Заява Народної партії та депутатської фракції
«Блок Литвина» у зв’язку з початком роботи Національної конституційної радиНародна партія і фракція
«Блок Литвина» у Верховній Раді України позитивно оцінюють намагання увести дискусії з приводу конституційної реформи в організоване річище — Національну конституційну раду. Особливо і насамперед з огляду на те, що країна, люди гостро потребують чіткої стратегії та виразно окресленої мети нашого державного й людського буття. А саме на ці питання покликаний відповідати Основний Закон.Отже, конституційні зміни не можна розглядати заради змін, заради повноважень інститутів та гілок влади і через незбалансованість гілок влади й постійні конфлікти довкола конституційних повноважень, а виключно під кутом суспільних потреб. З огляду на це, роботу ради слід орієнтувати не на розв’язання проблем на догоду політичному моменту й відповідній розстановці політичних сил, а на визначення подальшої долі українського народу й держави.
Ми повинні орієнтуватися на Конституцію сучасних, апробованих світом прав і свобод людини й громадянина. Не можна й надалі прирікати народ на життя в умовах
«порожньої свободи» та «дефективної демократії», починаючи з відсутності у нього права вибору влади через нинішню пропорційну виборчу систему. Свобода, демократія і відповідальність мають стати для нас діючими тотожними поняттями.Оновлена Конституція повинна чітко фіксувати нашу національну ідентичність і співвідноситися із кращими зразками світоустрою сьогодні та на перспективу. При цьому слід утриматися від спокуси механічного перенесення на український грунт зарубіжних зразків конституційного регулювання суспільних відносин.
На наше тверде переконання, модифікована українська Конституція має складатися виключно з норм прямої дії, без масового посилання на так і не прийняті закони, як це характерно для чинного Основного Закону.
Зрозуміло, що нові конституційні напрацювання матимуть компромісний характер. Проте треба виключити закладання у них компромісів на поточний момент, на сьогодення. Удосконалена Конституція повинна визначити загальноприйняті правила поведінки принаймні для декількох поколінь і розв’язати проблему стабільності української держави і українського суспільства. У свою чергу, стабільний поступ України залежатиме від стабільності її Конституції.
Відтак, головне завдання сьогодні полягає у виробленні спільного бачення загальних підходів щодо:
— доцільності конституційних змін та меж їх здійснення;
— недопущення ігнорування чинної Конституції, продовження відправлення влади в обхід демократичних інститутів і на основі неформально-кулуарних змов владних еліт;
— прийнятної для України, з урахуванням національного історичного досвіду та викликів сучасності, політичної системи і форми державного правління;
— необхідності консолідації українського суспільства.
Народна партія та парламентська фракція
«Блок Литвина» вважають, що роботу над удосконаленням Конституції слід розглядати як можливість започаткування загальноукраїнського діалогу про сьогодення і майбутнє України. І водночас застерігають від втягування країни у чергову політичну кампанію, коли відволікатиметься суспільна увага від розв’язання завдань соціального та економічного виміру, а всі проблеми вкотре списуватимуться владою на недосконалість та суперечливість норм Основного Закону.Такої індульгенції для влади більше не буде.
Володимир ЛИТВИН, голова депутатської фракції
«Блок Литвина», голова Народної партії.21 лютого 2008 р.