Напружена ситуація із захворюванням на туберкульоз виникла нинішньої осені в Кам’янець-Подільському районі на Хмельниччині. За дев’ять місяців зафіксовано 31 один випадок ураження паличкою Коха, причому в половини інфікованих хвороба занедбана, а це означає, що лікуватися буде ще важче. Для порівняння: за весь 2007 рік було виявлено 42 хворих. Район за показниками захворювання опинився на сьомому місці в області.
Ситуацію коментують
Виконувачка обов’язків головного санітарного лікаря району Наталія Оленич:
— Хворими на туберкульоз є, як правило, непрацюючі, люди з асоціальних груп, котрі зловживають алкоголем, погано харчуються, живуть в антисанітарних умовах. Померли вже восьмеро, серед них три підлітки. Головною зброєю проти цієї страшної хвороби є передусім вчасне обстеження та виявлення інфекції на початковій стадії. Фахівцям удалося охопити профілактичними оглядами 52 відсотки населення. Люди не йдуть на перевірки з кількох причин. Насамперед наш район — один із найбільших в Україні, щоб дістатися до центральної районної лікарні з іншого кінця району, треба витратити до півтори години та ще чималу суму. У сільських лікарнях обладнання застаріле, часто не працює через поломки. Останніми роками з’являється чимало стихійних сміттєзвалищ, які є джерелом багатьох інфекцій. Легше заплатити штрафи, які визначила держава, ніж везти непотріб на офіційне звалище. Пасивні в боротьбі із забрудненням навколишнього середовища сільські керівники. Санепідемстанція уважно відстежує діяльність численних ковбасень, пунктів громадського харчування, адже часто там забувають про елементарні вимоги до переробки м’яса, птиці, яєць, молока, які можуть бути вражені мікобактеріями туберкульозу.
Головний лікар центральної районної лікарні Яків Цуглевич:
— Найбільшим джерелом хвороби була і є інфікована людина. Туберкульоз не вибирає лише бідних, на нього може захворіти й багатий. У більшості випадків туберкульоз протікає без особливих симптомів. Окрім нововиявлених хворих, у районі на обліку є ще 179. Отже, тубвідділення перевиконує
«план» ліжко-днів на 120 відсотків. Цього року тут збільшили видатки на харчування до 6 гривень 50 копійок на людину, адже хвороба вимагає посиленого харчування. Завдяки програмам за кошти державного та місцевого бюджетів надаємо продуктову допомогу ще 38 особам. У відділенні зробили ремонт, поліпшили умови перебування, але досі не вирішено питання із знезараженням стічних вод. Особливо медиків хвилює відмова батьків проводити щеплення дітям. У нашій ситуації щеплення є надійним захистом від туберкульозу. Проте до 50 відсотків батьків навідріз відмовляються дати згоду на щеплення. Дехто посилається на те, що за кордоном їх давно скасували. Справді, я був в Ізраїлі, де ніхто й не чув про вакцинацію. Але ж який там рівень життя!Тимчасовий виконувач обов’язків голови районної державної адміністрації Ростислав Ярема:
— Як керівник району, я недаремно вимагаю якісного харчування в дитсадках та школах. І це не нав’язлива ідея. Там, де директор школи не здатен забезпечити вітамінний та калорійний стіл, він повинен піти. Хіба ж у селі немає буряка, капусти, моркви? Сьогодні наші дитсадки купують яловичину в місцевих підприємців по 14—18 гривень за кілограм — такої ціни ніде немає, але нам вдалося домовитися з приватниками. На мене ображаються за наїзд на окремі
«генделики». По-іншому ці так звані заклади громадського харчування й не назвеш, бо з самого початку тут не проведено проточної води, каналізаційної мережі, що вже казати про гарячу воду. Така «кухня» теж може поширити не одну інфекцію. Замість виправлення ситуації «ображені» пишуть до Президента, в Генпрокуратуру. Але влада має стояти на сторожі здоров’я району, і вона це робить. Сьогодні ведемо переговори на рівні області про переїзд Орининського тубвідділення у приміщення з кращими умовами, які створено в медичному закладі села Зарічанка Чемеровецького району, що неподалік. Досягли домовленості і про придбання для району за кошти обласного бюджету пересувного цифрового флюорографа — до кінця цього року ми зможемо обстежувати громадян практично вдома. Що стосується смітників, то оголошуємо їм нещадну війну.Записала Віра ШПИЛЬОВА.
Кам'янець-Подільський.