У звиклій до резонансних земельних скандалів Ялті останній обурив особливим цинізмом. Буквально за кілька метрів від недавно встановленого пам`ятника молодому Тарасу Шевченку на бульварі його імені хтось заходився самочинно й поспішно зводити магазин сантехніки.
Для цього тихцем викорчували унікальні дерева й кущі, серед яких особливо цінні: інжир, вишні й сливи чудових сортів. А на їхньому місці наймані робітники похапцем уже залили фундамент майбутнього магазину сантехніки. За словами ялтинців, протиправну новобудову зводять нові мешканці будинку, найближчого до пам`ятника національного значення. Їхні сусіди обурюються:
«Запитали, яке вони мають право брутально нищити дерева й прибудовувати до місця шани Кобзаря специфічний магазинчик і які на це мають документи, а нам нагрубіянили, образили, ще й пригрозили, щоб не пхалися не у свій город, поки цілі».Люди, проте, з`ясували, що на цьому особливому місці, яке ялтинці й гості курорту шанують і люблять ще і як чарівну оазу, непевні забетонувальники зводять споруду площею в шістдесят квадратних метрів. Голова ради жильців
«ощасливленої» прибудовою п`ятиповерхівки Ігор Симонов говорить, що суцільна стіна майбутньої крамниці перекриє доступ сонячного світла в його квартиру, яка й так недостатньо освітлена, бо на північній стороні, а стіну завдовжки вісім і заввишки майже чотири метри зводять усього за метр від його вікна. Люди впевнені, що документів на будівництво нові мешканці не мають. Та й самих власників вони ще не бачили, хоча наполегливо розшукують.У міськвиконкомі твердять:
«Про зухвалий новобуд у сквері Шевченка не знаємо ні сном ні духом». Міський голова Ялти Сергій Брайко теж заявив: «Жодних дозвільних документів на будівництво у районі скверу Шевченка ми, природно, не давали. Тут у нас передбачена реконструкція й посадка зелених насаджень. А невдовзі ми там споруджуватимемо ще й третій у Ялті цілющий бювет, бо саме в цьому місці знайдено запаси лікувальної мінеральної води».Проте доки міські чиновники розбираються з черговим будівельним скандалом, у сквері Шевченка вже встигли здійнятися стіни магазину унітазів та іншої сантехніки.
«Пахощі магнолій в Ялті нині витісняє запах грошей», — скрушно нарікають ялтинці. Зокрема, пенсіонерка Марія Федорівна Хабарова, котра живе якраз навпроти скверу Шевченка, пише: «Сквер наш справді багатостраждальний, а він же окраса Ялти. Колись квітнув з ранньої весни до пізньої осені, і взимку також. Ним зачаровувалися курортники й любили в тих чарах фотографуватися. У сквері завжди було людно, зросло не одне покоління дітей. Тут завжди стояли особливі пахощі троянд, магнолій, акацій та багатьох інших духмяних і чарівних квітів. Він завжди був дбайливо оброблений і облагороджений завдяки турботі жінок «Зеленбуду». У них були сльози на очах, коли вони показували ями від викопаних прекрасних троянд, зламаних чи зрізаних дерев».Все робиться дуже спішно, у святкові й вихідні дні — певно, щоб спочатку все збудувати, а потім отримувати узгодження й дозволи, звісно, не за так.
Це ж справжнісінькі, знайомі всім до болю, самозахвати. І що найприкріше — вони, певно, все й отримають, бо так давно у нас заведено. І штрафи заплатять, і ще заплатять кому треба. А дерев і кущів уже не буде. Кипариси, акації, жимолость, глід... не виростуть. Ось так і стогне наш сквер Шевченка. Прикро, боляче, що нічого зробити не можемо. Ми безсилі.
...Схоже, залишилися байдужими градоначальники столиці кримських курортів й до результатів останньої перевірки законності виділення й використання земельних ділянок, проведеної співробітниками Державної Азово-Чорноморської екологічної експедиції спільно з працівниками ялтинського відділу Держслужби боротьби з економічними злочинами. Вони ж вражають масштабами варварства. Лише за останній місяць встановлено факти масового знищення зеленого багатства Південнобережжя. Так, на невеличкому моріжку одного з ТОВ у Масандрі в районі вулиці Миру викорчували 118 дерев особливо цінних сортів і видів, занесених до Червоної книги України: фісташки туполисті, дуби пухнасті, ясени гостроплідні та інші. Збитку природі завдано на 70 тис. грн. Ще завзятіше
«попрацювали» сокири інвесторів на території Гурзуфської селищної ради: біля будинку творчості ім. Коровіна знищено більш як півсотні теж червонокнижних дерев. Лише сосен кримських діаметром до 140 сантиметрів викорчувано 44. А ще рідкісні фісташки туполисті, айлант, пірамідальні кипариси, атлаські кедри та інші унікуми. Всього збитку завдано на понад 70 тисяч гривень. Навіть під носом міськради з південного боку готелю «Ялта» губителі природи безжально знищили 152 дерева особливо цінних червонокнижних порід: 51 піцундівську сосну діаметром до 44 сантиметрів, 72 гостролисті ясени, п`ять фісташок. Варвари завдали нам з вами збитку на 112,5 тис. грн., бо це ж загальнонародне добро. І нічого, їм — як з гуски вода.