Житомирська обласна служба зайнятості зареєструвала 10-тисячного безробітного, якого було працевлаштовано шляхом створення дотаційних робочих місць. Найбільше уваги цьому приділили у Володарсько-Волинському районі, де програмою вже охоплено 1587 людей, тобто кожного шостого від загальної кількості по області. Район не випадково вийшов у лідери за наданням такого виду послуг. З другої половини дев’яностих років минулого століття кількість робочих місць тут почала стрімко скорочуватися, бо зупинилися деякі великі підприємства, в тому числі «Західкварцсамоцвіти», де працювали близько 1400 осіб. У квітні 2002 року в районі вже налічувалося 3585 безробітних на 18 тисяч працездатного населення у працездатному віці. А це означає, що рівень зареєстрованого безробіття доходив до 20 відсотків. Тепер безробітних удвічі менше. Директор районного центру зайнятості Михайло Домінський переконаний, що цього не вдалося б досягти без виділення дотацій роботодавцям.

Що таке дотаційне робоче місце

— Роботодавці для служби зайнятості є головними соціальними партнерами в реалізації державної політики зайнятості, — каже начальник відділу взаємодії з роботодавцями обласного центру зайнятості Раїса Ігумнова. — Ми надаємо їм цілий комплекс послуг, але однією з основних сьогодні є дотація для працевлаштування безробітних. Саме таким шляхом в економіку області було інвестовано понад 45 мільйонів гривень.

Про суть цієї послуги коротко можна сказати так: підприємство, працевлаштувавши безробітного, який перебував на обліку у службі зайнятості, одержує компенсацію з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування

України на випадок безробіття, що дорівнює сумі однорічної заробітної плати новоприйнятих та сумі всіх нарахувань на неї.

На практиці це має такий вигляд. Роботодавець укладає договір із службою зайнятості, влаштовує на роботу людину, що стояла на обліку як безробітна, нараховує й виплачує їй зарплату. Потім приносить до служби зайнятості відповідні фінансові документи і вона відшкодовує йому ці витрати разом з усіма передбаченими законами нарахуваннями на зарплату. Максимальний розмір відшкодування не може перевищувати середній розмір заробітної плати, яка склалася в економіці області за місяць, в який нарахована заробітна плата. У серпні на Житомирщині вона становила 1462 гривні.

Найголовніші вимоги такі. Роботодавець повинен бути зареєстрований як платник внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, не мати заборгованості з їхньої сплати. Він не має права протягом двох років звільнити людину, влаштовану на дотаційне робоче місце, за скороченням штатів чи за згодою сторін, інакше дотаційні кошти доведеться повернути. Повертаються вони й тоді, коли роботодавець не виконує умов трудового законодавства. На 10 тисяч створених в області дотаційних місць випадків повернення коштів лише декілька.

Як можна заощадити на зарплаті

Служба зайнятості надає й такий вид послуг, як виплата одноразової допомоги безробітним для започаткування власної справи. У Володарсько-Волинському районі пік популярності цих виплат припав на 2004—2005 роки, коли їх отримали відповідно 147 і 151 безробітний. Торік таких було вже тільки 50 осіб, нинішнього року — 33. Тобто показник скоротився приблизно до того рівня, який спостерігався, коли тільки починали: у 2001-му таку допомогу отримали 45 людей.

Керівник районного центру зайнятості Михайло Домінський вважає, що великих перспектив ця форма подолання безробіття не має. По-перше, сам розмір виплат невеликий.

— Яку справу можна започаткувати, скажімо, за шість тисяч гривень? Хіба що перукарню відкрити на веранді власної хати, — запитує не без іронії.

Дивує його й те, чому безробітному, який вирішив стати підприємцем, перш ніж отримати одноразову допомогу на це, треба обов’язково три місяці простояти на обліку й отримувати гроші тільки за те, що з’являється до центру зайнятості. Та головне навіть не це. Михайло Олександрович нагадує про висновок, зроблений у розвинутих країнах: підприємницькою діяльністю здатні займатися лише декілька відсотків населення. Фактично ті, в кого є нахил до цього, уже знайшли свою нішу в житті, тож тепер навіть значне збільшення «стартових» виплат істотного впливу на працевлаштування безробітних не матиме. Бо лише одиниці з тих, хто стоїть нині на обліку в центрі зайнятості, справді мають потяг до власного бізнесу.

Інша річ — створення дотаційних робочих місць.

— Договори укладено зі 123 роботодавцями. А загалом їх у районі близько 500. Тобто кожен четвертий уже зрозумів, що це вигідно, — наголошує М. Домінський.

Такої само думки і керівник приватного підприємства «Тантал» Петро Толстіхін, який очолює районну асоціацію роботодавців:

— Разом зі службою зайнятості ми робимо добру справу. Зверніть увагу, скрізь хочуть одразу отримувати спеціаліста з досвідом роботи. А звідки він у молодого випускника училища чи інституту? Теоретичні знання йому дали. А практики бракує. Ми їх беремо, закріплюємо за ними досвідченого фахівця. Підприємство невелике. Але доводиться і камінь обробляти, і деревину переробляти, і будувати, і ремонтувати, і надавати транспортні послуги. Тобто робити те, на що сьогодні є попит. Тому допомагаємо новачкам освоювати інші спеціальності. Сьогодні працівників основних професій у нас 20, із них 9 — на дотації.

А ось що сказав про вигоди співробітництва зі службою зайнятості керівник приватного сільгосппідприємства «Тадетел» Михайло Подолянко:

— Господарство занепадало: залишалося 54 голови великої рогатої худоби, валовий збір зернових скоротився до 100—120 тонн. Минуло три роки — і тепер на фермах 365 голів ВРХ, зернових збираємо до 650 тонн. Починали з того, що погасили борг перед службою зайнятості в 14 тисяч гривень. Це дало змогу брати на дотаційні робочі місця безробітних, які, між іншим, проживали в нашому селі. У сільгосппідприємстві 40 працівників, 15 із них працевлаштовані через службу зайнятості, яка протягом року виплачує дотаційникам зарплату. За минулий рік така компенсація становила 120 тисяч гривень, цьогоріч буде до 150 тисяч. На заощаджені кошти купили техніку для збирання кормів. Такі само плани на наступний рік, а ще маємо намір придбати 50 голів елітної великої рогатої худоби. Господарство нарощує виробництво, а це дає можливість платити працівникам вищу зарплату, зокрема, й тим, у кого річний термін перебування на дотаційному робочому місці вже закінчився. Уклали договори оренди землі в сусідніх селах, де вона тривалий час не оброблялася.

Керівник сільгосппідприємства націлений на продовження співпраці зі службою зайнятості. Нинішнього року вже прийняли на роботу, зокрема, жителя села, який закінчив ПТУ, отримавши спеціальність зварника. Тепер практику проходять два учні профтехучилища, які вчаться на механізаторів, — їх теж візьмуть на роботу з використанням дотацій, які надаються на перше робоче місце. До речі, в селі залишився єдиний безробітний, якого незабаром теж буде працевлаштовано.

Житомирська область.