У січні запоріжці відзначатимуть 70-річчя з дня утворення своєї області. Ця дата стала своєрідним стимулом для підвищення трудової і громадської активності жителів краю, який відіграє значну роль в утвердженні Української держави. Саме завдяки цьому вагомому внеску ми доводимо собі і всьому світові, що не лише варті нашої незалежності, а й можемо розпорядитися нею виважено та розумно. Однак кожне таке звершення дається нелегкою працею, бо його, як кажуть, потрібно ще вистраждати і заслужити в буднях. Про це бесіда з головою Запорізької обласної ради Олександром НЕФЬОДОВИМ.
— Олександре Степановичу, запоріжці завжди були рушійною силою, стрижнем в історії України. А яке місце у становленні незалежної держави посідає область сьогодні?
— Ми по праву можемо пишатися не лише славним історичним минулим, а й тим, що вдалося зробити для примноження легендарної спадщини. Внесок нашого регіону в економічний розвиток України — фундамент її незалежності — без перебільшення, дуже вагомий. Сімдесят відсотків легкових автомобілів, майже третя частина виробленої в країні електроенергії, 17 відсотків сталі і готового прокату, всі авіадвигуни і трансформатори — це далеко не повний перелік у заліковій книжці області. Промисловий комплекс нашого краю продовжує нарощувати обсяги виробництва. Тільки за сім місяців вони порівняно з аналогічним періодом минулого року зросли на 11,2 відсотка. За цим показником область у 1,5 разу перевищила загальний темп промислового зростання по Україні, а також результати більшості її індустріальних регіонів. Незважаючи на підвищення цін на енергоресурси, подорожчання транспортних перевезень тощо, неоціненний внесок в економічний розвиток області зробили флагмани металургійної галузі та енергетики, лідери машинобудування. З кожним роком набирають сили підприємства харчової, переробної та легкої промисловості.
Вагомий подарунок до 70-річчя з дня утворення області — майже 2,8 мільйона тонн ранніх зернових та зернобобових культур — зробили наші хлібороби. Вони виростили і зібрали рекордний за роки незалежності України врожай. А це означає, що область буде не лише зі своїм хлібом, а й із достатньою кормовою базою для тваринницької галузі, яка давно вже потребує дієвої підтримки на державному рівні. Сподіваюся, після неї наші аграрії ще впевненіше заявили б про себе як експортери сільгосппродукції. До речі, Запорізький край добре знаний на світовому ринку. Сьогодні наша область лідирує серед регіонів України за обсягами зовнішньоторговельного обігу. Запоріжці підтримують ділові стосунки з підприємствами та торговельними представництвами 122 країн світу.
— Справді, динамічний розвиток економіки області незаперечний. Його темпи приємно дивують. Але як це позначається на житті людей?
— Виробниче зростання позитивно позначилось і на доходах населення. Так, середня зарплата штатного працівника за січень—липень 2008 року збільшилась на 35,5 відсотка і становить 1761 гривню. Наша область за цим показником упевнено посідає чільне місце серед регіонів України. Однак ми ніколи не забуваємо, що заробітки значної частини жителів нашої області ще не дотягують до такої планки. Обласну раду турбує і зростання нинішнього року заборгованості із виплати заробітної плати, а також рівень безробіття. Хоча він і один з найнижчих в Україні — 1,69 відсотка (на початку року — 2,3). Нібито й небагато, проте за кожним відсотком — долі кількох тисяч конкретних людей...
Обласна рада, її депутатський корпус прагнуть активніше задіяти наявний потенціал краю для поліпшення добробуту кожного жителя. Зокрема, нещодавно ми домовилися із керівництвом ради директорів
«Індустріального Союзу Донбасу» про реалізацію широкомасштабного інвестиційного проекту з відродження шахтарського селища Степногірськ. Завдяки цьому новостворене комунальне підприємство «Степногірський ГЗК» одержить від інвесторів близько 500 мільйонів доларів. На ці кошти буде відновлена робота закритої на початку дев’яностих років марганцевої шахти та збудовано на території гірничо-збагачувального комбінату феросплавний завод.— Розв’язання багатьох регіональних проблем залежить від наповненості обласного бюджету. Чи все з цим гаразд?
— За перше півріччя план наповнення дохідної частини обласного бюджету перевиконано майже на 24 мільйони гривень, що дало змогу збільшити видатки на соціальний захист населення, охорону здоров’я, освіту, розвиток науки і культури. Обласною радою прийнято 77 цільових програм, більшість із яких, на відміну від попередніх років, реально наповнена бюджетними асигнуваннями. При цьому враховувалися пріоритети розвитку області та соціальна значущість програм. Їхній перелік поповнився вже за ініціативою нинішнього депутатського корпусу. Зокрема, були розроблені програма соціальної підтримки ветеранів війни і праці, інвалідів та інших малозабезпечених категорій населення
«Назустріч людям», програма «Світло — селу», програми, спрямовані на підтримку АПК, на попередження та профілактику злочинності, розвиток фізичної культури та спорту. Щорічно на відпочинок і оздоровлення дітей виділяється понад 7 мільйонів гривень. А нещодавно, завдяки клопотанням депутатів, з обласного бюджету було виділено 3 мільйони гривень на заміну вікон у школах і дитсадках. Кожний сільський район до 1 вересня отримав новенький автобус для перевезення школярів, додатково виділено кошти для придбання сучасного медичного обладнання й автомобілів «швидкої допомоги».Обласна рада опікується екологічними проблемами, газифікацією і водозабезпеченням, охороною і раціональним використанням природних ресурсів, енергозбереженням та багатьма іншими проблемними питаннями, від вирішення яких залежить життєдіяльність територіальних громад. Сьогодні завдання полягає в тому, щоб пролонгувати досягнуті позитивні результати на перспективу. Цьому й слугують прийняті обласною радою програми, кожна з яких — складова частина Стратегії розвитку регіону.
— А чи можливо в нових суспільних реаліях, у вирі політичних пристрастей без подальшого зміцнення регіонального самоврядування реалізувати цю Стратегію повною мірою?
— Саме реформа політичної системи і стимулювала б відкрите, відповідальне та ефективне управління з використанням можливостей активного громадянського суспільства на регіональному рівні, що реально забезпечило б зростання життєвого рівня мешканців краю. А щодо політичних пристрастей... Уже маємо досвід роботи з представниками різних політичних сил в обласній раді. Головне, що депутатів об’єднує спільне прагнення — реалізувати накази запоріжців.
Бесіду вів Микола МАНЬКО.
Запорізька область.
На знімку: голова Запорізької обласної ради Олександр Нефьодов.
Фото автора.