Вулиця Рокоссовського в Чернігові унікальна. Хоча вона не центральна, але на ній працює аж вісім солідних закладів грального бізнесу! Причому деякі з них розміщені один проти одного через дорогу або неподалік — за 50 метрів. Досить звернути увагу на адреси закладів (Рокоссовського 4, 10, 15, 17, 21а, 21а, 42а, 62!!!). Дорогі павільйони. Зі смаком оформлені викуплені квартири на перших поверхах. Охоронці. З одного боку, аж мимоволі «поспівчуваєш» власникам гральних залів від такого конкурентного сусідства. Ну, хто так веде бізнес — коли поряд чернігівцям пропонується один і той самий вибір. Немов усе зроблено наперекір здоровому глузду.

Але... попри все, ніхто не розорився, не змінив профіль грального закладу. Отже, за всієї своєї «дурної» насиченості на невеликому відрізку вулиці гральні автомати приносять непоганий прибуток своїм власникам. А це засвідчує цікаву тенденцію: мешканці лише одного(!) з мікрорайонів, де розташований великий ринок «Нива», здатні утримувати своїм азартом індустрію розваг у такій кількості. Добре це чи погано?

Зрозуміло, громадська думка спрямована не на користь азартних ігор. Особливо, коли поблизу твоєї зупинки стоїть «стовпець», у який кидають 50 копійок підлітки. Та й майже в кожному гральному закладі мають своїх «азартників».

До нас щодня заходить жінка, яка продає на ринку квіти, — розповідає Наталка, працівниця одного з залів гральних автоматів. — Все зароблене вона тут спускає...

Ігроманія справді для частини клієнтів переростає в хворобу. Особливо, коли грою захоплюються діти. Але, будемо відвертими, більшість все-таки, маючи стабільний заробіток, у такий спосіб розважається, проводить вільний час.

Хоч би як там було, позитивним фактом є те, що гральний бізнес уже вносить до бюджету міста Чернігова досить пристойні суми — 4,4 мільйона гривень плати за торгові патенти, а за перше півріччя цього року — 2,8 мільйона гривень. Фахівці вважають, що ці суми мають бути значно більшими.

Зростання надходжень до державної каси прямо пов’язане з активізацією боротьби податківців, правоохоронців із «однорукими бандитами», виставленими незаконно в громадських місцях. Прибуткові ігрові «стовпці» за останні три роки досить рясно розповсюдилися в місцях скупчення людей. Їх власники діяли нахраписто, нахабно і по суті до цих пір безкарно.

Здавалося б, «однорукі бандити» перемогли в умовах чинного законодавства і швидко компенсували витрати на штрафи, що їх вони зазнали. Ажіотаж довкола них, дзенькіт монет у людних місцях привертав увагу ще в травні цього року. Однак, схоже, в Чернігові сьогодні все-таки знайшли спосіб поставити на місце покровителів нелегального грального бізнесу.

— З початку року в обласному центрі проведено 44 перевірки суб’єктів гральної індустрії, — каже заступник начальника ДПІ у Чернігові Віктор Тканко. — До них застосовано штрафних санкцій на суму 202 тисячі гривень. Крім цього, податкова міліція вилучила 175 гральних автоматів. Щоправда, 75 із них суди знову повернули власникам, причому обмежившись усними зауваженнями. Та, однак, уже, якщо пройтися містом, то діючих «стовпців» ми не побачимо. І це є ознакою того, що гральний бізнес в обласному центрі набуває цивілізованого вигляду, стає підконтрольним громаді. До ліцензованих закладів не допускаються школярі. Власники гральних автоматів у ігрових залах несуть особисту відповідальність за порушення.

...Отже, гральний бізнес у Чернігові, схоже, нарешті загнаний у правове поле? Будемо сподіватися! Хоча поки що в цій царині є чимало лазівок для обдурювання гравців, отримання надмірних доходів. Якщо в країнах Європи 90—96 відсотків отриманих коштів грального автомата йде на виграш, то в Україні такої статистики навіть немає. Взагалі, проконтролювати без відповідних технологій подібну сферу діяльності важко. На часі вже встановлення контрольного регулювання відсотка виграшу гральних автоматів, оснащення всіх їх без винятку блоком фіскальної пам’яті або системою передачі інформації про розмір виручки в режимі реального часу до контролюючих органів. Та ці питання повинні законодавчо вирішуватися у Києві, а не на місцях.

Чернігів.

На знімку: на вулиці Рокоссовського.

Фото автора.