Учора розпочався дводенний робочий візит до Брюсселя парламентської делегації, очолюваної спікером Верховної Ради Арсенієм Яценюком. Уже відбулися і ще відбудуться зустрічі та переговори з очільниками, лідерами та керівниками ЄС, високопосадовцями євроінституцій.
Українські парламентарії також візьмуть участь у 10-му засіданні спільного Комітету з парламентського співробітництва Україна — ЄС, де обговорюватимуться питання взаємодії і співпраці в енергетиці, зовнішньій політиці та політиці безпеки, сусідства і зовнішніх відносин. Оскільки дія попередньої угоди збігає днями, учасники діалогу мають відпрацювати документи нового поглибленого договору.
Зважаючи на парламентську кризу в Україні, перед нашими переговорниками непросте завдання — переконати партнерів, що події у Верховній Раді не мають стосунку до прагнення України інтегруватися у євроструктури. Як це вдасться — сказати важко, бо країни — члени ЄС уважно стежать за перипетіями не так боротьби, як прагнення бізнесових кланів усіх політичних сил потягнути більше владної ковдри на себе, та міжпартійних усобиць. Яких висновків вони дійдуть — здогадатися неважко. Принаймні про рівень довіри до своїх візаві та оптимізм щодо швидкої політичної стабілізації у нашій країні відомо: про розчарування розвитком української демократії заявляли очільники низки країн—учасниць ЄС. Принаймні нам дедалі складніше підтримувати у Європі думку про прозахідний курс країни та її демократичність, зокрема, й після запевнень Президента Віктора Ющенка, що, здійснивши дочасні вибори,
«Україна блискуче, в демократичному форматі впоралася з парламентською кризою».Чи зміниться їхнє ставлення до нас — залежатиме від того, які нові варіанти для поглибленої співпраці запропонують українські учасники Комітету з парламентського співробітництва між Україною і ЄС. Тож слід очікувати і гострих дискусій, і, можливо, не дуже сприятливих для нас рішень.
У Брюсселі з робочим візитом перебуває також лідер парламентської фракції Партії регіонів Віктор Янукович. Програма його візиту передбачає, зокрема, участь у роботі Комітету Україна—ЄС та зустрічі з очільниками Євросоюзу. Прес-служба Партії регіонів повідомила про зарезервований час для зустрічі з Генсеком НАТО Яапом де Хооп Схеффером: Янукович переконуватиме керівників Північноатлантичного альянсу, що більшість українців не підтримує вступ до НАТО. Лідер ПР має намір особисто висловити позицію партії щодо цього.
Тимчасом представники правлячої коаліції не лише скритикували цей намір, а й висловили сумнів і щодо зустрічі з Генсеком НАТО, і щодо самої можливості порушувати це питання. Принаймні нині, оскільки на порядку денному Комітету з парламентського співробітництва воно не означене. Як і щодо можливого впливу опозиції на перебіг подій.
Проте не слід забувати: практика європейського парламентаризму передбачає щонайактивнішу участь опозиції також і в зовнішніх сферах та щонайпильніший контроль за діяльністю правлячих сил. Днями, коментуючи парламентську кризу в Україні, представники ЄС, зокрема верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Хав’єр Солана, відзначали необхідність діалогу влади та опозиції в Україні, й те, що український уряд має розвивати конструктивні відносини з нею. Адже демократичні вибори, на їхню думку, показали: населення одержало контроль над політикою — через опозицію. Тож правляча коаліція не може ігнорувати цю демократичну норму.
Чи
«візьмуть» наші політичні лідери Брюссель? Так, якщо забудуть про міжусобні війни та подбають про престиж держави. Бодай на тамтешніх теренах.