53 вінничанки уже отримали нагрудні знаки
«Мати-героїня», а всього таких багатодітних родин в області більше дев’яти тисяч. Це ті, де мають від трьох і більше синів і дочок. Скільки з-поміж них претендентів на материнський орден, ніхто не підраховував. Є випадки, коли багатодітною родиною пишаються не лише односельці, про неї знають у районі, області. Однак отримати звання героя така сім’я все одно не може. Так сталося із сім’єю Кульчицьких із села Брусленів Літинського району.— Такі звання дають тим матерям, які мають п’ятеро і більше дітей, — пояснили в обласному управлінні у справах сім’ї, молоді та спорту. — За умови, що найменшій дитині виповниться вісім років. Подання на претендентів роблять територіальні громади. Обов’язкова вимога — щоб сім’я була порядна, діти виховані.
— На жаль, нема у нас звання
«Батько-герой», — каже начальник відділу у справах сім’ї, молоді та спорту Літинської райдержадміністрації Наталія Крупська. — Сім’я Петра Васильовича Кульчицького — одна з кращих в районі. Такого батька, як цей чоловік, ще пошукати! Не в кожній повній родині діти доглянуті так, як у нього. Чотири роки тому в Петра Васильовича померла дружина. Залишилося десятеро дітей. Чоловік сам їх доглядає. Могла б держава передбачити такі випадки і передати права багатодітної матері батькові.У Літині думають, як виправити упущення законодавства.
«Ми вже радилися з обласним управлінням, — продовжує пані Наталія. — Вирішуємо, на яку ще нагороду може претендувати цей багатодітний батько. Те, що він заслуговує на увагу з боку держави, нема жодного сумніву. Сподіваюся, нам вдасться надати можливість користуватися цій сім’ї певними пільгами, а її годувальнику отримувати доплати хоча б у тому розмірі, що їх мають матері-героїні.Пільги матері-героїні передати батькові
— Найпростіше було б у таких ситуаціях присвоювати звання Матері-героїні посмертно, а право користуватися пільгами передавати чоловікові, який продовжує виховувати дітей, — каже багатодітний батько Петро Кульчицький. На його думку, держава мала б надати можливість батькам багатодітних родин раніше йти на пенсію.
«Вони, либонь, не уявляють, скільки часу треба, щоб правильно виховати навіть п’ятьох, я вже не кажу — десятьох дітей. А де той час взяти, коли з ранку до вечора думаєш, як заробити копійку».До 1996 року Петро Кульчицький працював у Літинському районному об’єднанні
«Сільгосптехніка». Коли роботи не стало (бо організація розпалася), чіплявся за кожен випадковий заробіток. «Ходив збирати хміль, тепер уже й хмелю нема, лиш бетонні стовпці полишалися. Буряки сапав. Їх тепер теж майже не сіють...» Продовжує шукати роботу. У відчай не впадає. На обличчі — впевненість, приємна усмішка.— Добре, що платять соціальну допомогу і дають пенсію за померлу дружину, — каже він. — У середньому на місяць виходить на дитину 260 гривень. Маємо великий город. Усі працюють — від маленького Павлика, він ще в школу не ходить, і до найстаршенької Люди, вона вже навчається у медичному коледжі у Вінниці. Молоко здаємо, теж яка-не-яка копійка перепадає.
Доїти корову — справа Оленки й Олі. У них це найкраще виходить. За Олю є старші сестрички, але дівчинка сміливіша за них.
«Бувало, корова ногою штурхається, — каже, — а я не боюся. Дам їй їсти, помию дійки —тоді вона сумирна». Сестрички приходять у хлів увечері. А вранці і в обід доїти корівку допомагає їхня тітка, батькова рідна сестра. Вона живе недалеко, на цій же вулиці, разом із стареньким дідусем, своїм батьком.— На однім кінці вулиці живе батько, йому вже 77 років, на другім — брат, а моя хата посередині, — каже Петро Васильович. — Недалеко одне від одного. Як треба, збіглися та й зробили роботу.
Коли померла дружина, всі дружно допомагали організувати похорон. Наталя в той час виношувала біля серця ще одну, вже одинадцяту, дитину. Було їй 38 років. Пам’ятний знак на її могилі виготовлений за кошти, які брати і сестри зібрали у складчину. Першого липня, в день її смерті, на могилі збирається багато рідні.
Пан Петро дуже вдячний сестрі. Вона в роботі замінила покійну дружину. Завжди знаходить час приготувати їсти. Дівчатка це теж роблять. Але тітка не може все залишити на їхні руки.
— От як воно буває на віку, — чоловік щось обдумує, а тоді продовжує, — нас у батьків п’ятеро. А вже в наших сім’ях — у трьох братів і однієї сестри — по десятеро дітей. На чотирьох виходить 40 дітей. Ми, брати, живемо всі тут, у Брусленові. Молодша сестра, вона в Піщанському районі, одна між нами має звання
«Мати-героїня». А в однієї сестри, вона найстарша, взагалі нема дітей. Вона не була одружена. Живе з батьком. Нам допомагає.Приїжджали від Порошенка... Може, ще повернуться?
Сім’я Петра Кульчицького має власний будинок.
«Встигли збудувати ще до горбачовської перебудови, — каже пан Петро. — Чотири кімнати, кухня, веранда». Чоловік розпочав будувати ще літню кухню. З кар’єру дали безкоштовно щебеню, з цегельного заводу тисячу штук цеглин. Правда, цього мало. «Приїжджали від фонду Порошенка, — каже Петро Васильович. — Переписали, які будівельні матеріали треба, щоб закінчити будівництво. Записали все навіть до гіпсокартону. І поїхали. Вже більше місяця минуло. Може, ще повернуться?»Перед новим роком до Кульчицьких навідувалися з райдержадміністрації. Запитали, що потрібно з побутових речей.
«Холодильник, — кажу. — Дали право вибрати в магазині самому. Адміністрація оплатила. Ми дуже задоволені таким подарунком».Для довідки. У Літинському районі на звання
«Мати-героїня» претендують більше 200 багатодітних сімей. Поки що його надано двом багатодітним матерям — Тамарі Гаращук і Марії Войнарович з Літина. Подання на 43 матерів передано в область. З часу надходження документів до отримання звання проходить приблизно шість місяців.— Територіальні громади вирішують, кому з багатодітних може бути присвоєно звання
«Мати-героїня», — розповідає начальник управління у справах сім’ї, молоді та спорту Вінницької облдержадміністрації Олена Стоялова. — Народити багато дітей, звичайно, — це подвиг матері. Але при цьому жінка повинна бути моральною людиною. Не секрет, що є багатодітні й серед п’яниць. Не присвоювати ж таким високе звання. Зразки документів, необхідних для подання, ми передали до місцевих рад. Вони готують документи, затверджують подання на виконкомах і передають в область. Приблизно півроку минає з часу подання документів і до присвоєння звання «Мати-героїня».Дітки всі — охайні,доглянуті й дуже дружні
— Чи зможу їм дати освіту, не знаю, — каже батько. — Зараз це дуже дороге задоволення. Якби щось держава продумала. Бо де багатодітним взяти грошей на навчання? На харчі хватило б — і то добре.
Свого часу пану Петрові вдалося
«стягнутися» на мікроавтобуса. Так він виручає родину, що й не передати! Машина завжди на ходу, бо в надійних руках.— Їдемо завжди помалу, не поспішаючи, — бо везу золото, — усміхається співрозмовник.
Так само неспішно, але впевнено рухається колесо життя багатодітної родини Кульчицьких.
Вінницька область.
На знімку: у батьковому
«бусі» десятьом малим Кульчицьким ніколи не тісно.Фото автора.