Половина підозрюваних у корупції в регіоні — це сільські голови та секретарі сільрад

Проведення зібрання з такою гучною назвою — з’їзд «корупціонерів» — ініціював депутат Вінницької облради, начальник управління роботи з правоохоронними органами облдержадміністрації полковник міліції Юрій Мельник. Він, колишній заступник начальника УМВС області, стверджує, що правоохоронці шукають факти корупції не там, де треба.

— Приїхав до мене сільський голова, — каже Юрій Мельник. — Ця людина має беззаперечний авторитет у громади. Але його звинуватили у корупційних діяннях. За це сплатив 900 гривень штрафу. Половину зарплати відірвав від сім’ї. А в нього троє дітей. Дружина працює дояркою. Та не про це приїхав розповісти сільський голова. Каже, якщо його прізвище надрукують у газеті, на люди буде соромно вийти. Його звинуватили у виділенні землі за межами населеного пункту. Хоча це не компетенція сільського голови. З його слів, міліціонери попросили підписати протокол, бо їм, мовляв, треба для звітності. Ніхто ж не хоче конфліктувати з правоохоронцями. От і підписав на свою голову. Тепер звернувся до суду, щоб відстояти свою правоту. Загалом уже реабілітовано 20 звинувачених керівників сільрад. Ще 15 позовних заяв перебувають на розгляді у судах. Саме таких «корупціонерів» скликають на з’їзд. Крім виправданих, запрошують усіх, кого правоохоронці звинуватили у корупційних діяннях. «Ми хочемо пробудити свідомість кожного держслужбовця, керівника, який може несправедливо потрапити у жорна Феміди, навчити їх захищати себе, відстоювати свої права. Бо поки що корупцію шукають не там, де вона є насправді, — каже Юрій Мельник. — В області затримано тільки одного сільського голову під час отримання хабара. Хоча найбільше справ порушують саме проти такої категорії державних чиновників. Але не завжди роблять це обґрунтовано, тому після апеляції вони розвалюються, як карткові будиночки».

На це зібрання запросять також представників силових структур, які безпосередньо займаються питаннями виявлення корупції. Поки що ті дорікають головному «корупціонеру» за те, що підмочує репутацію своїх колишніх колег. Ініціатор з’їзду вже давно розпочав підготовчу роботу з його проведення. З цією метою підготував серію телепередач на місцевих каналах за участю тих, кого незаконно звинувачували в корупційних діяннях. Пропагував у ЗМІ проект під назвою «Сприяння активній участі у протидії корупції «Гідна Україна». Після анкетування у школах одна з учениць дала всім хорошу пораду: «Не давайте нікому хабара. Тоді не буде кого звинувачувати у корупції».

Якщо людина не винна, вона не повинна потерпати матеріально і зазнавати ганьби, — наголошує головний «корупціонер» Вінниччини Юрій Мельник. — Будемо пропонувати запровадження офіційних вибачень перед тими, кого безпідставно звинувачували в корупційних діях. Через засоби інформації, так само, як і поширювалося звинувачення.

Закон про державну службу передбачає звільнення з посад державних службовців, звинувачення у корупції на адресу яких підтверджено у суді. Звернення одного з таких підозрюваних наштовхнуло на думку депутата Юрія Мельника привселюдно обговорити давно наболілу проблему.

— Ми обов’язково проведемо свій з’їзд у грудні нинішнього року, — уточнює співрозмовник. — Нехай дехто скептично ставиться до цього задуму, але ніхто не стане заперечувати, що без залучення громадськості міліціонерам не впоратися з цим «бур’яном» у нашому суспільстві. Він пустив дуже глибоке коріння. Я це недавно відчув на собі. Коли проходив дозвільну систему, майже у кожному кабінеті мовчки натякали, що мені роблять послугу, значить, я повинен віддячити за це. Якщо так ставляться до полковника міліції, депутата облради, то можна тільки уявити, як поводяться чиновники з тими, кого називають пересічними громадянами.

На знімку: депутат Вінницької облради Юрій Мельник пояснює журналістам мету з’їзду «корупціонерів».

Фото автора.