ЧЕРНІГІВЩИНА

Шахтарі відновили підземний хід у Батурині

У колишній гетьманській столиці Батурині шахтарі ВАТ «Донвугілляпостачання» з міста Червоноармійська Донецької області відреставрували фортечний підземний хід, виявлений під час будівельних робіт. У відновленні пам’ятки історії взяли участь 15 донеччан, які працювали з 28 липня у три зміни. За версією істориків, через зраду наказного полковника Івана Носа таємним ходом у Батуринську фортецю пробралися вояки Олександра Меншикова і вчинили криваву бійню мазепинців, мирних жителів. Таємний хід, який дивом уцілів, мав великі розміри: у ньому міг розміститися козак на коні. Голова Чернігівської облдержадміністрації Володимир Хоменко подякував шахтарям за реставрацію пам’ятки минулого. Незабаром підземним ходом зможуть безпечно пройти усі гості Батурина.

Сергій ПАВЛЕНКО.

ВІННИЧЧИНА

Авто заправляють «БІО-100»

Новий вид пального з’явився на двох автозаправних станціях Вінниці. «БІО-100» є аналогом високооктанового бензину А-95. У компанії «Джерело», якій належать АЗС, наголошують, що «БІО-100» — вітчизняний продукт, і наводять десять переваг на користь новинки порівняно з висооктановими бензинами. Вони сформулювали їх після того, як працівники компанії випробували нове біопаливо на власних авто. Та й новий вид палива дешевший, ніж бензин А-95.

— Ажіотаж був у перший день продажу, — каже оператор однієї із заправних станцій. — Більшість водіїв заливали пальне «на пробу». Уже навіть з’явилися постійні клієнти на «БІО-100».

Власник «Мерседесу» розповів, що втретє заправляє ним машину і робитиме це надалі, бо відчувається економія витрат на кілометр пробігу. Потужність двигуна залишається така само. Тим часом один з водіїв звертає увагу на те, що новинка коштує не набагато дешевше бензину А-95, хоча, за його словами, виробляється з відновлювальної сировини. Але не тільки це стримує бувалого водія. Він чекатиме, поки новинку «обкатають» інші, а тоді вже, можливо, заправлятиме свою автівку біопаливом.

Віктор СКРИПНИК.

Рівненщина

Дерун-рекордсмен

Найбільший у світі дерун — улюблену страву поліщуків — засмажили у Сарнах. Він заважив більше сімдесяти кілограмів, був більше двох метрів завдовжки і більше метра завширшки. Відтак, представники Книги рекордів України, які будуть присутні на святкуванні Дня міста, де й презентували деруна-велета, зафіксували це як рекорд. І лише після цього деруном почастували сарненчан.

Олександра ЮРКОВА.

ІВАНО-ФРАНКІВЩИНА

Автопотяг допомоги постраждалим вирушив у дорогу

З Черкащини до Рожнятівського району Івано-Франківської області відправлено 22 автомобілі з продуктами харчування та товарами першої необхідності. Зерно, борошно, цукор, консерви та інші продукти зібрали в 20 районах області. Всього постраждалі одержать продукції на 656 тисяч гривень. За словами першого заступника голови облдержадміністрації, керівника штабу з надання допомоги західним областям України Петра Гамана, збір коштів та гуманітарної допомоги ще триває. Загалом черкащанами буде надано допомогу потерпілим на суму 1 мільйон 806 тис. грн.

Лідія ТИТАРЕНКО.

ЖИТОМИРЩИНА

Найщедріший лан у Героя України — 87 центнерів пшениці з гектара

13 тисяч тонн зерна — такий підсумок жнив у приватній агрофірмі «Єрчики», яку очолює Герой України Володимир Дідківський. Особливо щедро вродила пшениця: її зібрали по 87 центнерів з площі 1020 гектарів. У цьому ж Попільнянському районі у приватному сільгосппідприємстві «Сокільча» намолотили з кожного гектара понад 70 центнерів зерна. А загалом по району підсумок жнив — 45,6 центнера збіжжя з гектара. У сусідньому Ружинському районі кращі сільгосппідприємства зібрали по 63 центнери зернових з гектара. А першим серед поліських районів Житомирщини завершив жнива Малинський район.

Скинулися на дитсадок та амбулаторію

У Несолоні Новоград-Волинського району відкрито дитсадок. Колись він уже діяв у цьому приміщенні, але потім його закрили, і будинок більше десяти років перебував у занедбаному стані. На реконструкцію й добудову, згідно з сучасними вимогами, витратили понад мільйон гривень, причому лише 35 тисяч — з районного бюджету, а решту внесли благодійники. Свій вклад зробили товариства «Церсаніт-інвест», «Труд», «Еліта», місцеві держлісгоспи, приватні підприємці. До цього будинку є ще один вхід — в амбулаторію сімейного лікаря. Із 715 тис. грн., які витратили на її створення, 625 тисяч — теж благодійні внески. Амбулаторія обслуговуватиме 1100 чоловік — жителів як цього села, так і сусідньої Теснівки.

Олексій КАВУН.

КРИМ

За борги покарали населені пункти

Сімферопольський водоканал відключив від водопостачання низку населених пунктів автономії, які живильну рідину одержують з магістральної мережі. Про це повідомив директор водоканалу Сергій Бойчук. А відключили селища у зв’язку з великими боргами місцевих житлово-комунальних підприємств. За даними Бойчука, покарали селище Поповка Бахчисарайського району, села Перове та Дубки, «бо проплата вже давно практично нульова».

Віктор ХОМЕНКО.