Чи часто влада розуміє вас з півслова? Найшли що питати! Ми внизу, а влада нагорі, і до неї, навіть найменшої — сільської, достукатися важко. Тільки й чути з кабінетів: грошей нема!..
А ось у Лідії Дмитрієвої, директора Летичівської районної центральної бібліотечної системи, та в Ярослава Сторожука, сільського голови з Грушківців, повне порозуміння. Потреби грушковецької бібліотеки не відкинуто на десятий план. Тож і не доводиться пані Лідії просити сільського голову про увагу до бібліотек на території сільради.
Навіщо в селі читати? А є потреба! Бо хто володіє інформацією, той володіє світом. А селяни часто потерпають саме через нестачу інформації. Та й для душі пожива потрібна.
Нині в районі 33 бібліотеки, за кілька років жодної не скорочено. Та загроза все ж залишається, каже Лідія Дмитрієва. Раніше районна ЦБС сама виділеними коштами розпоряджалася. Знали добре, де треба підлатати дах, куди книжок докупити. Ділили далеко не розкішний бюджет на всі установи системи. А тепер бібліотеки перейшли на баланс сільрад. ЦБС знає, як і раніше, де є проблеми, та допомогти не може. Бо й сама — в приміщенні з пічним опаленням, де важко затримати тепло. Тільки нині довели газ до Летичева, з’явилася надія: хоч головну районну читальню нарешті обігріють. А як по селах? Усе тепер залежить від першої особи на селі. У бібліотек начебто
«подвійне» керівництво. З одного боку, ЦБС вимагає покращувати роботу, з другого, буває, від бібліотекаря просто відмахуються.А Ярослав Сторожук, грушковецький сільський голова, може служити для інших взірцем ставлення до сільського храму мудрості. Не бувало ще, щоб він та рада урізали видатки бібліотеці. Його самого часто в бібліотеці зустрінеш. Здобуває голова вже третю вищу освіту. Бо як інакше, каже він, грамотно керувати сільською громадою? Є ще один секрет у Сторожука. Він написав книжку. Грушківці — село, де в роки останньої війни зродилося потужне оунівське підпілля. Пан Ярослав зібрав спогади свідків, архівні документи і видав своє
«Збунтоване село» — про повстанський рух на Поділлі. А нині бібліотеки пишуть книгу про голод 1933-го в районі, проводять чимало виховних заходів. Ярослав Сторожук дбає, щоб влада підсобляла їм коштами. А в ЦБС заглядає завжди, як їде до райцентру.Хмельницька область.
На знімку: Лідія Дмитрієва та Ярослав Сторожук.
Фото автора.