Як практикум для громадянського суспільства
Листи із проханнями поділитися досвідом мало не щодня приносять листоноші на адресу Громадського форуму Львова. Останній — з Дніпропетровська, в ньому громадські організації східноукраїнського міста просять галичан розповісти, як саме регламентуються стосунки мешканців Львова із ЖЕКами. Адже сьогодні львів’яни активно укладають нові угоди з львівськими комунальними підприємствами про надання їм послуг з утримання будинків та прибудинкових територій.
Ці угоди — плід спільної діяльності Громадського форуму Львова та міської влади, і передувала їм серйозна робота: прес-конференції, громадські слухання, оприлюднення в пресі проекту договору, численні засідання робочої групи... І нарешті — остаточне засідання міськвиконкому, після чого всі переконались у відповідності нових
«життєвих правил» чинному законодавству і було винесено вердикт — запровадити у Львові нові форми взаємовідносин мешканців та комунальних підприємств, припинити практику, коли львів’яни не знають, за що вони платять ЖЕКам, і саме останні, а не мешканці, диктують перелік та «якість» послуг. До цього часу нікого не цікавило, що потрібно кожному львів’янину персонально, а головне — він не міг дізнатися точно, скільки коштує означена послуга окремо, за тарифними показниками.Нині працівники комунальних підприємств уже обійшли всі квартири, залишаючи типові угоди мешканцям для аналізу. Львів’яни можуть деякий час порадитися, а потім мають підписати 5 обов’язкових з 11 рекомендованих послуг. Серед обов’язкових — прибирання прибудинкової території, вивезення сміття, аварійні ситуації, освітлення місць загального користування. Все решта — за бажанням людей. Більше того, мешканці можуть скористатися послугами не лише даного комунального підприємства, а й найманих осіб, яких призначить, приміром, об’єднання співвласників або житлово-комунальні кооперативи. Тобто підписати угоди з кимось та потрібно, бо хтось таки має обслуговувати дім, щоб забезпечити належні та безпечні умови проживання. На підставі договору можна домовитися також про поточний ремонт, зокрема, інженерних систем, технічних пристроїв будинків, технічне обслуговування і ремонт ліфтів та інше. Рішенням виконкому затверджені й нові тарифи на обслуговування, причому індивідуально для кожного будинку.
Треба віддати належне Громадському форуму Львова, який більш як півтора року буквально воював за прийняття такого рішення. Для цього потрібно було виграти п’ять судових справ і добитися двох окремих ухвал суду про незаконність та неправомірність дій (тобто бездіяльність) міської влади.
— Однак, — як зізнається член Громадського форуму Львова, депутат міської ради Теодор Дяків (на знімку), — ми раді, що нарешті влада дослухалася до голосу громадян і зобов’язала комунальні підприємства дотримуватися закону. До речі, згідно з чинним законодавством, угоди нового зразка мали укладатися набагато раніше, договори мали бути введені в дію ще з 1 січня 2006 року. Лише небайдужість, активна життєва позиція мешканців Львова (активістів численних громадських організацій міста, що є членами Громадського форуму) буквально дотиснула міську владу. І така перемога — ознака часу, свідчення того, що паростки життєдіяльності громадянського суспільства набирають силу. А для того, щоб така перша ластівка, випущена в комунальне небо Львова, не стала поодиноким птахом і щоб в інших містах влада теж обернула своє обличчя до людей, змусивши комунальні підприємства діяти за цивілізованими правилами, потрібно добитися відповідного рішення виконкому. Саме це ми і можемо порадити громадським організаціям Дніпропетровська й усім іншим, хто пише та телефонує нам. А досвідом ми, звичайно, поділимось...
Однак якщо хтось думає, що львів’яни нині відпочивають після серйозної перемоги, то вони помиляються. Саме зараз і почалося найскладніше. (Адже не все так просто в нашій державі). Прихильники нових угод сподівались, що при райвиконкомах діятиме консультаційна служба, звернувшись до якої кожен львів’янин зможе докладніше довідатися про правила укладання та дотримання пунктів угод, прийняти рішення, порадившись із кваліфікованими спеціалістами. Та такі консультаційні пункти перенесли на територію ЖЕКів, яким саме цього і треба було. Людей почали елементарно дурити, схиляючи до підписання угод із повним переліком послуг, завищуючи тарифи, і, як наслідок, — рахунки почали надходити до мешканців із ще вищими сумами. Звичайно, треба бути добре обізнаним, як, приміром, Теодор Дяків, щоб не втрапити в халепу. Теодору Олексійовичу принесли перший рахунок на 140 гривень, а він, все докладно обрахувавши, домігся нового — лишень на 23 гривні.
Щоправда, далеко не всі в нас — кваліфіковані юристи. І тому Громадський форум вирішив забезпечити мешканців за допомогою владних структур двома стандартними бланками, які полегшать людям обстоювання своїх прав. У них, зокрема, міститься твердження, що згідно з чинним рішенням виконкому величина тарифу на обслуговування будинків та прибудинкових територій не може перевищувати 1 гривні, причому з ПДВ. (Лише в декількох будинках Львова вона сягає 1 грн. 05 коп.) Як незаконним є і внесення в рахунки завищених внутрішніх витрат ЖЕКів, зокрема на утримання адміністрації. Є надія, що тепер львів’янам буде простіше боронити себе і свої права, і до середини наступного року, а можливо, і швидше, діяльність комунальних підприємств увійде в правове русло, непорядні ж чиновники будуть покарані. Врегулюються і протиріччя, накопичені роками, що й досі є предметом розгляду в судах.
Більше того, тепер Громадським форумом розкручується інше питання, так званий водний процес, що торкається переплат за спожиту львів’янами воду. Домігшись висновку Господарського суду Львівської області, яким визнано незаконним рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 19 березня 2004 року
«Про тарифи на послуги водопостачання та водовідведення», Громадський форум намагається добитися перерахунку нарахувань «Львівводоканалу» і виплати львів’янам різниці між правомірним та необгрунтовано-надмірним рахунком — з бюджету міста. Звичайно, поетапно і розробивши для цього певний механізм.Щоправда, дехто з недовірливих вважає це неможливим і крутить пальцем біля скроні. Однак документи вже в Європейському суді, справа прийнята ним до розгляду. До того ж усі чотири судові інстанції, що мають передувати зверненню в Європейський суд, благополучно підтвердили правоту Громадського форуму. І це вже — щось!
До речі, Україні вкрай небажано виглядати в Європейському суді державою, де порушуються права громадян, причому, як у даному випадку, — величезної кількості мешканців, і тим більше щодо виконання власне рішень українського суду (неповносправна держава чи що?..). Тому члени львівського виконкому, правда, ще не всі, схиляються до того, щоб виплачувати борг самотужки, не дотягуючи до рішення Європейського суду. Отже, чи вдасться Громадському форуму відстояти права громадян і тут, побачимо найближчим часом. Та як би там не було, ця громадська організація потроху доводить, що справедливості навіть у нашій (як дехто вважає — забутій Богом) державі можна досягти. Звичайно, якщо громада виступає злагоджено й послідовно. Доводячи, що кожен з нас має свої права і не схильний жити за принципом
«одобрямс», як було колись. А має свою гідність і не хоче втоптувати її в болото.Фото автора.