Із 26 районних рад Одеської області 17 очолюють представники Партії регіонів. Практично в усіх районах області сформовано коаліції. Вони за своїм якісним партійним складом різні, бувають і протиріччя, трапляються і політичні скандали районного масштабу, але глибинка, на відміну від обласного центру, демонструє налаштування на реальну роботу. Та й що ділити партійцям різних забарвлень — настане весна, аграрії вийдуть у поле, а врожай, як відомо, політичного забарвлення не має.
Іти на грозу
Березівський район нинішнього року відзначить 85-річчя від дня створення. Сьогодні район — одна із сільськогосподарських
«точок опори» Одеської області. Тут активно працює 41 агроформування. Здавалося б, у сільськогосподарському районі з урахуванням специфіки селянскої праці не до активного політичного життя. Але ця думка помилкова. Тим паче якщо йдеться про Березівський район. Тут діють первинні організації 48 політичних партій.На відміну від Києва й Одеси політична конфігурація у районі видається незвичайною. Але це на перший погляд. Реалії життя невеликого району диктують геть інший політичний ритм, іншу політичну тональність.
На останній у 2007 році сесії Березівської районної ради було оголошено про створення коаліції фракції Партії регіонів, Народного блоку Литвина і Комуністичної партії України.
Голова районної ради Леонід Зубков є членом Партії регіонів. Його заступник — керівник фракції Народного блоку Литвина Олег Богоміл — за розподілом обов’язків курирує економіку, фінанси й аграрний сектор. Інший заступник — керівник фракції КПУ Віктор Желіхівський — відповідальний за питання взаємодії з органами місцевого самоврядування.
Після підписання коаліційної угоди в Березівській районній раді сформувалася тверда більшість, у складі якої 17 регіоналів, вісім членів Народного блоку Литвина і шість комуністів. Те, що коаліція в районній раді життєздатна й активна, засвідчила й перша цьогорічна сесія, де приймався бюджет району. Його прийняли більшістю голосів.
«
Березівська коаліція» йде, образно кажучи, на грозу. У районі ходять чутки, що кошти, виділені з бюджетів різних рівнів на ліквідацію наслідків стихійного лиха, розкрадено чиновниками. На вимогу трипартійної коаліції було створено комісію на чолі з керівником фракції Народного блоку Литвина Олегом Богомілом для перевірки цільового призначення виділених коштів на ліквідацію наслідків стихії. До цієї роботи залучилося й районне КРУ. Про результати роботи комісії буде повідомлено на найближчій сесії районної ради.Поруч, але не разом
В Одеській обласній раді, де в Партії регіонів разом із соціалістами донедавна було 68 із 120 депутатських мандатів, ситуація після непроходження СПУ до Верховної Ради змінилася. Сьогодні у фракції Партії регіонів тільки 50 голосів в обласній раді, і очевидна їхня перевага розтанула, як травневий сніг. Їм доводиться домовлятися з іншими фракціями, а мистецтво переговорного процесу регіонали так і не опанували. Ні, гучного політичного розлучення з биттям
«політичних чашок» не було. Але немає сьогодні й колишньої монолітної єдності фракцій Партії регіонів і соціалістів під час голосування. Соціалісти усе далі й далі енергійно дрейфують від «регіонального материка», маючи при цьому з кожного питання, що виноситься на голосування, свою особисту, а не консолідовану партійну думку.Останні місяці в Одесі відзначені гучними скандалами, за якими експерти спостерігають регіональну бізнес-еліту, котра підтримує і входить до Партії регіонів. Ідеться передусім про спробу видавлювання з Болгарського культурного центру його нинішніх господарів — Асоціації болгар України. До
«чорного списку» скандалів, у яких замішані регіонали, увійшли конфлікт з готелем «Октябрьская», видавництвом «Черноморье», спробою виселення мешканців будинків у провулку Матросова, забудовою прибережного селища Чорноморка і т. д.Лідер обласної організації Партії регіонів, народний депутат-регіонал Леонід Клімов практично залишається в тіні, не
«світиться» у ЗМІ. Але саме з його ім’ям одеські політологи пов’язують в Одеській області багато земельних і будівельних скандалів. До Верховної Ради Леонід Клімов працював президентом комерційного банку і футбольного клубу «Чорноморець». Сьогодні серед депутатів обласної ради — віце-президент банку, два заступники голови правління, радник президента банку, дочка Леоніда Клімова, котра теж працює в банку батька. Чимало серед депутатського корпусу і представників «Чорноморця». Отакий собі банківсько-футбольный депутатський симбіоз.Стусани і гулі за помилки регіоналов падають на голову глави обласної ради Миколи Скорика. До його честі, він не виправдується за справи однопартійців, а дуже наступально, часом жорстко проводить політику Партії регіонів у життя.
Відносний нейтралітет
Сьогодні в Одесі кілька людей можуть претендувати на роль політичних лідерів регіону. Це — голова обласної ради Микола Скорик, міський голова Одеси Едуард Гурвіц і другий номер у списку Народного блоку Литвина, колишній глава обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький, який донедавна був депутатом обласної ради.
Фракція
«Народна ініціатива», до якої входять прихильники Володимира Литвина, невелика — 10 депутатів. Але мала штучка, як то кажуть, червінчик, а ціна велика. Практично жодне рішення в обласній раді не приймається без коректувань з її боку. Після того, як Сергій Гриневецький пішов у Верховну Раду, керівником фракції «Народна ініціатива» було обрано Григорія Єпура, генерал-лейтенанта міліції, в недавньому минулому керівника обласної міліції.До речі, ще про Народний блок Литвина. Останнім часом представники команди колишнього керівника держадміністрації Сергія Гриневецького почали повертатися у владу. Двох з них призначено начальниками управлінь у облдержадміністрації на посади, що їх обіймали при Гриневецькому, третього — директором Одеського Національного театру опери і балету, ще двоє виданих партійних функціонерів від народників очікують призначень, що відбудуться найближчим часом.
А от депутата-регіонала Владислава Капшука, котрий обіймав престижну посаду начальника управління міліції на Одеській залізниці, абсолютно несподівано для всіх звільнили з посади, що було сприйнято як акт політичної помсти з боку правлячої коаліції.
Тема особливої розмови — відносини обласної ради з главою Одеської області Миколою Сердюком. З колишнім керівником області Іваном Плачковим у депутатів стосунки не склалися і нагадували скоріше стан
«холодної війни», ніж активне співробітництво. Тут і повернення повноважень обласній раді, що раніше були делеговані регіональній виконавчій владі, й різкі дебати щодо змісту обласного бюджету.Нинішній голова обласної держадміністрації Микола Сердюк довгі роки служив у Збройних силах, полковник. У його анкеті значиться, що він уродженець села Хоружівка Сумської області. Земляк Президента України Віктора Ющенка, ймовірно, врахував помилки свого попередника і на пряму конфронтацію поки що з обласною радою не йде. Скільки часу триватиме цей нейтралітет — невідомо. Імовірно, з початком посівної кампанії, а селяни виходять у поле вже в середині березня, стане зрозуміло — в один віз запряжені обласна рада й обласна державна адміністрація чи все-таки вони потягнуть ковдру кожен на себе.
Одеська область.