Цього курортного сезону, як і минулого, дитячий санаторій імені Чувиріна, розташований у рекреаційній зоні Одеси, маленьких пацієнтів, які страждають на серцеві захворювання, прийняти не зможе. Санаторій, що протягом 70 років приймав на лікування дітей, другий рік пустує, лікувальні корпуси руйнуються. З 21 штатного співробітника дитячої оздоровниці на сьогодні лишилося тільки 6.

Шостого квітня 2006 року в санаторії з’явилися невідомі особи з документами на руках, які свідчили, що дитячий санаторій належить якійсь комерційній структурі. Ця структура виставила охорону, котра не пропускає співробітників санаторію на територію оздоровниці. Судова справа з повернення санаторію в державну власність триває не перший рік, а кінця й краю їй немає.

Одеське представництво ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» на цей час є позивачем у 45 судових справах з повернення колись відчужених санаторіїв. Ведеться боротьба за санаторії імені Пирогова, «Фонтан», «Україна».

Ну а доля санаторію імені Горького, що у ці дні вершиться на очах усього міста, не може не обурювати.

— Це — унікальний санаторій, — розповідає завідувач відділення реабілітації санаторію Павло Ковальчук. — Тут лікуються хворі після операцій на органах травлення й глаукомні хворі. За рік реабілітацію проходить більш як тисяча хворих зі всієї України.

З 2000-го почалося знищення унікальної оздоровниці, розташованої на крутому морському березі. Територія санаторію площею майже 4 гектари була передана ТОВ «Марс». Пізніше, відповідно до рішення сесії Одеської міської ради земля оздоровниці була подарована 35 особам, які негайно розгорнули будівництво вілл і особняків.

В 2007 році прокуратура Київського району Одеси порушила кримінальну справу за фактом нахабного присвоєння ще одного гектара землі. Нові власники в День Незалежності України торік вирубали на території санаторію серед білого дня гай і почали спорудження будинків. І прокуратура не указ для забудовників, які і вдень і вночі зводять хороми на березі Чорного моря.

Класична схема відчуження, тобто знищення санаторіїв, проста, як рівнобедрений трикутник. Спочатку укладається договір про спільну діяльність між санаторієм і яким-небудь ТОВ. Відповідно до цього договору інвестор вносить певну суму на рахунок оздоровниці. Санаторій на цю суму виконує ремонтно-будівельні роботи. Пізніше санаторій і інвестор начебто заробляють гроші на оздоровленні трудящих. Насправді роботи з ремонту не ведуться, що дає інвесторові підстави звернутися до суду з позовними вимогами стосовно невиконання умов договору. І тоді за рішенням суду або за мировою угодою майно санаторіїв переходить до інвесторів-благодійників. Це — хитра система обману, яка виникла в Одесі. Грунтується вона на юридичних проблемах українського законодавства. І досить успішно працює на користь ділків-прихватизаторів.

— Період розгубленості й масового знищення санаторіїв уже минув, — розповідає генеральний директор представництва ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» в Одеській області Лідія Рогатина. — Проведена інвентаризація всіх санаторіїв, готується техдокументація на придбання права власності, потім почнеться процес відчуження землі.

Дивом уцілілі від злочинної приватизації санаторії Горького, «Червоні Зорі», «Затока», імені Лермонтова, «Зелений Мис», пансіонат «Мирний» брали участь у тендерах на санаторно-курортне обслуговування хворих і виграли. На 70 відсотків завантаженість санаторіїв у нинішньому курортному сезоні гарантована.

Яким він буде? Торік курортні установи Одеси заробили 2 мільйони гривень. Але це — краплинка в морі. Від колишньої слави одеських курортів залишилися одні спогади, відблиски фінансової удачі. Дотепер не запрацював на повну потужність найбільший санаторій на знаменитому Куяльницькому лимані, лікувальні грязі якого зміцнили здоров’я не однієї сотні хворих. Досі не вирішена на користь держави доля санаторію «Україна».

«Укрпрофоздоровниця» почала боротися за повернення своїх санаторіїв. А от Міністерство оборони віддало «тугим гаманцям», можна сказати, за бесцінь три чудові санаторії на березі Чорного моря. Нині на місці військових санаторіїв стоять кам’яні джунглі хмарочосів.

Вислизають поступово зі сфери впливу Міністерства охорони здоров’я України дитячі протитуберкульозні санаторії «Люстдорф» і «Зелена гірка». Під загрозою знищення опинилися відомчі санаторії. Оздоровниці «ріжуться» на наділи, на сотки. На яких миттєво з’являються особняки.

Схожа доля чекає й дитячі центри відпочинку — з курортної карти Одеси вони зникають із катастрофічною швидкістю.

Говорячи мовою медиків, курортно-санаторні установи Одеси ще не мертві, але й не живуть повноцінним життям. Невже згасає курортна слава Одеси?

Фото Олега ВЛАДИМИРСЬКОГО.