Депутати Ананьївської районної та Коханівської селищної рад попросили
«Голос України» терміново виїхати до них і допомогти загасити вогнище народного гніву, викликаного бездіяльністю влади щодо ліквідації 12 тонн токсичних отруйних речовин.У село Коханівка за розпорядженням Ананьївської районної державної адміністрації стали звозити прострочені, двадцятилітньої давності, отрутохімікати. Мішки з отрутою покидали в приміщення, у якому не було ні дверей, ні вікон, а дах був схожий на решето. Поруч зі складом — пшеничне поле, а трохи далі — саме село, зі ставком, лісом.
Як розповів
«Голосу України» депутат Коханівської сільради Сергій Поліщук, місцеві жителі з перших же днів такого отруйного сусідства стали бити тривогу — необхідно вживати термінових заходів з ліквідації небезпечного вогнища, яке стали називати Чорнобилем районного масштабу.Днями дорога, що зв’язує Коханівку з райцентром, виявилася буквально запорошеною невідомим порошком білого кольору. Поруч лежали мішки з того самого так званого складу, у якому зберігалися отрутохімікати.
Депутати Ананьївської районної ради, що прибули на місце надзвичайної події, відчули запаморочення, у них почалася блювота, люди стали непритомніти.
Сіло Коханівка сьогодні перебуває в блокаді, викликаній тим, що отрутохімікати перешкоджають сполученню села із зовнішнім світом.
Голова Ананьївської РДА Василь Велков каже мені, що про проблему зберігання отрутохімікатів у селі Коханівка проінформовано керівництво облдержадміністрації, управління екологічної безпеки.
— В районному бюджеті кошти на утилізацію отрутохімікатів не передбачені, — каже Василь Михайлович. — Сподіваємося, що допомога прийде з Одеси, а її досі немає, на жаль.
Нині в Одеському регіоні налічується 185 складів, де зберігаються прострочені мінеральні добрива, отрутохімікати. Тільки в Ізмаїлі таких речовин перебуває на зберіганні 247 тонн, у Кілії — 60, у Рені — 14, у Болграді — 20 тонн. Отрута забруднює ґрунтові води й повітря, зростає кількість онкологічних захворювань серед населення.
Багато сільгосппідприємств одержали отруйну спадщину від розформованих колгоспів і радгоспів. Тепер же не знають, куди дівати токсичні речовини. А просто викинути їх не можна — відбудеться зараження місцевості. Підприємств, які утилізують отрутохімікати, в Україні нема.
Недбале зберігання отруйних речовин приводить до трагедій. У селі Копійкове Ширяївського району на складі отрутохімікатів зберігається 256 бетонних контейнерів загальною масою близько 200 тонн. Небувала спека стала причиною їхнього самозаймання. Почалася неконтрольована хімічна реакція, у результаті якої зайнявся хімічний ущільнювач.
Прибулі на місце події рятувальники погасили полум’я за допомогою спеціальної суміші — перліту.
А коли на місці надзвичайної події стала працювати спеціальна комісія, яка з’ясовувала причини виникнення пожежі, стало відомо, що даний склад зберігання отруйних речовин не введений в експлуатацію, не перебуває на балансі обласного управління екології. Тут немає ні електричного світла, ні телефонного зв’язку. При нормативному завантаженні в 123 тонни отрутохімікатів у сховищі було вдвічі більше.
Начальник Державного управління охорони навколишнього середовища в Одеській області Віталій Примак сповнений оптимізму, заявляючи, що
«найближчим часом отрутохімікати будуть вивезені. З державного природоохоронного фонду виділяється 3,4 мільйона гривень на вивіз і ліквідацію непридатних хімічних речовин».За його словами, у нинішньому році зі складів довгострокового зберігання непридатних хімічних речовин області буде вивезено 660 тонн отрутохімікатів, небезпечних для людей.
Оптимізму чиновника не поділяють жителі Одеської області. Наприклад, у селищі Затишшя Фрунзівського району за минулий рік кількість онкохворих зросла в два рази, а смертність удвічі перевищила народжуваність. За 500 метрів від Затишшя розташований склад отрутохімікатів.
Бетонні контейнери з небезпечними речовинами, огороджені колючим дротом, зберігаються в чистому полі. У них — ДДТ, хлор, селітра, гербіциди. Торік один з контейнерів вибухнув. Над селищем утворилася отруйна хмара.
Адрес екологічного лиха в Одеській області можна навести чимало. Люди, змушені жити по сусідству зі складами отрутохімікатів, у розпачі — влада не вживає активних заходів щодо утилізації отруйних речовин. Їхні скарги — від голови облдержадміністрації до Президента України — ходять по колу. А крайніми виявляються ті, хто найбільше піклується про те, щоб отрутохімікати нарешті вивезли. Так було й у селі Коханівка. На голову сільської ради Анатолія Михайловича Скараєва було накладено штраф. Але ж проблема не вирішена. Коханівка, як і раніше, відрізана від зовнішнього світу.
Фото Олега ВЛАДИМИРСЬКОГО.