Одну піч зупинено в мартенівському цеху ЗАТ «Донецьксталь — металургійний завод» у середу, друга припинить виробництво у листопаді. На місці агрегатів, які пропрацювали майже сотню років, буде споруджено нову електросталеплавильну піч. Парадоксально, але факт: із нагоди зупинки виробництва на заводі влаштували свято. Адже мартени — це не те що вчорашній, а позавчорашній день металургії. Ніде в Європі аналогічних цехів ви не побачите. Вперше в українській чорній металургії підприємство відмовляється від такого способу одержання сталі.

— Історично так склалося, що завод розташований у центрі міста, — розповів заступник директора зі стратегічного розвитку Андрій Ємченко. — У такого сусідства є негативні сторони, і ми про це знаємо. Найбільш «брудними» вважаються доменне та сталеплавильне виробництва. У доменному цеху ми вже виконали всі природоохоронні заходи. Наступна мета — побудова чистого електросталеливарного виробництва. При цьому загальний обсяг викидів скоротиться в 2,5 разу, викиди пилу — в 4,5 разу, оксиду азоту — в 10,5 разу.

«Протягом останніх трьох років ми дуже жорстко розмовляли з керівництвом заводу, щоб знайти рішення цього питання, — відзначив міський голова Олександр Лук’янченко. — І партнерство бізнесу з владою дало такий позитивний результат. У подальшому очікуємо нарощування виробництва високоякісних марок сталі, збільшення платежів до бюджетів усіх рівнів у 2,5 разу, створення високотехнологічних робочих місць. І, головне, чисте повітря для городян».

Крім екологічних мотивів, до оновлення виробництва спонукали і економічні чинники, зокрема подорожчання природного газу. Мартенівський спосіб одержання сталі є дуже витратним: для виплавлення тонни сталі потрібні 117 кубометрів природного газу. Електросталеплавильний спосіб дає змогу практично відмовитися від блакитного палива.

«Менталітет наш уже кардинально змінився, — резюмує генеральний директор підприємства Олександр Риженков. — Тепер уже ми не хочемо жити, щоб працювати, а хочемо працювати, щоб жити».