукраїнської естафети пам’яті, бо трагедія минулої війни зачепила кожну запорізьку родину. Особливо хвилюючі мітинги, котрі збирають тисячі людей з різних регіонів України, проходять на меморіальному комплексі поблизу села Чапаєвка Токмацького району, де останні три осені урочисто перепоховують останки десятків і сотень знайдених загонами пошуківців загиблих радянських воїнів. Так через десятки років віддається остання шана захисникам Вітчизни, а до зовсім юного покоління доходить страшна правда історії... Наскільки це важливо, на особистому прикладі проілюстрував голова обласної ради Олександр Нефьодов. Його, як онука Героя Радянського Союзу, котрий прославився на Лютізькому плацдармі восени 1943 року, запросили взяти участь в урочистостях з нагоди 65-ї річниці визволення Київської області від німецько-фашистських загарбників та відкриття нового пам’ятника радянським воїнам у селі Лютіж.

— Це так хвилююче! — поділився Олександр Степанович. — У селі є вулиця Петра Нефьодова, його іменем названо школу, про нього написано пісню... Мене там зустрічали, як рідного. На мітингу я подякував громаді за те, що вона не забуває, чиєю кров’ю полита наша земля. Особливі слова вдячності хочу висловити сільському голові Тамарі Савенок, яка дорожить історичною правдою і хоче зберегти її для нащадків.

До свого 70-річчя Запорізька область прийшла з вагомими здобутками, але все зіпсували політична та фінансово-економічна кризи. І святкування дня народження регіону перенесли з січня на квітень, сподіваючись, що до того часу з’явиться якась ясність і з парламентом, і з тим, як житимемо далі. Та й самі урочистості, мабуть, пишними не будуть, бо гроші потрібні на соціальну підтримку населення. Тому на сесії обласної ради віддали останній бюджетний резерв на виконання низки програм, зокрема розвитку зернового господарства, «Світло — селу» та відновлення роботи ліфтів у житловому фонді шахтарського селища Степногірськ, а в містах і селах провели суботник з благоустрою. І все ж багато ексклюзивних моментів вдалося здійснити, хоча, за словами голови обласної ради Олександра Нефьодова, керівники промислових підприємств навіть у благополучний період проявили одностайну байдужість і не допомогли жодною копійкою.

Та хоч би як важко було, свято, нехай навіть і скромно відзначене, повинне об’єднати всіх, хто вважає себе запоріжцем. Звісно ж, кращі з кращих до цієї дати будуть нагороджені недавно заснованим орденом «За заслуги перед Запорізьким краєм». Нині розробляється положення про звання почесного громадянина Запорізької області, і, як вважають в оргкомітеті, найреальнішими кандидатами на його присвоєння є кавалери регіонального ордена першого ступеня — запорізький міський голова Євген Карташов та герої України — народний депутат В’ячеслав Богуслаєв і голова правління ВАТ Металургійний комбінат «Запоріжсталь» Віталій Сацький.

Запорізька область.