В Одесі відбулося виїзне засідання колегії Державного комітету України із земельних ресурсів. Питання, які розглядалися на засіданні в Одесі, належать до розряду першорядних. Йдеться про організацію і забезпечення ведення державного земельного кадастру, землевпорядкування, встановлення меж населених пунктів, контроль за раціональним використанням земель.
Відкрито й гласно, неупереджено учасники колегії говорили про корупцію в сфері земельних відносин.
Одесу місцем проведення виїзного засідання колегії Держкомзему було обрано не випадково. Лише торік державний бюджет поповнився на 230 мільйонів гривень за рахунок продажу земель несільськогосподарського призначення одеського регіону. В Одеській області практично завершено грошову оцінку земель населених пунктів. За п’ять років на аукціонах з продажу земельних ділянок і прав на оренду земельних ділянок було продано 1113 земельних наділів державної та комунальної власності. За підсумками минулого року середня вартість проданого квадратного метра землі становила 107,5 гривні. Тобто є всі підстави казати, що одеський регіон є лідером у формуванні ринку земельних відносин.
— Наш регіон — аграрний, — розповів
«Голосу України» начальник головного управління земельних ресурсів Одеської області Ігор Лисенко. — І роботи у нас, як то кажуть, вагон і маленький візок. Досі не затверджена генеральна схема планування Одеської області, 60 відсотків населених пунктів не мають затверджених меж, у занедбаному стані перебуває морське узбережжя й береги річки Дунай.У доповідях, з якими виступали на засіданні колегії голова Держкомзему Володимир Воєводін та його заступник Віктор Петрук, було дано детальний аналіз стану справ про розмежування земель державної та комунальної власності, інвентаризацію земель населених пунктів і земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, проведення грошової оцінки земель, про боротьбу з корупцією в галузі земельних відносин.
Земля любить справедливість
Під час колегії Держкомзему пролунала цифра, що за вісім місяців нинішнього року в Київ надійшло 1793 звернень і скарг громадян з вирішення проблемних питань у сфері земельних ресурсів, що на 467 скарг більше, ніж торік.
На що скаржаться люди? На несправедливість при вирішенні земельних питань, на тяганину і відверте хамство чиновників.
У Держкомземі на розгляді перебуває чергова заява громадянки С. Цегельнюк. Вона скаржиться на тяганину в рішенні питання про виділення їй в оренду земельної ділянки для благоустрою території (будівництво огорожі й облаштування зливального стоку площею 0,0106 га на вулиці Польовій, 118, А (Самарський район) у місті Дніпропетровську. Це питання розглядається вже протягом шести(!) років. С. Цегельнюк учергове звертається зі скаргою в Держкомзем на бездіяльність територіальних органів земельних ресурсів у Дніпропетровську й Дніпропетровській області. Хоча це питання про передачу в оренду однієї сотки землі можна вирішити винятково на місцевому рівні.
Основний потік скарг на роботу регіональних управлінь Держкомзему йде з Київської, Харківської, Дніпропетровської областей і АРК.
Липкі лапи махінаторів
До регіонів, де махровим цвітом бушує в земельних правовідносинах корупція, на засіданні колегії Держкомзему назвали Київ, Івано-Франківську, Львівську, Луганську, Тернопільську, Дніпропетровську і Чернівецьку області. За 10 років 548 державних службовців були притягнуті судами до відповідальності за порушення вимог Закону України
«Про боротьбу з корупцією».Як показує практика, середня тривалість одержання дозволу на проведення операцій із землею становить сьогодні в Україні 220 днів. Тобто більше семи місяців. Основні труднощі дозвільного процесу пов’язані із затягуванням розгляду документів, необґрунтовано більшою кількістю формальних процедур і величезних черг. 50 відсотків опитаних респондентів, пролунало на засіданні колегії Держкомзему, заявили, що від них вимагали хабара під час одержання дозволу на приватизацію землі й реєстрації земельних ділянок.
У цей час завершено створення фінансових планів всіма 29 державними підприємствами Держкомзему на 2009 рік. Передбачається, що всі вони працюватимуть з прибутком. Тобто є чітка впевненість у тому, що земельна реформа в нашій країні темпів не зменшуватиме.
Одеса.