Цього року наша родина хоче тримати в господарстві качок і курей. Але деяких знань про те, як їх розводити, на жаль, бракує. Порадьте, будь ласка, як доглядати за курчатами та каченятами, які щойно вилупилися? Чим їх годувати? Коли можна виводити? У кого краще купувати?

Василь КОРОТКОВ.

Грушка

Тлумацького району

Івано-Франківської області.

Відповідає доктор ветеринарної медицини Євгенія СНЄЖКО:

— Насамперед помятайте, що курчата і каченята бояться переохолоджень. Вони також страждають під час транспортування. Оптимально купувати птахів не у вуличного продавця, а брати їх з дому або в пташника.

* Купуючи малят, подумайте, в чому ви їх будете перевозити. Найкраще мати картонну коробку невеликих розмірів, що закривається. На дно покладіть вовняну тканину — птахам буде тепліше й вони менше травмуватимуться під час перевезення. Простежте, щоб молодняк дорогою до вашого дому не переохолодився — це перша запорука успіху у вирощуванні птахів.

* Певна ознака того, що привезені курчата і каченята в порядку, — їхнє мовчання, в теплі вони заспокоюються й засинають. У будинку вже все повинно бути готове для прийому молодняку. Бажано придбати спеціальну поїлку для птахів.

* Якщо ви придбали добових каченят і вирощуватимете їх без квочки, то до 20—25 днів їх необхідно тримати в теплому приміщенні, що обігрівається.

* Найкращий спосіб вирощування — із застосуванням грілки. Температурний режим для курчат і каченят: 1—5 днів — 28—30°, 6—10 днів — 24—26°, 11—15 днів — 22—24°, 16—20 днів — 18—22°.

* Розміщують молодняк на підстилці. Це може бути чиста солома, опилки, які регулярно замінюють в міру їхнього забруднення. Хороша підстилка й із сухого торфу. У майбутньому її можна буде використовувати на своїй ділянці для підживлення господарських культур.

* Вирощування каченят і курчат під квочкою: такою для каченят і курчат може бути і качка, і курка, й навіть індичка. Тільки памятайте, що качкам і гускам не можна підкладати чужі яйця. Під качку кладуть 13—17 яєць у теплу погоду і 11—13 — в холодну. Під курку можна покласти 9—11 качиних яєць у теплу погоду і 7—9 — в холодну; під індичку — 17—19 качиних яєць у теплу погоду і 15—17 — в холодну.

* В індивідуальному господарстві каченят можна виводити і навесні (березень—квітень), і влітку. Народження пташенят настає на 27—28-й день після початку висиджування. За півтора дні до цього починається накльовування яєць.

* Каченят, після того як вони обсохнуть, виймають з-під квочки, щоб вона їх не роздавила, і саджають у тепле місце — ящик чи кошик. За необхідності каченятам допомагають звільнитися від шкарлупи, але робити це потрібно дуже обережно. Коли вилупляться всі каченята, їх підпускають до квочки. Краще це робити ввечері. При цьому треба простежити, чи всіх каченят прийняла качка, чи не змерзнуть вони вночі. Додаткове обігрівання під час вирощування каченят під квочкою не потрібне.

* Загальні правила вирощування каченят. Уже триденних каченят у гарну погоду випускають на вулицю разом з качкою. 15-денний молодняк може цілими днями гуляти на свіжому повітрі, але до 20—25 днів на водойми їх випускати не можна. У перший місяць життя куприкова залоза каченят ще не виробляє жиру для змазування піря, і вони намокають у воді.

* Каченята і курчата дуже швидко звикають їсти в певний час, тож треба дотримуватися визначеного режиму. До 10—15-денного віку птахів годують п’ять—вісім разів на добу, через рівні проміжки часу. Після 15 днів корм їм дають чотири—шість разів на день, на триразову годівлю переводять тримісячних птахів.

* Увесь корм їм дають у вигляді вологих розсипчастих мішанок, приготованих на теплому молоці або воді. Молоко можна ставити й в окремому посуді.

* Молодняк необхідно забезпечувати постійно чистою, свіжою водою.

* Варто придбати літературу для початківців-пташників, вона вам знадобиться в будь-яких питаннях, що виникають під час вирощування птахів.

Фото Анатолія ДЕРИЗЕМЛІ.