Чому Чорне море називається Чорним? Бо в нього впадає Азовське море. Чому Азовське море називається Азовським? Тому що в нього впадає
«Азовсталь». Давній жарт мешканці Маріуполя вважають актуальним. Адже екологія — одна з найболючіших проблем приморського міста. Торік громадськість протестувала проти методів перевантаження сірки в морському порту. Керівництво порту запевняло, що такий вантаж не становить загрози навколишньому середовищу. Однак пішло на поступки: відтепер сірку доставляють у закритих вагонах.На початку цього року в місті спалахнув новий
«екологічний» конфлікт. На сесії міськради депутат Олександр Коленков зачитав звернення до народного депутата України Ріната Ахметова. Автори документа вирішили апелювати до безпосереднього власника ВАТ «Азовсталь». «Маріуполь — найбільш забруднене місто Донецької області, — йшлося в зверненні. — Результати лабораторних досліджень атмосфери свідчать про перевищення рівня концентрації шкідливих викидів. Мешканці міста неодноразово висловлювали стурбованість у зв’язку зі шкідливими викидами металургійних комбінатів, зокрема, «Азовсталі». Ситуація ускладнюється тим, що в зв’язку із розою вітрів істотний вплив на несприятливий стан екології в місті здійснюють викиди «Азовсталі». За наявними даними, сім мартенівських печей меткомбінату працюють без газо-, пилоочисного обладнання, не проводяться реконструкції».«
В цьому випадку не йдеться про «СКМ» і тим більше Р. Ахметова, — вважає народний депутат України, президент ВАТ «Азовмаш» Олександр Савчук. — Це не питання спостережних рад, власників тощо. Це проблеми технологічної дисципліни. Всі зусилля нівелюються за рахунок режимів плавок».Торік аналогічні скарги від мешканців донбаського міста отримувало ще одне підприємство Ріната Ахметова — ВАТ
«Єнакієвський металургійний завод». Дим у буквальному розумінні розвіявся після того, як на сесії міської ради було прийнято спеціальну програму екологічних заходів щодо названого підприємства. На початку цього року генеральний директор заводу Олександр Пікоритов повідомив, що торік на природоохоронні заходи було витрачено 72 мільйони гривень. Зважаючи на реакцію громадськості, підприємство вирішило переглянути ці витрати в бік збільшення.«
Азовстальсько-маріупольський» конфлікт так само розв’язано підписанням угоди з міською владою. Міський голова Юрій Хотлубей та генеральний директор «Азовсталі» Дмитро Лівшиц підписали угоду про партнерське соціально-економічне співробітництво на 2008 рік. Такі угоди — звична практика для міської влади, але цього разу на перше місце вийшли саме екологічні питання. «За сім—десять років ми проведемо повну реконструкцію підприємства, щоб воно повною мірою відповідало європейським екологічним стандартам. Така кінцева мета наших системних зусиль», — сказав керівник підприємства. За його словами, в 2008 році на природоохоронні заходи буде витрачено вдвічі більше коштів, ніж торік. На «Азовсталі» запевняють, що обсяг викидів до атмосфери щороку знижується. А масштабна реконструкція дозволить зовсім відмовитися від мартенівського способу виробництва.Історія мала навіть курйозний поворот: на одному з місцевих інтернет-сайтів з’явилося повідомлення з посиланням на начебто джерело в міськраді про те, що міський голова Юрій Хотлубей доручив готувати документи для проведення загальноміського референдуму про перенесення
«Азовсталі» за межі міста. Незважаючи на те, що до 1 квітня було ще далеко, мало хто сприйняв цю інформацію всерйоз. А міський голова заявив, що це провокаційне повідомлення — справа рук претендентів на посаду керівника приморського міста.А ось що думають про екологічну ситуацію в Маріуполі його мешканці.
Олександр Чайковський, електрик, мешкає в Жовтневому районі:
«Сквер біля драматичного театру — улюблене місце відпочинку маріупольців. Але перед прогулянкою обов’язково треба послухати прогноз погоди. Коли вітер зі сходу, житлові квартали, підприємства накривають хмари з коксохімічного заводу й меткомбінату «Азовсталь». Це небезпечно і для малих дітей, і для ветеранів».Марія Ломовцева, вулиця Надгірна, Іллічівський район:
«Якось у серпні минулого року наше селище вранці огорнуло пеленою диму з «Азовсталі». Присадибну ділянку було не впізнати: листя на фруктових деревах почорніло, земля під деревами була всіяна недозрілими яблуками, грушами, абрикосами, айвою. Врожаю як не було, загинули на корені й овочі».Чоловік Марії Юріївни Анатолій Сілкін також занепокоєний викидами в атмосферу і звалищем, яке димить, наче діючий вулкан.
«Все ж я упевнений, що з часом становище з екологією повинне поліпшитися. Для цього місцевій владі потрібно подумати, що робити зі звалищем, а фахівцям меткомбінату «Азовсталь» — взяти на озброєння новітні природоохоронні засоби для застосування їх у мартенівському цеху».Володимир та Тетяна Тищенки, вулиця Нижні Аджахи, Жовтневий район:
«Проблеми у нас давні: висока запиленість і загазованість. Живемо недалеко від центральних прохідних «Азовсталі». Двоє голів нашого вуличного комітету — Глазков і Сліпченко — неодноразово піднімали питання про відселення. Однак, на жаль, ці люди передчасно пішли з життя. А ми залишилися в «зоні». Постійно хворіють і діти, і дорослі».Борис Хаджинов, лікар, Приморський район:
«Останнім часом на наших вулицях і проспектах став помічати більше заводського пилу. Це свідчить про те, що з екологією не все добре. Місту необхідна програма захисту довкілля. Адже Маріуполь перенасичений металургійними й промисловими підприємствами. Перший крок у цьому напрямку вже зроблено місцевою владою. Хочеться вірити, що це питання постійно перебуватиме в полі зору депутатів місцевих рад».Маріуполь.
Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.