Відносини влади й сільгоспвиробника мають базуватися на трьох головних принципах: єдиній політиці на користь економічного зростання села, об’єднанні зусиль і на простому людському взаєморозумінні. Так вважає голова Старобільської райдержадміністрації Сергій Погорелов.

Цього року Старобільщина зібрала небувалий врожай. Тільки ранніх зернових одержали близько 120 тисяч тонн. Щоправда, старожили кажуть, що за старих часів район збирав і більше. Але тут є один важливий нюанс: порівняно з минулими роками площа під зернові в регіоні скоротилася з 56 тисяч га до 32 тисяч. Безумовно, щедрий урожай допомогла отримати і матінка-природа, але голова Старобільської районної держадміністрації Сергій Погорелов уважає, що свою роль добре зіграло господарське ставлення до землі з боку власника. Рекордний для цієї зони збір озимої по 60—65 центнерів з гектара — це результат суворого дотримання технології обробітку землі, використання елітного посівного матеріалу і, що дуже важливо, — значного поліпшення матеріальної бази господарств. За два останні роки в районі закуплено нової землеобробної та зернозбиральної техніки на суму понад 28 млн. гривень. До того ж сьогодні сільгоспвиробники вже закуповують могутнішу імпортну техніку, яка і коштує дорожче.

За останні десять років із промислово-аграрного району Старобільщина стала сільськогосподарським регіоном, який розвиває землеробство і м’ясо-молочне виробництво. Політика районної влади сьогодні спрямована на пошук інвестицій для розвитку не лише цих галузей сільського господарства, а й соціальної сфери села. Судячи з результатів роботи, напрям обрано правильно.

Обійти монополіста

Монополізм — одна із серйозних проблем нинішньої економіки, і Старобільський район не став винятком з тих, хто на своїй території потрапив під владу диктату деяких господарських структур. Накреслюючи стратегію розвитку молочного тваринництва, керівництво району насамперед сконцентрувало сили на створенні конкуренції на ринку молока. Для цього потрібно було значно збільшити череду, поліпшити якість продукту й створити молокоприймальні пункти. Така політика потребувала серйозної фінансової підтримки сільгоспвиробників, і гроші знайшли. Вигідне кредитування надавали одразу кілька фондів з розвитку сільського господарства, і в районі скористалися з можливості такого інвестування.

Голова райдержадміністрації Сергій Погорелов сьогодні зізнається, що деяких фермерів довелося довго вмовляти, перш ніж вони погодилися взяти кредити. Ніхто із дбайливих хазяїв не прогадав. Багато хто одержав можливість закупити корів і свиней продуктивних порід, техніку, побудувати ферми, склади, молокоприймальні пункти. Саме останнє дуже важливе, оскільки на ринку молочної продукції, нарешті, з’явилося конкурентне середовище. Монополіста вдалося обійти, а крім того, наблизитися до людей. Адже раніше районне начальство одержувало сотні скарг від населення: в одного приймальник не бере молоко, в іншого не розраховується за взятий продукт, у третього — купує молоко за досить заниженою ціною. Раніше влада не могла втрутитися в цей процес, оскільки монополіст усіляко відстоював своє право. Картина змінилася. За сприяння і підтримки райдержадміністрації в районі створено три молокоприймальні пункти. Їх обладнано всім необхідним для охолодження молока й проведення експрес-аналізу його якості. Сергій Степанович зазначає, що якість молока поліпшилася. У людей з’являється відповідальність за свій продукт, з другого боку, якості збирання молока вимагає приймальник.

І ще одна важлива деталь. Господарства, що створили молокоприймальні пункти, як правило, мають техніку і сьогодні намагаються допомогти своїм молокоздавачам у заготівлі кормів. Скажімо, скосити і забрати сіно, обробити землю або провести інші роботи. Це вже ринкові відносини. Сьогодні фермери зацікавлені мати власну череду продуктивних корів. Фермер Володимир Васильєв, наприклад, пів-України об’їздив у пошуку гарних телиць. А в селі Половинкине міні-заводик з переробки молока так розрісся, що його хазяїн створив навіть молокоприймальний пункт у Харківській області.

«Давайте триматися разом»

У районі понад тридцять господарств, які, за визначенням Погорелова, «тримаються разом». Іншими словами, беруть участь у програмі економічного і соціального розвитку району. Додамо дві сотні фермерських господарств. Нинішнього року всі одержали добрий урожай і постали перед проблемою, що з ним робити і як вигідніше реалізувати? Звернулися по допомогу до районного керівництва, і воно запропонувало варіант, який, власне, влаштував усіх і став частиною районної політики. Сільгоспвиробникам запропонували створювати свої склади для зберігання врожаю й обіцяли сприяння в одержанні фінансової підтримки через різні фонди. Хто купив спеціальні «бочки», взявши кредит, інші пристосували під склади старі приміщення, капітально їх відремонтувавши. Одне слово, напрям був правильний. Всі елеватори області сьогодні в приватних руках і диктують жорсткі умови, зокрема і щодо оплати послуг. Великі господарства, що мають від 5 тисяч га землі й більше, а таких у районі десяток набереться, уже давно обладнали підлогові склади й проблем зберігання зерна не мають. Сільгосппідприємство «Зелена долина», приміром, має шість таких складів, кожен з яких розраховано на 10 тисяч тонн зерна. Позитивні приклади й лягли в основу розпочатої роботи.

Про владу судять за станом соціальної сфери

Про будь-яку владу судять за станом соціальної сфери. А як цю сферу можна підняти за дефіциту коштів?

— Треба залучати інвестиції, — відповідає Сергій Степанович. До того ж використовувати будь-яку можливість, навіть якщо немає жодної надії. Я завжди закликаю наших сільгоспвиробників брати участь у різних конкурсах, фондах тощо, сенс у цьому є. Половинкинська сільрада, наприклад, обійшла вісім суперників у конкурсі й, як переможець, отримала державні кошти на ремонт дитячого садка.

Залучення інвестицій — один з головних напрямів у діяльності Старобільської районної держадміністрації. У результаті такої стратегії цього року в район надійшло понад 10 млн. грн. інвестицій, спрямованих у соціальну сферу. Це вдвоє більше, ніж торік. За рахунок отриманих коштів сьогодні добудовується районна поліклініка, «заморожена» десять років тому. Планується до наявних шести додати ще три дитячі садки. Тих, хто цього потребує, багато — 300 родинам сьогодні треба влаштувати свою дитину до дитячого дошкільного закладу. Планує Погорелов побудувати 23 квартири для медиків і капітально відремонтувати районний палац культури. Адже Старобільськ — студентське місто, у ньому навчається більш як 2500 студентів. Тут створено факультети і відділення декількох вузів, зокрема і Харківського авіаційного. Тому про дозвілля молоді треба думати. Тим паче, якщо думати про перспективу закріплення її в сільськогосподарському виробництві.

Луганська область.

На знімку: голова Старобільської райдержадміністрації з подарунком від «Голосу України».

Фото автора.