«Голос України» продовжує серію публікацій, в яких роз’яснює права та соціальні гарантії, на які можуть розраховувати громадяни, що проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Сьогодні йтиметься про трудові гарантії мобілізованих осіб для участі в Антитерористичній операції (АТО).
Передусім, варто пам’ятати, що громадяни, які були призвані на військову службу під час мобілізації, в особливий період, набувають нового юридичного статусу — військовослужбовці. А отже, на них розповсюджуються пільги, передбачені законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців і членів їх сімей» та іншими нормативно-правовими актами.
У свою чергу, держава гарантує військовослужбовцям захист їх прав на період виконання військового обов’язку. Так, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Водночас для забезпечення трудових прав таких військовозобов’язаних Законом України № 1169-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення проведення мобілізації» доповнено статтю 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Як результат — за громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності.
Цим само законом відповідні зміни було внесено і до статті 119 Кодексу законів про працю України, зокрема, доповнено частиною третьою, де зазначається, що працівникам, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, гарантується збереження місця роботи, посади і середнього заробітку.
Зазначеними правами громадяни можуть користуватися з 18 березня цього року, якщо їх було призвано до лав Збройних Сил на підставі Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17 березня 2014 року.
Це стало реальним завдяки прийнятому Верховною Радою України Закону № 1275-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації».
У разі вчинення керівниками підприємств незаконного звільнення з роботи та відмови у виплаті заробітної плати громадянам, призваним на військову службу у зв’язку з мобілізацією, останні можуть звернутися до органів прокуратури для захисту своїх прав.
Богдан ЛАВРЕНЮК.
***
ОФІЦІЙНО
У зону АТО вирушить спеціальна контрольна комісія, котра з’ясує, як витрачаються мільярдні кошти, виділені на національну безпеку України. Про це вчора на засіданні уряду заявив Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, повідомляє ЛігаБізнесІнформ.
«Щодо ситуації з матеріально-технічним, медичним і соціальним забезпеченням українських військовослужбовців, Національної гвардії та всіх осіб, які задіяні в антитерористичній операції, я сьогодні прийняв рішення відправити в зону АТО спеціальну комісію зі складу Міністерства оборони, Міністерства соціальної політики, Міністерства охорони здоров’я та Державної фінансової інспекції з тією метою, щоб там безпосередньо мені в телефонному режимі доповіли, як використовуються мільярдні кошти, що їх виділяє уряд України на національну безпеку й оборону», — сказав він.
Звіт має бути поданий протягом трьох днів.