Нинішня парламентська криза — це наслідок кризи конституційної, яка розпочалася ще 2004 року. Таке переконання висловив Голова Верховної Ради Арсеній Яценюк учора під час засідання Національної конституційної ради. Це було перше організаційне зібрання, на якому обговорювали підходи та бачення того, як саме слід змінювати Основний Закон. У ньому взяли участь представники секретаріату Президента та всіх політичних сил, представлених у парламенті. Також запросили фахівців з Національної академії наук, чільників деяких обласних рад та громадських організацій.
Відкриваючи засідання, Президент Віктор Ющенко наголосив, що ситуація, яка нині склалася в Україні, є яскравим свідченням того, що в Конституції закладено базові суперечності.
Він висловив сподівання, що Конституційна рада стане консолідуючим органом, який об’єднає всіх політичних опонентів. Спільними зусиллями, вважає глава держави, вдасться змінити Конституцію так, що вона працюватиме на українське суспільство.
Віктор Ющенко окреслив основні завдання, які він ставить перед Конституційною радою. Передусім це посилення гарантій прав і свобод громадян, чітке визначення повноважень Президента та створення передумов для проведення адміністративної реформи. Глава держави хоче бачити в країні інститут народної законодавчої ініціативи та чіткі правила взаємодії вищих органів влади. Серед основних завдань, які стоять перед Конституційною радою, Президент виділив, зокрема, обговорення моделі побудови національного парламенту, встановлення кворуму для проведення засідань Верховної Ради тощо. Він також наголосив, що слід передбачити механізми відповідальності представників уряду за результати їхньої діяльності. Також необхідно провести судову реформу, вважає Віктор Ющенко.
Найоптимальнішим шляхом внесення змін до Конституції, на думку Президента, є прийняття її нової редакції. Після того, як зміни обговорять на Національній конституційній раді, проект нового Основного Закону винесуть на суд громадськості. Тоді його положення узагальнять і документ пройде експертну оцінку. Лише потім нова редакція Конституції зможе потрапити на голосування у Верховну Раду. Президент наголосив, що оновлений Основний Закон можна ухвалювати й на референдумі, якщо буде відповідна народна ініціатива.
Ідею Президента про створення Конституційної ради підтримав у своєму виступі Голова Верховної Ради Арсеній Яценюк:
— Це той шлях, за яким політична еліта України здатна об’єднатися і напрацювати основний документ держави, — сказав глава парламенту.
Вирішення питання стабілізації українського суспільства безпосередньо залежить від процесу оновлення Конституції, упевнений Арсеній Яценюк. Водночас він наголосив, що в чинному Основному Законі є чимало положень, які не варто змінювати. Зокрема, це стосується розділу ІІ, який зі слів Голови Верховної Ради, світове співтовариство визнало одним із найкращих у світі. Тому спочатку треба визначитися, що саме слід змінювати, вважає Арсеній Яценюк. Однак він застеріг політиків від того, аби в процесі внесення змін до Конституції вони не переслідували вузькополітичні інтереси.
На переконання А. Яценюка, основний напрям змін до Конституції має вдосконалити парламентсько-президентські форми правління. Він звернув увагу, що статтею 6 Основного Закону влада в країні поділяється на законодавчу, виконавчу і судову, але невідомо, як із ними взаємодіє Президент. На думку парламентарія, цей пробіл треба виправити.
На брифінгу після завершення Національної конституційної ради представник секретаріату Президента Марина Ставнійчук наголосила, що це перше зібрання було лише організаційним. Вона нагадала, що всього було подано 350 кандидатур. Із них до складу національної ради увійшло 97 членів. Окремо затверджено склад консультативно-експертної групи. Учора вдалося утворити робочу групу, яка, власне, напрацьовуватиме концепцію нової Конституції. Також створено п’ять комісій, які працюватимуть за конкретними напрямами. Уже з наступного вівторка фахівці розпочнуть роботу над новим Основним Законом України.
Фото Миколи ЛАЗАРЕНКА (прес-служба Президента України).