У документації біржі сировина фігурувала як нічийна.
Цього року на підприємствах вугільної галузі правоохоронці Луганської області виявили більш як сотню різних злочинів. Усього за цей період порушено понад 100 кримінальних справ у злочинах, 77 з яких належать до категорії тяжких. У державний бюджет уже повернули близько 31 млн. грн.
У поле зору правоохоронців потрапила приватна фірма, яка раптом зайнялася поставками шламу для однієї з теплоелектростанцій України. Оперативників зацікавило насамперед походження затребуваного товару, оскільки бізнес-структура не тільки не видобувала вугілля, а й навіть його не переробляла. У ході оперативної роботи вдалося встановити, що більш як 7 мільйонів тонн відходів вуглезбагачення, продані теплоелектростанції, були придбані на біржових торгах у Луганську. Причому в документації біржі ця сировина фігурувала як... нічийна. Як виявилося, ця велика партія палива визнана нічийною рішенням місцевої селищної ради, депутати якої керувалися висновком податкової інспекції, який підтверджує нічийність терикона.
Податківці у свою чергу розповіли правоохоронцям, що оформили цей документ на підставі довідки, складеної й підписаної директором і головним бухгалтером однієї з центральних збагачувальних фабрик. У ній чорним по білому було написано, що у відстійнику, розташованому на землях фабрики, зберігається майже десяток мільйонів тонн відходів збагачення, які... ніде не значаться, отже, є нічийними. Після цього оперативники провели перевірку на загадковій збагачувальній фабриці, на території якої, немов у бермудському трикутнику, невідомо звідки з’являються й незрозуміло куди зникають цілі гори шламу.
У ході перевірки бухгалтерської документації цього підприємства було встановлено, що фактично згадана партія шламу певний час справді була-таки на його балансі. Більше того, фігурує не тільки у звітах, наданих раніше податківцям і екологам, але й у довідках, які направлялися державній холдинговій компанії, у структуру якої входить ця збагачувальна фабрика. В результаті з’ясувалося, що, зловживаючи своїм службовим становищем, керівники ЦЗФ сфабрикували документ, відповідно до якого з балансу підприємства, немов фантом, випарувалася величезна кількість шламу. Якби ця партія сировини була продана теплоелектростанціям без посередників, як балансове майно, бюджет держави поповнився б величезними коштами. Але замість цього на
«нічийному» шламі нагріли руки ділки, у тому числі й керівники ЦЗФ, що заробили на махінації більше мільйона гривень.