Ще недавно півострів перебував на останньому місці в країні за рівнем газифікації сільських населених пунктів, а нині невтомно долає відставання й у степових регіонах, і на Південнобережжі. Влада нарешті почала виконувати обіцянки своїх попередників.

Забезпечують усе нові глибинки блакитним паливом тепер активно й успішно. На Південнобережжі, в селах Маломаякської сільради напередодні приходу холодів уже газифікували вісім населених пунктів: сам Малий Маяк, а також Пушкіне, Кипарисне, Запрудне й Нижнє Запрудне, Лаврове, селища Виноградне і Чайка. Сьогодні майстри ВАТ «Кримгазбуд» монтують газогін у верхню частину Малого Маяка — мікрорайон Кочмала. На цьому об’єкті чотири бригади за декілька днів завершать тягти гілку з блакитним паливом від Кипарисного в гори. Одразу після цього почнуть монтувати газопроводи до кожного будинку Кочмали.

...Щойно газифікували й село Кондратьєве Джанкойського району, де на голубий вогник чекали з 1996 року. Тоді людям уперше пообіцяли «реально» провести газ, та свої зобов’язання владники «забули». Наступною датою газифікації став 2001 рік, але теж не вийшло. Тоді тут мешкали дві тисячі селян, а нині залишилося 888. Більше половини жителів — пенсіонери, тверде паливо яким давно не по кишені. Адже, кажуть, «за тонну вугілля треба віддати аж три пенсії». Та й норми його відпуску на двори не переглядалися з 60-х років минулого століття, скаржаться літні люди. Обігрів житла з необхідності перетворюється на розкіш. Тому лісосмуги навколо села вже давно вирубали.

— Усі з нетерпінням чекають завершення газифікації, — каже депутат сільради Валентина Крива, — це ж початок набагато комфортнішого життя. Величезна допомога людям. Особливо якщо врахувати, що нинішня агрофірма розвалилася. Залишилося лише декілька фермерських господарств, працювати ніде, молодь тікає в місто. Тепер з’явилася надія на відродження села і підприємства, на їх перспективу.

— Газифікувати всі 340 будинків Кондратьєвого було непросто, розповіли підрядчики — спеціалісти ЗАТ «Альфагазінвест», — адже для того, щоб у центрі села з’явилась газорозподільча станція, довелося прокласти перехід через Північно-Кримський канал, залізницю, два дренажні канали та автотрасу.

Зате яка зручність і радість тепер селянам.

— Підрядники виконують роботи чітко, дотримуються графіків, розвідні мережі вводимо за рахунок їхніх коштів, — пояснив заступник голови Джанкойської райдержадміністрації Станіслав Жаков. — Здали проекти газифікації сіл Дніпровка, Відрадне, Нове життя. Завершили проектно-пошукові роботи з газифікації Дубровки, селища Вільного, Островського й Маслового. Готові до реалізації ще дев’ять проектів газифікації віддалених населених пунктів.

Нині із 113 сіл району газифіковано в повному обсязі вже 69, в решті залишилися невеличкі доробки: проводимо блакитне паливо в будинки кількох вулиць, сподіваємося впоратися до морозів. Адже разом з газом приходить не лише тепло, а й добробут, чистота, порядок і благоустрій.

Люди відчули, що центральна влада район не забула. Тільки в Кондратьєвому треба прокласти ще 11 кілометрів внутрішніх мереж, на що потрібно майже чотири мільйони гривень. Але Джанкойському району виділили 44 мільйони з отриманих Кримом на газифікацію 250 мільйонів гривень.

...Днями запалав факел пуску газопроводу й у великому селі Магазинка Красноперекопського району, яке теж раніше було обділено фінансами на будівництво газових мереж. Їх почали споруджувати, та одразу ж і закінчили ще 1994-го. Всі ці роки людям обіцяли завершити газопровід керівники різного рангу, та слова свого не дотримали. Тепер жителі Магазинки вважають, що в них починається нове, комфортніше життя. Бо до них протягли майже 10 кілометрів газопроводу, що коштувало 4 мільйони 200 тисяч гривень. Ще й передбачили в бюджеті гроші на проведення мереж вулицями села, повідомив голова Красноперекопської райдержадміністрації Кирило Трандафіл. Він погодився з людьми, що дрова, вугілля, зола, пил — це ще не весь перелік незручностей, пов’язаних із відсутністю газу в селах, де високі ціни на паливо не дають змоги опалювати соціальні об’єкти, що стало одним із чинників відпливу населення в міста чи газифіковані сільські регіони. Тож блакитне паливо — значний крок на шляху до цивілізації та кращого життя. З ним приходить новий рівень благоустрою, всі хати й об’єкти соцкультпобуту забезпечуються гарантованим теплопостачанням в осінньо-зимовий період.

Фото Анастасії СИРОТКІНОЇ (з архіву «Голосу України»).