В Одесі відбулося виїзне засідання Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики. Основна тема, яку обговорювали народні депутати і керівництво Держмитслужби України, — новий Митний кодекс.

Необхідність розробки для України нових митних правил зумовлена насамперед тим, що наша країна вступила до СОТ. Друга причина — необхідність приведення існуючих митних правил у відповідність з Кіотською та Стамбульською міжнародними конвенціями про спрощення і гармонізацію митних процедур, а також з метою імплементації в українському законодавстві стандартів безпеки Всесвітньої митної організації.

У виїзному засіданні брали участь голови комітетів Верховної Ради з питань податкової і митної політики Сергій Терьохін, з питань бюджету Микола Деркач, з питань економічної політики Олександр Ткаченко, а також голова Державної митної служби України Валерій Хорошковський.

— Державна митна служба не може розвиватися в тих рамках, що були встановлені на початку 90-х років, — заявив Сергій Терьохін. — Ми повинні адаптувати внутрішні адміністративні процедури на кордоні до світових стандартів, особливо напередодні створення зони вільної торгівлі з Євросоюзом.

Усі ці зміни внесені в проект нової редакції Митного кодексу. Планується створити міжвідомчу робочу групу під керівництвом представника комітету Верховної Ради і ДМСУ для того, щоб до осені нинішнього року підготувати новий варіант Митного кодексу, а з 2009 року Україна працювала б за новим Митним кодексом.

У новому Митному кодексі, зокрема, планується переглянути наявну систему митних режимів, активне впровадження електронної форми декларування, створення системи керування ризиками, значно розширити митні режими, особливо в транзитній сфері.

На виїзному засіданні парламентського комітету йшлося про трансшипмент (умова, відповідно до якої морський перевізник може вивантажити із судна вантаж). Тут думки народних депутатів і митників практично збіглися. За словами Сергія Терьохіна, введення трансшипменту вигідне, приміром, і Україні, і Росії. Наша сусідка могла б використовувати порти Чорного моря для своїх вантажів — для експорту й імпорту.

Новинка проекту Митного кодексу — це створення інституту так званих уповноважених економічних операторів, тобто суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, що здійснюють експортно-імпортні операції з мінімальною участю митних служб. До речі, цей пункт викликав дискусії між народними депутатами і керівництвом ДМСУ.

Валерій Хорошковський говорив про необхідність створення департаменту митних посередників, які обробляли б весь масив попередньої інформації, щоб у подальшому надавати якісний сервіс суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності.

Сергій Терьохін висловив іншу точку зору: «В Іллічівському і Одеському морських торговельних портах замість «єдиного вікна» ми побачили «єдиний офіс», у якому розташовується близько восьми різних служб. Виходить, що ідеологія «єдиного вікна» не працює — представник суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності контактує з кожним зі співробітників контролюючих органів. Водночас у багатьох країнах Європи документи на вантажі приймає не митник, а спеціальний уповноважений».

Новий Митний кодекс, підкреслили учасники виїзного засідання, ще буде обговорюватися. Головне, щоб він працював на економіку держави і на її зовнішньоекономічну діяльність.

Одеса.

Депутати відреагували на сигнал про знущання над ув’язненими

У Комітет Верховної Ради з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин надійшла інформація про побиття третього червня ув’язнених у виправній колонії №20 міста Вільнянська Запорізької області нібито за наказом начальника колонії, внаслідок чого засуджені на знак протесту перерізали собі вени.

Група народних депутатів, членів комітету, і представники Омбудсмена виїхали в колонію для перевірки цієї інформації. Голова комітету Ігор Шаров у телеграмі голові Держдепартаменту з питань виконання покарань Василю Кощинцю звернув увагу на те, що факти побиття ув’язнених спецпідрозділами внутрішніх військ у виправних закладах мали місце і раніше. Зокрема, зазначив І. Шаров, великий резонанс серед правозахисників викликали події в Харківському слідчому ізоляторі №27, Львівській виправній колонії №30, де ув’язнені також на знак протесту проти дій адміністрації завдали собі тілесних ушкоджень.