Цей будинок на двох господарів у провулку Тореза в селищі Крупської в Макіївці нещодавно перетворився на місцеву
«пам’ятку архітектури». Водії на автомобілях, які проносяться мимо, гальмують, аби помилуватися дивом, дістають мобільні телефони і фотографують будинок. Ошелешених людей можна зрозуміти: не щодня побачиш, як у стіну будинку врізалася вантажівка. Тепер кабіна авто займає частину вітальні у сім’ї Яременків. А в Архипових ударом «відірвало» цілу кімнату. Як і чому вантажівка влетіла в будинок, з’ясовують правоохоронні органи. Але хто платитиме за аварію? Це питання непокоїть господарів, які ще не оговталися від пережитого шоку.— Ми вселилися сюди два роки тому, — розповідають Олександр та Лілія Архипови. — У бараку, де жили раніше, сталася пожежа, і наша квартира повністю згоріла. Довго поневірялися, в міськвиконкомі все обіцяли надати інше житло, врешті-решт через суд ми
«вибили» ось цей будинок. Це було так зване покинуте житло, тут кучкувалися бомжі. Ані води, ані каналізації, ані світла, ані даху — нічого не було. На місці ванної влаштували голуб’ятню. Ми застали самі стіни. За два роки власним коштом і своїми руками приводили все до ладу. І ось знову залишилися без житла.З чотирьох членів родини Архипових працює лише Лілія — ламповщицею на шахті. Чоловік тимчасово без роботи, останні місяці займався ремонтом у будинку. 17-річна дочка Настя та 18-річний син Олександр навчаються, до того ж у платних закладах. Тож постає питання, де взяти гроші на ремонт. Тим паче що йдеться не про косметичний.
Родина Яременків живе в будинку вже багато років. І теж намагалася зробити такий-сякий ремонт. Нещодавно поставили пластикові вікна. Після аварії потерпілі родини прийшли на прийом до міського голови Олександра Мальцева.
«Він сказав: мовляв, якщо ми зберемо всі документи про склад сім’ї, доходи, тоді на сесії міськради зможуть виділити нам матеріальну допомогу до 1000 гривень на сім’ю. А взагалі, сказав голова, це приватне житло і приватна машина, і він тут ні до чого», — згадує розмову Олександр Архипов.На думку міського голови, найзаконніший спосіб — допомогти потерпілим скласти позовні заяви до суду і надати матеріальну допомогу на погашення судових витрат. Крім того, міський голова пообіцяв виділити потерпілим кімнату для тимчасового проживання в готелі, допомогти прискорити процес розгляду справи в суді й проведення незалежної технічної експертизи.
Як вдалося з’ясувати
«Голосу України» в міському відділі ДАІ, вантажний автомобіль був застрахований. А, отже, відшкодовувати збитки повинна страхова компанія. Її представники, за словами Лариси Яременко, вже побували на місці пригоди.— Але вони поки що нічого не можуть сказати, доки не буде вилучено автомобіль, — пояснила потерпіла. — А автомобіль не буде вилучено, доки не буде висновків про стан будинку. А раптом будинок обвалиться, і ми опинимося на вулиці?
Мешканці будинку у провулку Тореза, 246 вже отримали висновок технічної експертизи, проведеної за вказівкою міського голови. У документі значаться дев’ять видів робіт, які необхідно провести в будинку: розбирання і облаштування конструкцій покрівлі даху, горища, зовнішніх і внутрішніх стін, підлоги, ремонт фундамента і цоколя, встановлення нових вікон і дверей, зовнішні й внутрішні оздоблювальні роботи після реконструкції будівлі, відновлення огорожі. Обсяги робіт уточнюватимуться під час підготовки проектно-кошторисної документації.
Поки що Яременки перебралися до флігеля. А Архипови так і живуть у кімнаті, на яку прийшовся удар: в інших через дірки свище вітер.
«Топимо пічку цілими днями, дуже холодно, спимо вдягненими», — зізнався господар. Але переїздити до готелю родина не хоче: мовляв, розтягнуть усе добро. Каже, навіть штакетник зі зруйнованого паркана крадуть.— Почуваємося дуже погано, болить серце, — поскаржився Олександр. — Наступного дня після аварії і мені, і дружині викликали
«швидку». Наполягали на госпіталізації, але куди ми поїдемо до лікарні? Саме чекали на експертну комісію. Та й дітей самих не кинеш. А через кілька днів «швидку» викликали до дочки. Їй треба лікуватися, адже вона стільки пережила. Настя була в тій кімнаті, на яку прийшовся удар. Я почув її крик. Син із сусідом саме заходили у двір. Все трапилося на їхніх очах. Вони першими кинулися до машини, надавали допомогу потерпілим (пасажиром у вантажівці була жінка).До водія мешканці будинку якихось матеріальних претензій не висувають.
«Він такий же голодранець, як і ми, живе неподалік у нашому селищі», — розповів Олександр. За словами Лариси Яременко, власник автомобіля — приватний підприємець — не відмовляється від компенсації. Справа — за юристами, які мають встановити необхідний обсяг допомоги та тих, хто платитиме за аварію. А поки що чотириколісний «квартирант» міцно захряс у вітальні. І тримає на своїх понівечених «плечах» весь будинок.Донецька область.