Півтораста літ на пагорбі над річкою Іквою в селищі Млинів стояв обеліск, споруджений з нагоди перебування в тутешньому замку польського генерала Тадеуша Костюшка. А потім пагорб підмило хвилями і монумент опинився у воді. І майже на три десятки літ зависло людське забуття. Аж до цьогорічної осені...
Тадеуш Костюшко — колоритна постать. Він брав участь у визвольному русі на двох континентах.
У 1776 році в Америці підтримував американських колоністів у боротьбі за незалежність від Англії, став інженером і полковником артилерії, збудував перші укріплення у Вест-Пойнті. Отримав чин бригадного генерала армії США, а після війни — ділянку землі і щорічну пенсію. Але всі свої статки Тадеуш передав близькому другові, творцеві
«Декларації незалежності» Томасу Джефферсону на викуп із рабства негрів і витрати, потрібні для їхньої освіти. Потім (уже в Польщі) вчинив те саме: в успадкованому маєтку Сєхновичі зробив кріпаків вільними, надав їм право на освіту.А у 1794 році Костюшко стає головнокомандувачем польської армії, звільняє Варшаву від росіян і прусаків. Невдовзі його 7-тисячну армію розбила російська армія під Мацієвичами. У цій битві Костюшка поранили і взяли в полон. Посадили в Петропавловську фортецю, згодом звільнили (коли Польща перестала існувати, поділена між Росією і Прусією).
Шлях Тадеуша Костюшка із Млиновом перетнувся, коли бранця етапом везли до Петропавловської в’язниці. У містечку полонений генерал пробув три дні: етап зупинився в замку Олександра Ходкевича, тодішнього власника Млинова.
Дізнавшись про несподіваного гостя, Ходкевич (тоді ще полковник, а потім генерал) неабияк збентежився. По-перше, він теж брав участь у повстанні 1794 року під проводом Костюшка. З другого боку, князь мав образу на тодішню Польщу, де його позбавили звання сенатора.
Зрештою, Ходкевич дуже щиро поставився до Костюшка і тоді, коли той перебував у замку, і потім, коли Ходкевич наказав насипати на березі річки курган. До того ж саме на тому місці, де вони з Тадеушем прощалися. А на вершині кургану з’явився двоярусний обеліск у готичному стилі. 150 літ ця глиба простояла над річкою Іквою, а ще майже тридцять — в її водяних обіймах.
За останні десять років були лише наміри дістати обеліск із мулу. Але це було зроблено, коли за справу взявся директор державного підприємства
«Млинівський лісгосп» Микола Романюк.— На мою думку, тепер варто детально вивчити всі архівні дані, скласти первісний образ пам’ятника і лише після цього реставрувати його, — каже Микола Романюк. Це додасть туристичної привабливості Млинову.
Рівненська область.
На знімке: залишки колишнього монумента.
Фото Євгена ЦИМБАЛЮКА та з архіву.