У Тернополі буде реалізовано українсько-шведський пілотний проект щодо впровадження енергозберігаючих технологій у сфері центрального теплопостачання. Важливо, що після того, як шведська консалтингова компанія «FVB» розробить техніко-економічне обгрунтування даного проекту, місто зможе розраховувати на фінансування 50 відсотків вартості його реалізації урядом Швеції.

Фірма «Сіменс» пообіцяла посприяти у встановленні енергоефективних підстанцій власного виробництва та нових теплотрас, а компанія «Альфа Лаваль» поставить місту енергоефективні підстанції власного виробництва, що забезпечуватимуть центральне теплопостачання однієї з частин міста. Йшлося, зокрема, про спільний проект переробки намулу та твердих відходів.

Важливо, що шведська сторона хоче показати і навчити нас, як перевести на сучасні енергозберігаючі технології комунальне господарство на прикладі однієї з котелень, а завершувати цю складну роботу доведеться самим. У місті Векшьо, яке вважається найзеленішим у Європі, ось уже впродовж п’ятдесяти років впроваджуються програми охорони навколишнього середовища. Причому ні зміна влади, ні політичні віяння на неї не впливають. У шведів є пріоритети, вищі від політичної суєти. Місцеве комунальне підприємство тут частково працює на відходах деревообробної і меблевої промисловості, забезпечуючи значну частину міста теплом і водою, а також на третину покриває потребу міста в електроенергії.

Членам делегації Тернопільщини, які побували у Королівстві Швеція, показали будівництво восьмиповерхових дерев’яних будинків, товщина стін яких дасть змогу повністю відмовитися від квартирного опалення. До речі, це перший такий проект у світі: досі не дозволялося зводити дерев’яні будинки вище двох поверхів. Важливо, що ділові стосунки Тернопільщини з шведською стороною — вулиця не з одностороннім рухом. Цікаві розробки запропонували у Стокгольмі керівники тернопільських підприємств «Інтеграл» та «Альфагазпромкомплект», ректор Тернопільського технічного університету ім. Івана Пулюя Петро Ясній. Налагодити такі активні ділові контакти тернополянам, зокрема, допомагає шведсько-український бізнес-клуб.

А ось в’єтнамці зацікавлені у нашій освіті. Зокрема, під час недавньої поїздки делегації області, яку очолював голова облдержадміністрації Юрій Чижмарь, до провінції Донг Най Соціалістичної Республіки В’єтнам укладено контракт між Тернопільським технічним університетом та університетом Лак Хонт міста Хошимін. Уже найближчим часом звідти до Тернополя приїдуть учитися аспіранти, а у в’єтнамському університеті готуються відкрити підготовчі курси з вивчення української мови з тим, щоб у подальшому відправляти на навчання до Тернополя своїх студентів та аспірантів.

— Хоч в’єтнамці поки що живуть біднувато, — розповідає член делегації, начальник управління зовнішніх зносин, зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності облдержадміністрації Василь Кравець, — це дуже прогресуюча країна. Особливо є чому повчитися у плані залучення іноземних інвестицій. У провінції Донг Най, яка за територією вдвічі менша Тернопільщини, але населення якої вдвічі більше, за останні роки зуміли залучити 12 млрд. доларів інвестицій, а ми лише 54 мільйони. Загалом у В’єтнам прийшло 120 млрд. доларів, в Україну — 29 млрд. І хоч усі процеси щодо роботи з іноземними інвесторами перебувають під контролем держави, бюрократична машина тут працює на мінімальних обертах. Для інвесторів створюють промислові зони з підведенням усіх комунікацій, доріг, тому вони починають працювати на другий день після укладення договору.

Самі ж в’єтнамці не проти вкладати інвестиції у розробку тернопільських надр, створення спільних підприємств у харчовій та деревообробній промисловості. Зараз обидві сторони аналізують пропозиції, протокол про співробітництво буде підписано у серпні, коли Тернопіль відвідає в’єтнамська делегація. Взагалі, каже Василь Павлович, більшість зарубіжних інвесторів хоче, щоб українська сторона також брала участь у фінансуванні проектів: все-таки бояться ризикувати. Рідше, але є й такі, що пропонують свій капітал повністю.

З приходом наприкінці минулого року нового керівництва області її зовнішньоекономічна діяльність значно активізувалася. Останнім часом тут побували представники ділових кіл Південної Кореї, Японії, Австрії, Швейцарії, Німеччини, Словенії, Індонезії, посли кількох держав. Налагоджено партнерські зв’язки з воєводствами, повітами, областями Польщі, Литви, Росії, Білорусі, Румунії, Сербії. У свою чергу Тернопільщина намагається підтримати у культурному плані тих земляків, які виїхали звідси століття тому, як у Сербії, і зовсім недавно, як в Іспанії: посилає туди своїх митців, літераторів. Новий імпульс ділової активності дав ІІІ міжнародний інвестиційний форум, що відбувся у травні. Участь у ньому взяли бізнесмени чотирнадцяти країн. Зовнішньоторговельний обіг у першому півріччі в області зріс порівняно з аналогічним періодом минулого року на 50 відсотків. За словами першого заступника голови облдержадміністрації Андрія Фліссака, який без перебільшення є локомотивом щодо залучення інвестицій на Тернопільщину (у нього багатий досвід дипломатичної роботи), перший (ознайомлюючий) період у цьому плані вже відбувся, нині триває другий період (конкретних напрацювань), а результатів слід очікувати у третьому.

Тернопільська область.