На Тернопільщині широко відзначають 140-річчя з часу створення просвітницького руху. У містах і селах просвітяни влаштовують зібрання, вистави, концерти з цієї нагоди, а в Тернополі відбудеться міжнародна науково-практична конференція, присвячена проблемам просвітницького руху.

Як відомо, активістами «Просвіти» свого часу були Леся Українка, Михайло Грушевський, Борис Грінченко, Микола Лисенко та інші видатні діячі. На Тернопільщині фундамент «Просвіти» закладали священики, які передусім турбувалися про освіченість українців, збереження народних традицій, звичаїв. Адже «Просвіта» виникла у Львові в умовах, коли українці не були господарями у власному домі, тож це був передусім спосіб національного самозбереження. Люди збиралися у хатах-читальнях, навчали один одного грамоти, збирали кошти на бібліотеки, об’єднувалися у хори, гуртки, організовували дитячі садочки, влаштовували вистави, фестини. «Просвіта» дала поштовх розвитку кооперативного руху на західноукраїнських землях. Його гасло «Свій до свого по своє» і нині звучить актуально. Просвітяни під керівництвом священиків стали на перешкоді поширенню алкоголізму, коли українців споювали, а їхні землі прибирали до рук. А хіба нині наші люди, особливо у селах, не спиваються прискореними темпами?

Цікава закономірність: там, де активно діє «Просвіта», таких проблем менше. Скажімо, у селі Качанівці Підволочиського району є родини, де по три покоління просвітян. Дарія та Іван Горалечки пам’ятають «Просвіту» довоєнну, вони були її активними учасниками. У 90-ті роки минулого століття просвітянський рух у селі відроджували їхні діти, а тепер уже онуки продовжують його традиції. У Качанівці за «круглим столом» зібралися освітяни району, щоб обговорити те, як нині може прислужитися селянам «Просвіта». На думку голови Тернопільського міського об’єднання товариства, лікаря й поетеси Дарії Чубатої, просвітяни мають над чим працювати: утверджувати українську мову, зберігати наші традиції і звичаї, культивувати здоровий спосіб життя, сприяти зміцненню української родини, боротися з лихослів’ям тощо.

Тернопільська область.