На Рівненщині, зрештою, як і у всій країні, дедалі виразніше вимальовується нова тенденція у сфері зайнятості: від безробіття — до гострої нестачі кваліфікованих працівників, особливо робітничих професій. Забезпечення потреб працедавців — щоденна і непроста турбота працівників служби зайнятості. Не все в цій царині залежить тільки від цієї служби, але саме їй доводиться знаходити виходи із ситуації, яка сформувалася не сьогодні.

— Ми на рівні регіону маємо знати короткотермінову і довготривалу потребу в кадрах, для чого визначили нові форми роботи з роботодавцями, соціальними партнерами, управлінням освіти і науки, — розповідає директор Рівненського обласного центру зайнятості Іван Ткачук. — Упродовж 2007 року центри зайнятості області заключили майже півтори тисячі договорів з підприємствами на період до 2010 року щодо підготовки робітничих кадрів.

— Звичайно, ця система потребує вдосконалення, — продовжує Іван Ткачук. — Але торік із 3133 замовлень роботодавців на професійне навчання 2582, або 82,5 відсотка було виконано. Працедавець отримав кваліфіковану робочу силу, безробітні — роботу.

Погано те, що на державному рівні немає чіткого розуміння того, представників яких професій і якої кваліфікації потребуватиме кожна галузь, причому не лише за поточною потребою, а й з урахуванням перспектив розвитку та трансформації економіки.

Якщо у 2006 році за конкретними замовленнями роботодавців проходило профнавчання за направленнями центрів зайнятості Рівненщини 2,7 тисячі безробітних, протягом 2007-го — понад 5,2 тисячі за більш як 120 професіями та напрямами підвищення кваліфікації, то цьогоріч уже майже 2 тисячі осіб. Для цього ширше впроваджуються нові форми профнавчання, зокрема, за індивідуальною формою та шляхом стажування. У такий спосіб роботодавець досить активно включається у процес формування кадрового потенціалу. Так, у Рівненському центрі професійно-технічної освіти державної служби зайнятості роботодавці беруть участь у розробці навчальних планів і програм, надають свою базу для виробничої практики, безпосередньо на випускних іспитах підбирають собі персонал. Саме тому майже 90 відсотків випускників центру працевлаштовуються, а за робітниками деяких спеціальностей підприємці мало не в чергу вишикувалися.

Нині в області працюють над тим, щоб розширити обсяги працевлаштування за рахунок надання роботодавцям дотацій, адже ця послуга має подвійний соціальний ефект: працедавець отримує працівника і компенсування впродовж року його заробітної плати, а безробітний — гарантоване місце праці. А нещодавні зміни у законодавстві дають змогу звернути тут особливу увагу на забезпечення першим робочим місцем молоді. І тут партнер служби зайнятості — роботодавець.

Рівне.