Дві події, які відбулися в Білгород-Дністровському районі з інтервалом у два тижні, буквально сколихнули людей.

Подія перша. За повідомленням прес-служби Міністерства внутрішніх справ України, в цьому районі під час проведення спецоперації затримані перший заступник і заступник глави Білгород-Дністровської районної державної адміністрації, які одержали хабар у розмірі 2 мільйонів гривень. За інформацією міліції, чиновники вимагали 10 мільйонів за видачу розпорядження на право розробки проекту землевпорядження для відведення земельної ділянки на узбережжі Чорного моря із земель запасу площею 8 гектарів чотирьом членам родини місцевого жителя для ведення особистого господарства.

Зловмисники були затримані під час одержання через посередника першої частини хабара. За даним фактом порушена кримінальна справа. Слідство проводить прокуратура Одеської області.

Подія друга. На другому поверсі будинку Білгород-Дністровської районної державної адміністрації проходили збори членів громадської організації «Ивушка». Я на них був присутній на запрошення членів «Ивушки», що звернулися в «Голос України» з листом, у якому було прохання про допомогу.

Про що просили люди?

Якщо говорити коротко, то люди вимагали від влади дати чітку відповідь на питання: коли чиновники припинять над ними знущатися?

Близько 60 чоловік у маленькому задушливому залі райдержадміністрації дуже жорстко говорили з керівництвом району про земельні питання. В 1965 році виконком Білгород-Дністровської районної ради виділив місцевому сільгосптехнікуму земельні ділянки для літнього табору відпочинку працівників технікуму.

Через те, що технікум у той час не мав можливості побудувати типову базу відпочинку, керівництво навчального закладу дало дозвіл своїм співробітникам побудувати маленькі дачні дерев’яні будиночки. На 23 сотках було побудовано трохи більше 50 таких будиночків.

У 1996 році сталася пожежа, й 18 будиночків згоріло. Відновлювати їх довелося громадській організації «Ивушка», до якої входили пенсіонери і співробітники технікуму.

— До квітня 2004 року договори оренди земельної ділянки укладалися із сільськогосподарським технікумом. Пізніше «Ивушка» звернулася з листом у райдержадміністрацію із проханням передати громадській організації в оренду земельну ділянку. Для вирішення цього питання необхідна була письмова згода адміністрації технікуму, але новий директор такої згоди давати категорично не бажає, — розповідає Ганна Петрівна Тищенко, голова громадської організації «Ивушка».

На сьогодні земельна ділянка, де розташовуються будиночки «Ивушки», є нічийною, вона висить у повітрі — термін договору між райдержадміністрацією й технікумом минув, а новий не укладений.

Від людей вимагають виселення. А щоб цей процес пішов швидше, дачникам відрізали світло. Райдержадміністрація подала в суд на дачників, звинувачуючи їх у самовільному захопленні землі. Ветерани праці звернулися у свою чергу із зустрічною заявою в суд про встановлення факту користування земельною ділянкою.

Під ковпаком земельних олігархів

Чому, з яких причин райдержадміністрація раптом стала проявляти небачену досі старанність у наведенні порядку в землекористуванні? Чому об’єктом номер один були вибрані ветерани, інваліди з їх малюсінькими дерев’яними будиночками? Відповідь на ці питання в принципі знають усі — Будакська коса, де між базами відпочинку «Глобус» і «Луч» загубилася «Ивушка», останнім часом стала предметом пильної уваги земельних олігархів.

Сьогодні вона більше відома під назвами Затока й Кароліно-Бугаз. Тут ще із часів Радянського Союзу велося масове, часто хаотичне, будівництво пансіонатів, турбаз, будинків відпочинку. Часто-густо самовільно захоплювалися земельні ділянки, на яких знов-таки самовільно зводилися будинки й будиночки, палаци й котеджі.

Ситуація з будівництвом на Будакській косі нещодавно стала темою виїзної наради керівництва обласної державної адміністрації й обласної ради. Цілком справедливо ставилися питання про те, що якщо не навести тут лад, то нема чого й думати про перетворення Затоки на курорт європейського рівня.

Схоже, чиновники в Білгород-Дністровській районній державній адміністрації вирішили показати старим людям і інвалідам, що чиновники насправді є владою в районі, а тому й дали команду відключити громадську організацію «Ивушка» від електрики.

На зборах, у роботі яких я брав участь, з дачниками розмовляли перший заступник глави району, архітектор району, юрист райдержадміністрації, представник управління земельних ресурсів. Усі вони говорили, на перший погляд, правильні слова, зверталися до совісті людей, розповідали, що буквально днями буде прийнятий новий генеральний план району.

Виконати вимогу закону!

Але всі вони не змогли відповісти на прості питання. Ну, наприклад, на таке: чому не виконується стаття 33 Закону України «Про оренду», в якій ідеться про те, що після закінчення строку договору оренди землі, орендар, який сумлінно виконував обов’язки з оренди, має переважне право на продовження договору? Чому зі старими й інвалідами в такому випадку не продовжується договір оренди? Чому в райдержадміністрації зробили вигляд, що нічого не знають про існування частини 1 статті 119 Земельного кодексу України, де ідеться про те, що громадянин, який протягом 15 років сумлінно, відкрито й безперервно користується земельною ділянкою, але не має документів, які свідчили б про наявність у нього права на цю земельну ділянку, має право звернутися в орган місцевого самоврядування або орган державної влади із клопотанням про передачу ділянки у власність або передачі в користування? Виходячи із цього ветерани праці й інваліди просять райдержадміністрацію виконати вимогу Земельного кодексу. Але чиновники грають у піжмурки: мовляв, нічого не чули, нічого не знаємо...

Одеська область.

Фото автора.